Bilişim ProfesyonelleriSiber Güvenlik

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Yayılır ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?

Bilgisayar virüslerinin bir kabus olabileceğini biliyorsunuz; işte bir bilgisayardan diğerine nasıl yayıldıkları

Dünyada hem kişisel hem de iş amaçlı olarak birden fazla cihaz kullanan bu kadar çok insan varken, insanların bir tür bilgisayar virüsüyle karşılaşması hiç bu kadar olası olmamıştı. Bunlar bir makineyi birçok yönden etkileyebilir, ancak bunları en çok ekranları ele geçirmek ve can sıkıcı açılır pencereleri görüntülemekle ilişkilendiriyoruz.

Ancak bir virüsün varlığı konusunda uyarılırsınız , mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız gerekir. Ne kadar uzun süre bırakırsanız o kadar çok zarar verebilir. Ondan sonra, ilk etapta oraya nasıl geldiğini sormak isteyebilirsiniz.

Bilgisayar virüsleri biyolojik virüslere benzerler, çünkü bir bilgisayardan diğerine nispeten hızlı yayılabilirler. Nasıl yayıldıklarını anlamak, virüslü bir cihaza sahip olmanızı önlemenin ilk adımlarından biridir.

Bilgisayar virüsleri nelerdir?

Bilgisayar virüsleri, ne yazık ki, insan yapımı bir sorundur. Bir bilgisayarın çalışma şeklini değiştirmek için özel olarak tasarlanmış bir tür kötü amaçlı koddur. Bir makineden diğerine yayılma yeteneği, bir virüsün kendisini bir ana bilgisayar programına eklediği ve yeni kodu ana bilgisayar aracılığıyla yürüttüğü tasarımlarının temel bir parçasıdır.

Virüslerin kötü niyetli kullanım durumları yalnızca insanların hayal gücüyle sınırlıdır ve çoğu zaman bir virüsün altında yatan kod ince ayar yapılabilir ve birçok farklı amaç için kullanılabilir. Bir virüs, bilgisayarın yazılımına önemli ölçüde zarar verebilir , verileri yok edebilir ve hatta verileri şifreleyebilir. Bilgisayar korsanları bunları daha geniş sistemlere erişmek, ağ kesintisine neden olmak ve ayrıca finansal kazançlar için kullanır.

Bilgisayar virüslerinin yayılmasının üç yaygın yolu

Bilgisayar virüsleri rastgele değildir. Bilgisayarınızı öylece açıp sebepsiz yere aniden virüs kapamazsınız. Her nasılsa, makinenize yüklenmesi gerekiyordu ve bunun gerçekleşmesinin üç ana yolu var.

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarınıza salt metin e-posta yoluyla bulaşamaz. Ancak, bir e-posta bir ek veya tıklanabilir bağlantı içeriyorsa, bunlar bir virüs aracı olabilir. Bir eki açarsanız veya bir bağlantıya tıklarsanız, bilgisayarınız bu bilgileri indirir. Bu ek veya bağlantı bir virüs içeriyorsa, bilgisayarınıza virüs bulaşmış demektir.

Bilgisayar korsanları bazen kötü niyetli bağlantıları, resim veya metin gibi sizi tıklamaya çeken veya yanlışlıkla tıklatacak kadar büyük olan başka şeyler olarak maskeleyebilir.

Çıkarılabilir Medya

Sisteminize bir bellek kartı, USB flash sürücü, harici sabit sürücü veya başka türde çıkarılabilir medya taktığınızda, bir virüs alma olasılığıyla karşı karşıya kalırsınız. Bir bilgisayar korsanı sürücüdeki bir programa veya dosyaya virüs eklediyse, medyayı taktığınızda da virüsü yüklersiniz.

İnternet İndirmeleri

İnternetten herhangi bir şey indirdiğinizde, bilgisayarınıza yeni dosyalar ve kodlar yüklüyorsunuz. Ücretsiz yazılım denemeleri veya ironik bir şekilde ücretsiz virüs koruması da dahil olmak üzere, ücretsiz indirmelere birçok virüs eklenir.

Müzik, film veya oyunlar gibi yasa dışı olarak indirilen her şey bilgisayar korsanları için kolay bir hedeftir çünkü bu dosyayı muhtemelen eşler arası bir biçimde alacaksınız. Virüsten koruma programınız bile onu durduramayabilir.

Kendinizi bilgisayar virüslerinden nasıl korursunuz

Bilgisayar çalıştırırken virüsler hayatın bir gerçeğidir. Beğen ya da beğenme, onlara karşı her zaman tetikte olmalısınız. Makinenizi olası tüm virüslere karşı korumanın kusursuz tek bir yolu olmasa da, ihtimalleri lehinize tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

  • Bilgisayarınızda her zaman antivirüs koruması bulundurun. Virüsten koruma yazılımınızı her zaman açık tutun ve güncellemeleri düzenli olarak aldığınızdan emin olun, böylece bilinen en son virüslere karşı korunursunuz. Biraz araştırma ile en iyi antivirüs yazılımını bulabilirsiniz.
  • Tanıdığınız ve güvendiğiniz birinden geldiğinden kesinlikle emin olmadıkça, bir e-postada aldığınız herhangi bir bağlantıya veya eke asla tıklamayın.
  • Bankanız veya iş yaptığınız başka bir şirket size kişisel bilgilerinizi isteyen bir e-posta gönderirse, bağlantıya tıklamayın. Bunun yerine, yeni bir pencere açın ve o şirketteki hesabınıza giriş yapın. Bilgilerinizi çalabilecek veya sisteminize virüs bulaştırabilecek sahte bir e-posta olma ihtimali yüksektir.
  • Üzerinde herhangi bir dosya veya program açmadan önce çıkarılabilir ortamları tarayın. Virüsten koruma yazılımınız, bilgisayarınızdaki gibi çıkarılabilir ortamlardaki virüsleri tarayabilir ve kaldırabilir.
  • E-posta güvenlik özelliklerinizi açık tutun.
  • Bilgisayar sisteminizin kritik güncellemeleriyle güncel kalın. Bu güncellemeler, sisteminizi korumak için sürekli olarak güvenlik açıklarını kapatır. Bilgisayarınızı otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayın, böylece düşünmenize bile gerek kalmaz.
  • Güvenlik duvarı korumanızı etkinleştirin. Hem Mac’te hem de PC’lerde bulunur, ancak bu çalıştığı anlamına gelmez. Güvenlik duvarınızın etkin olduğunu ve bilgisayarınızı koruduğunu doğrulayın.
  • Bilgisayarını yedekle. Aklınıza gelmeyen bir şey olursa, bilgisayarınızın harici bir sabit sürücüde veya bulutta yedeklenmesi, bir virüs makinenizi yok ederse ihtiyacınız olanı kurtarmanıza olanak tanır.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.