Bilişim ProfesyonelleriMakale

Bilgisayarı Güvenli ve Kolay Bir Şekilde Sıfırlama

Bilgisayarınızı mı satıyorsunuz? Yeni sahibine ulaşmadan önce tüm hassas verilerinizin gitmiş/silinmiş/sıfırlanmış olduğundan emin olun!

Hayatımızın çoğu çevrimiçi olarak geçiyor ki, internete erişmek için kullandığımız cihazlar, hakkımızda bilinmesi gereken her şeyi pratik olarak biliyor. Dizüstü bilgisayarınız yalnızca   tüm belgelerinize, fotoğraflarınıza ve uygulamanıza sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda büyük miktarda hassas bilgiyi de depolar – yaşadığınız yer, banka bilgileri, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve hatta Google’da aradığınız tüm tıbbi konular. Dizüstü bilgisayarınız sizi herkesten daha iyi tanıyabilir, bu da ondan kurtulmak söz konusu olduğunda yanıltıcı olabileceği anlamına gelir. 

Bu, tüketiciler için gizliliğin ötesinde bir sorun değil , çünkü tüm dizüstü bilgisayarların ayarlarda hile yapan bir ‘sıfırlama’ seçeneği var. Ancak bu, işletmeler için büyük bir sorundur ve özenle yapılmalıdır. Bir işletmenin kurumsal bilgilerle, müşteri ayrıntılarıyla ve hatta güvenlik ayrıntılarıyla dolu bir dizüstü bilgisayar bırakmasının riskleri ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Bu, Avrupa’daysanız düzenleyici eylemi içerebilir. GDPR (- hangisi daha yüksek ise € 20m veya yıllık global cirosunun% 4) birçok uygun depolama bölümleri ve verilerin silinmesini ve yanlış göz sulama olabilir almak için para cezaları vardır. Öyleyse silin ve her şey bitene kadar durmayın. Tüm dizüstü bilgisayarları görüş alanınızdan ayrılmadan önce silin, yoksa gün boyu hüzünlenirsiniz.

Bunu yapmadan önce, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bir veya iki şey var. Harici bir cihaza herhangi bir veri kaydetmeniz gerekiyor mu? Dizüstü bilgisayardaki bilgilerden herhangi biri işletmeniz için hayati önem taşıyor mu? Dizüstü bilgisayar artık kullanılmıyor olabilir, ancak bu her şeyin olduğu anlamına gelmez.

Önemli verileri yedekleyin

Yapmanız gereken ilk şey, tüm dosya ve klasörlerinizin yedeklendiğinden ve organize edildiğinden emin olmaktır, daha sonraki bir tarihte ihtiyaç duyabileceğiniz hiçbir şeyi silmiyor musunuz? Gelecekte verilere erişemeyeceğinizi düşünseniz bile, uzak gelecekte arşivlerde saklı bir şeye başvurmanız gerekebilir.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır ve sizin için en pratik olanı, ne kadar veriyi kopyalamanız gerektiğine bağlıdır. Dosyaları seçerek yedekliyorsanız veya pek çoğu yoksa ve oldukça iyi bir internet bağlantınız varsa, buluta yedekleme bir seçenektir.

Bununla birlikte, en eksiksiz ve en hızlı yol, doğrudan dizüstü bilgisayara bağlı bir harici sabit sürücüye yedeklemektir.

Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğunu bulmanız gerekecek. Her şey bir sürücüde depolanmışsa (genellikle Windows’taki C: sürücüsü, orada ne kadar veri yer kapladığını görmek için sürücü simgesine sağ tıklayın.

Harici sürücüyü silmek istediğiniz dizüstü bilgisayara bağladıktan sonra, ihtiyacınız olan tüm verileri depolayacak kadar büyük olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yedeklemek için, harici bir sürücüyü dizüstü bilgisayara bağlayabilir ve dosyaları ve klasörleri ona sürükleyebilirsiniz. Windows 8’de Windows 7 Dosya Geçmişi’nde Windows Yedekleme özelliğini kullanabilirsiniz . Windows 10’un her iki özelliği de vardır ve sistem görüntülerini yedekleme ve geri yükleme özelliği ekler. 

Windows 7 / Vista / XP dizüstü bilgisayar nasıl silinir 

Windows 7 çalıştıran bir dizüstü bilgisayarı silmek çok zor olmamalı. DBAN ( bağlantı ) gibi bir uygulama kullanabilirsiniz . Bir ISO görüntüsü olarak indirilebilir, bu nedenle onu kullanmak için önyüklenebilir bir USB’ye veya diske çıkarmanız gerekir. Bu USB flash sürücü, silmek istediğiniz dizüstü bilgisayara takıldıktan sonra, makineyi yeniden başlatın, bu sürücüden önyüklediğinizden emin olun ve komutları izleyin. Makine, her şeyi güvenli bir şekilde silmek için birkaç saatlik bir işlem başlatacaktır. Artık Windows 7’yi Windows yükleme dosyalarıyla herhangi bir diskten veya önyüklenebilir USB çubuğundan yeniden yükleyebilirsiniz.

DBAN, herhangi bir işletim sisteminde çalışması gerekmediği için Windows veya aslında Linux çalıştıran herhangi bir sürücüyü silmek için de kullanılabilir.

Windows 8 / 8.1 dizüstü bilgisayar nasıl silinir

Windows 8 veya 8.1’de bir sabit sürücüyü silmek çok daha kolay. Başlangıç ​​ekranına gidin, Charms çubuğunu bulun, Ayarlar’a tıklayın ve ardından Bilgisayar ayarlarını değiştir’e tıklayın. Son olarak, Her Şeyi Kaldır ve Windows’u Yeniden Yükle’yi seçin.

Verileri silmeyi seçtiğinizde, güvenlik önlemi olarak “hızlı” seçeneği yerine “baştan sona” seçeneğini tıkladığınızdan emin olun. Bu, diskin silineceği anlamına gelir, böylece yeniden biçimlendirebilir ve otomatik olarak yeni bir Windows kopyası yükleyebilirsiniz.

Windows 10 dizüstü bilgisayar nasıl silinir

Yerleşik yöntemi sayesinde sabit sürücüyü silebilir ve Windows 10’a işletim sisteminin yeni bir kopyasını yükleyebilirsiniz.

Basitçe Başlangıç> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma’ya gidin ve Başlayın’ı tıklayın ve uygun seçimi seçin. Windows 10’u bozulmamış bir duruma geri yüklemek için, az önce tıkladığınız ilgili seçimde bulunabilecek bir dizi talimatı izlemeniz gerekecektir. Bu durumda, şaşırtıcı bir şekilde her şeyden kurtulmak için Her Şeyi Kaldır seçeneğini seçin. Dizüstü bilgisayarınızda birden fazla sürücünüz varsa, dosyaların tüm sürücülerden kaldırılmasını isteyip istemediğiniz sorulacaktır ve bir güvenlik seçeneği olarak bu en iyi yöntemdir.

Son olarak, sürücüleri temizlemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu birkaç saat sürecektir ancak diskten kurtarılabilecek dosya olmadığından emin olur.

Mac nasıl silinir

Bir Mac’i silmek genel olarak benzer ilkelere sahiptir, ancak aslında, Mountain Lion’dan Mojave’ye kadar hangi macOS sürümünü çalıştırırsanız çalıştırın, çok daha kolaydır. Bir sistem diski gerekli değildir, ancak daha eski Mac’ler için bir diske ihtiyacınız olacaktır. Kurtarma bölümünü başlatmak için, bilgisayar yeniden başlarken komutu ve R tuşlarını basılı tutun ve Disk İzlencesi’ni açın.

Silme sekmesi güvenlik seçeneklerini arayın ve 7 geçişli Sil’i tıklayın. Bu, verileri diske birkaç kez yazacaktır. İşlemi tamamlamak birkaç saat sürebilir, ancak bunu yapmanın çok güvenli bir yoludur.

Linux dizüstü bilgisayar nasıl silinir

Bir var ise Linux iç veya dış – – sabit diskler herhangi silme, makineyi tabanlı komut satırını kullanarak içeren bir hafif keman süreçtir.

Bir komut satırı terminali açın ve ‘sudo fdisk -l’ girin. Bu, şu anda makinenize bağlı olan tüm depolama sürücülerini listeler. Silmek istediğiniz sürücüyü bulun ve sürücünün aygıt yolunu not edin.

Ardından, bu komutu çalıştırın – ‘sudo dd if = / dev / zero of = / dev / sdb bs = 1M’ – hedef sürücünün doğru cihaz yolu ile ‘/ dev / sdb /’ değiştirdiğinizden emin olun. Bu yöntem ‘sıfırlama’ olarak bilinir ve her bayt bilginin üzerine sıfırlar yazarak sürücüyü siler.

Bunun, diskin üzerine rastgele bilgi parçaları yazmaktan daha güvenli olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar vardır, ancak genellikle daha hızlıdır ve verilerinizi ortalama bir alıcıdan korumak için tamamen yeterlidir.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/security/26054/how-to-wipe-a-laptop-easily-and-securely

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.