Bilişim ProfesyonelleriMakale

Bilgi Güvenlik Uzmanı

Bilgi Güvenliği Nedir?

Bilgi güvenliği, kişisel veya kamusal bilgilerin izinsiz kullanım, ifşa, yok edilme, değiştirilme, hasara uğramasının korunması veya bilgilere olan izinsiz erişimin önlenmesidir. Amaç, bilginin mahremiyetinin, ulaşılabilirliğinin ve bütünlüğünün olası tehditlerden korunmasını içerir.

 Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayınlanan Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, bu konuyu üç başlık altında inceler:

•Bütünlük: Bilgilerin eksiksiz, tam, tutarlı ve doğru olması

•Kullanılabilirlik: Bilgilere ihtiyaç duyulduğunda yetkililer tarafından erişilebilir olması

•Gizlilik: Bilgilerin yetkisiz kişilerin erişimine karşı korunması

Bilgi güvenliğinin ihlali yetkisiz bir şekilde bilgisayar verilerine, uygulamalara, ağlara veya cihazlara erişerek bilgilerin çalınması durumudur.

Bilgi Güvenliği Uzmanı Kimdir? Görev ve Sorumlukları Nelerdir?

Bilgi güvenliği uzmanları çalıştıkları kurum ve kuruluşların korunması ve saklanması gereken verilerin güvenliğinden sorumludurlar.

Nasıl Bilgi Güvenlik Uzmanı Olunur?

Üniversitelerin Bilgi Güvenliği Teknolojileri önlisans eğitimini tamamlamak yeterlidir. Bu bölüm aynı zamanda çeşitli lisans eğitimlerine dikey geçiş şansı da barındırmaktadır.

Bilgi Güvenlik Uzmanlarının Çalışma Alanları Nerelerdir?

Kamuya ait veya özel kuruluşlarda bilgi işlem birimlerinde çalışabilirler.


Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bir önlisans programıdır ve bölümün amacı öğrencilerin gelecek hayatlarında bulunacakları iş yerlerinin bilgi güvenliğini en iyi şekilde sağlayabilecek kişileri yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına uygun olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünde, 2 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 120 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü öğrencileri 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca siber güvenlik, matematik ve daha birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Siber Güvenliğe Giriş,
  • Bilgi Teknolojilerine Giriş,
  • Sayısal Analiz ve Algoritmalar,
  • Web Programlama Altyapıları,
  • Veri Tabanları ve SQL Dilleri,
  • Güvenlik Olay Yönetimi,
  • Çoklu Programlama Dili,
  • Bilgi Güvenliği Yönetimi,
  • Güvenlik Ürünleri Yönetimi,
  • Güvenlik Ürünleri İzleme,

Başta olmak üzere, birçok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Bilgi Güvenliği Teknolojisi Önlisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi öğrencileri için DGS sınavı ile geçebilecekleri birçok 4 yıllık lisans bölümleri aşağıdaki listede belirtilmiştir.Yazılım Mühendisliği,Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği,Bilgisayar Bilimleri,Bilgisayar Mühendisliği,Meteoroloji Mühendisliği,Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği,Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği,Endüstri Mühendisliği,Uzay Mühendisliği,Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,Matematik-Bilgisayar,Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği,Matematik ve Bilgisayar Bilimleri,İstatistik,İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri,Fizik,Fizik Mühendisliği,Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri,Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü mezunu bireyler çalıştıkları kurum veya şirkette kendilerine korunması ve saklaması için verilen bilgilerin güvenliğini sağlamak başlıca görevlerindedir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler şirketlerin bilgi-işlem birimleridir ve daha birçok şirketin bilgi güvenliğini sağlayabilecek yerde çalışma şansları bulunmaktadır.

2 thoughts on “Bilgi Güvenlik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.