Bilişim ProfesyonelleriYazılım Geliştirme

Öğrenmemeniz Gereken 6 Programlama Dili

Yeni bir programlama dili öğrenmek genellikle heyecan verici bir yolculuktur. Yeni bir şey öğrenmek demek hem zamanınızı hem de enerjinizi bu uğurda harcamak anlamına gelir. İşte tam da bu yüzden, bir programlama dilini öğrenmeye karar vermeden önce yazımızı okumaya devam edin.

1. Objective-C

Dünya gelişiyor, programlama da öyle. Dev teknoloji şirketleri, programlama dillerini geliştirmek yatırım yapıyor. Bu gelişim, çoğunlukla mevcut dillerin dezavantajlarına bakılarak daha verimli yeni diller ortaya çıkarmak yönündedir.

Bu evrimin kalbinde Objective-C var. IOS ve macOS’ta birincil dildi. Apple, bu dilin dezavantajlarını gözlemledi ve benzer ama gelecek için çok daha iyi bir şey yaratmaya karar verdi. İşte öylece Swift doğdu.

Swift, WWDC 2014’te oluşturuldu ve tanıtıldı. Objective-C’den modellenerek daha iyi bir sürüm haline getirildi. Apple, Swift’i IOS için tercih edilen dil olarak ilan etti. 

Objective-C Programlama Dili Yerine Swift Öğrenin

Yavaş yavaş önemini kaybeden Objective-C’yi öğrenmek yerine Swift ile bir programlama dili öğrenmeye başlayabilirsiniz. Apple, Swift’i tüm ürünlerinde birincil dil yapmayı planlıyor. Aşağıda, Swift’in Objective-C’ye göre avantajlarını görebilirsiniz.

Objective-C  Yerine Swift Öğrenin

2. Java

Ocak 2022 itibariyle TIOBE sıralamasında Java, en popüler üçüncü dil olarak yer alıyor.

Öğrenmemeniz Gereken 6 Programlama Dili

Yeni bir programlama dili öğrenmeyi düşünüyorsanız, üçüncü sıradaki bir dili öğrenmek ister misiniz? Yıllar önce olsaydı cevabımız evet olurdu. Ancak 2022 itibariyle cevap dürüstçe hayır. Java artık yaşlandı. Ne kadar tatlı olursa olsun, mevcut divalara şanslarını vermek yerinde olur. 

Java’nın dezavantajları uzun zamandır biliniyordu. Yeni programlama dilleri bu sorunlara çözümler getirdi ve çok daha verimli oldu. Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olan Android’in uygulamaları Java’daydı. Ancak Google, Kotlin için Java’dan vazgeçiyor. 2019’da Android uygulamalarının oluşturulması için tercih edilen dil olarak Kotlin’i duyurdular.

Java Programlama Dili Yerine Kotlin veya Scala Öğrenin

Kotlin’in 2019’da Android uygulamaları için tercih edilen dil olarak ilan edilmesi küçümsenecek bir başarı değil. Bu, içerik oluşturucuların gelecekte dil için muazzam planları olduğu anlamına geliyor. Geleceğe yönelik bir dil öğrenmek istiyorsanız, kesinlikle popülaritesi artacak bir dil olduğunu söyleyebiliriz.

3. HTML ve CSS Programlama Dili

HTML ve CSS çok popüler dillerdir. Çoğu yeni programcı bu dilleri öğrenmeye heveslidir. Aşağıda, bu iki dilin popülerliğini görebilirsiniz.

Öğrenmemeniz Gereken 6 Programlama Dili

Javascript’ten sonra ikinci sıradalar. Javascript’ten farklı olarak, bu diller yalnızca ön yüzlerdir. İkinci sırada yer almak, bu dilleri öğrenmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır.

Çoğu yeni programcı bu dilleri öğrendikleri ilk diller arasında seçer. Bir programlama dili öğrenmeyi seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör, dili nasıl kullanmayı planladığınızdır. Kullanım, dilde uzmanlaştıktan sonra dille veya niyetlerinizle elde etmeyi planladığınız şey anlamına gelir.

HTML ve CSS, ön yüz dillerdir. Derinlere inmek ve çok miktarda zaman ayırmak, size çok büyük bir fayda sağlamaz. Bu zaman sürecinde, web geliştirme söz konusu olduğunda size çok daha iyi hizmet edebilecek bir dil öğrenmek için kullanılabilir. 

HTML ve CSS Yerine Javascript Öğrenin

Aşağıda, popüler web sitelerinin ön yüzlerinde ne kullandığını gösteren bir ekran görüntüsü verilmiştir. Javascript, ön yüz söz konusu olduğunda ikna edici bir güce sahiptir.

Öğrenmemeniz Gereken 6 Programlama Dili

Doğrudan Javascript’e geçmekle karşılaştırıldığında, HTML ve CSS’ye derinlemesine girmek programlama diline aşinalık sağlar ve dilin arka yüzün keşfedilmesine de izin verecektir.

HTML ve CSS’nin temellerini öğrenmek iyidir. Ancak, Javascript ile çok daha iyi olabilirsiniz.

4. PHP Programlama Dili

Arka yüz düşündüğünüzde, çoğu yeni geliştirici PHP öğrenmeye çalışır. Arka yüzlü web siteleri oluşturmaya gelince, HTML ve CSS ile birlikte popüler hale geldi.

PHP arka yüz veya sunucu tarafı dilidir. Java gibi dillere kıyasla düşük bir giriş engeline sahip olduğundan, sunucu taraflı dilleri öğrenmek söz konusu olduğunda iyi bir adaydır.

PHP’nin dezavantajları için şunu söyleyebiliriz; PHP dinamik bir dille yazılır. Bu nedenle duruma göre, aynı kod parçası farklı şekilde davranabilir.

Ayrıca, modern sunucu tarafı programlama dillerinin avantajlarından da yoksundur. Diğer bir dezavantajı ise masaüstü ve mobil uygulamalar geliştirmeyi düşündüğünüzde mükemmel olmamasıdır.

 PHP, Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurmak için kullandığında yani 2004 yılında harikaydı. Ancak, artık 2004’te değiliz. Daha karmaşık sistemler oluşturmak için diğer modern dillere yönelebiliriz.

Python, Javascript veya Go Öğrenin

PHP geleceğin programlama dili değil ve modern bir dille çok daha iyisi yapabilirsiniz. PHP bir projeyi karmaşık hale getirebilir.

Bir geliştirici olarak, maksimum verimlilik istersiniz. Aksi takdirde, zamanınızın çoğunu darboğazları düzeltmek için harcıyor olabilirsiniz. PHP yalnızca bir arka yüz dilidir. Arka yüz dışında başka kullanımlar için kullanabileceğiniz daha modern bir dille zaman harcamak size daha çok fayda sağlayacaktır.

5. C Programlama Dili

TIOBE endeksinden C, Ocak 2022 itibariyle Python’dan sonra en popüler ikinci dil olarak yer alıyor. Ancak popülerlik, gelecek için iyi olduğu anlamına mı geliyor? Bilimsel ve üretim nedenleriyle, belki evet. Ama biraz daha derine inelim.

Mayıs 2020’de Python’u geçerek bir numaraya yükseldi. Kanıt aşağıda.

C Dili

Tamam anladım. C, mikrodalga fırınlar, buzdolapları vb. gibi çoğu ev ekipmanında kullanılan dildir. Diğer bir deyişle, IoT olgunlaştıkça geri dönüş yapması muhtemeldir. Şimdi popüler olması gelecekte popüler olacağı anlamına gelmiyor. Bunu dışlamak son derece zordur. Aynı zamanda, modern dillerin ele aldığı büyük dezavantajlar da taşır.

C Programlama Dili Yerine Rust veya Ruby Öğrenin

Donanım değişiyor, dolayısıyla C’nin varlığı tam olarak katılaştırılamıyor. Çoğu dilin anası olduğunu anlıyorum ama er ya da geç ondan uzaklaşacağız.

C++ sorunlarını çözmez, yalnızca uzantır, gereksiz ek yük oluşturur. Tesla, işletim sistemleri için C++ yerine C’yi tercih etti.

C vs Rust oldukça tartışmalı. Ne olursa olsun, Rust, C/C++ darboğazlarını çözmek ve optimize edildiğinde eşit derecede hızlı olmak için tasarlanmış modern bir dildir. Ayrıca, onu çeşitli ve kullanımı daha kolay hale getiren kütüphanelere sahiptir.

Ruby aynı zamanda modern bir dildir. Hız her yerde önemlidir, başlangıç ​​durumunda daha da önemlidir. Daha hızlı hareket etmek istiyorsanız Ruby iyi bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

6. C++

TIOBE dizininde C++, en popüler programlama dili olarak dördüncü sırada yer almaktadır. Elbette sıralamalar sizi yanıltmasın. Küçük cihazlarda, tıbbi cihazlarda ve ev eşyalarında kullanılan C’nin aksine. C++ çoğunlukla GUI tabanlı uygulamaların oluşturulması için kullanılır. Bunlara masaüstü uygulamaları, web tarayıcıları, oyunlar vb. dahildir.

Bu, C++’ın ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır çünkü işi çok daha kolay ve daha verimli bir şekilde yapabilen daha iyi modern diller var.

C++ Plus Yerine Rut veya Ruby Öğrenin

Rust, Mozilla tarafından C++’ın dezavantajlarından bıktıktan sonra masaüstü uygulamaları için oluşturuldu. Masaüstü uygulamaları oluşturma konusunda karşılaştıkları sorunları çözecek bir dil yarattılar. Rust, kuruluşundan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü ve daha fazla programcı tarafından sevildi ve benimsendi. Özünde, C++’ın dezavantajlarını ele alır ve modern bir dildir.

C++ vs Rust da tartışmalı olabilir, ancak bireysel dil ve gelecek projeksiyonu söz konusu olduğunda, Rust’ın C++ üzerinde bir üstünlüğü var. Rust veya Ruby öğrenmek sizi farklı kılacak. Her ikisi de rekabeti düşük, ancak en yüksek maaşları alan dillerdir . codingNomads’tan Ruby, en yüksek ödeme yapan programlama dilidir. Bu, Indeed ve Glassdoor’dan elde edilen ortalamalardan alınmıştır.

İlginizi çekecek yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.