Bilişim ProfesyonelleriRöportajlar

Bilişim profesyonelleri Röportajlar Osman Selçok Kimdir?

“Herşey ilkokul son sınıfta bir elektronik deney seti ile başladı. Ortaokul yıllarında ise atari salonlarında harcadığım jetonların etkisi ve Lise birinci sınıfta bir arkadaşımın commodore64 ile kod yazılabildiğini öğrendiğimde bilişime olan ilgim çok daha büyüdü ve Pac-man‘de ki oyun mantığını çözdüğümde de Düşünebilen makineleri hayal etmiştim.

Osman SELÇOK ile Röportaj

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? “Osman SELÇOK” Kimdir?

1977 Karaman doğumluyum. Yedi aylıkken gittiğimizin Adana’da ilk, orta ve lise hayatım geçti. Üniversite yıllarında Konya’da yaşadım, sonrasında da Antalya’da yaşamaya devam ediyorum.

Kendimi bildim bileli öğrendiğim şeylerle ilgili hep hayal kuruyorum, bunu daha iyi, daha kolay ve daha verimli nasıl yapabilirim, kullanabilirim diye. Yapmak veya geliştirmek istediklerimi önceleri kardeşlerimle, sonrasında arkadaşlarımla birlikte yapmaya devam ettim, sanırım bundan dolayı paylaşmayı ve organize etmeyi seviyorum.

Öğrenmek ve eğitim almak benim için birinci temel besin kaynağı, resmi olarak 1984 yılında başlayan öğrencilik hayatım, araya giren sağlık ve ekonomik nedenlerle kesilsede, üç üniversite eğitimim dolayısıyla 2020 yılına kadar sürdü. Daha devam eder mi, kendimi tanıyorsam eder 🙂

Bu mesleği kaç yıldır yapıyorsunuz?

İlk maaşımı aldığım tarihi baz alarak söylemem gerekirse, 1994 yılında, liseden mezun olduktan hemen bir kaç ay sonra başladığım mesleğimi yıllardır severek yapıyorum.

Meslekte hangi konularda uzmansınız?

  • Bilişim sektörüne başladığım 1994 yılında gündüz satış temsilcisi mesai saatleri sonrasında gittiğim kurs ile QBasic ile kod yazmayı öğrendim. Bundan dolayıdır ki yıllarca hem satış-proje geliştirme, hem de yazılım geliştirme hep ilgi alanımda olmuştur.
  • 1995 yılında tanıştığım internet sayesinde 1998 yılında Microsft Office Frontpage ile HTML tabanlı web sitesi yapmayı öğrendim. Sonrasında 4 ay boyunca haftanın beş günü, günde 8 saat web yazılım, görsel düzenlemeler, teknik İngilizce eğitimlerim esnasında PHP eğitimi almış olsamda, hala HTML tabanlı web siteleri yapmaya devam ediyorum, benim için HTML kodlamanın ayrı bir yeri vardır 🙂
  • Web Sitesi Tasarımı, Web Sitesi Yazılımları ve Web Sitesi İçerik Yönetimi konularında bir çok sektöre yönelik işler yaptım. MaviKule ismi ile web yazılım projelerimi devam ettiriyorken, bir yandan da haber portalında içerik üretmeye devam ediyorum.
  • Kurumsal Satış ve Proje Yönetimi konularında ise;
    Devlet kurumlarının toplu satın almalarında, teknik şartnamelere göre proje üretimi ve yönetimini yaptım. (2002 Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü 370 adet Bilgisayar alım ihalesi, 2003 Pamukkale Üniversitesi 480 Adet Bilgisayar alım ihalesi, 2003 Akdeniz 520 Bilgisayar alım ihalesi tamamlanmış, 2002,2003 ve 2004 yıllarında, satış ekibimizle, ihaleler dışında, aylık 400 adet ortalama ile en çok satış yapan bayi unvanını almıştık.
  • Çalıştığım işletmelerin bünyesinde bulunan mağazalarda Mağaza Yöneticiliği konusunda da tecrübe edindim.
  • İlerleyen yıllarımda Otel Yazılımı geliştiren Prizma Bilgisayar’da 4 yıl kadar Proje, Eğitim ve İşletme Yöneticiliği yaptım, bu esnada işimiz gereği Kalite standartları konularında, ISO 9001 Temel Standartlar, 10,002 Müşteri Memnuniyeti ve Baş Denetçilik Eğitimlerini tamamladım. Bu firmada ki görevlerim ve eğitimlerim ile 300 ve üzeri personel bulunduran marka otellerde ve Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde Çankaya Köşkünde iş süreçlerinin dijitalleşmesi ve iş verimliliği konularında çalışmalarım oldu.
  • Edindiğim tecrübeler ve bilgi birikimiyle Kurumsal Gelişim konularında bilişim firmalarında yöneticilik yaptım.

Osman Selçok şu an neler yapıyor?

2018 yılında başladığım 4 anonim şirketi bünyasinde barındıran San Tourism Software Group’ta Kurumsal Gelişim Yönetmeni olarak, işletme ve çalışan verimliliği geliştirmek için çalışıyorum. Bu çalışma ile bir yandan işletmenin iş süreçlerinin iyileştirilmesi, çalışan memnuniyeti ve sonrasında müşteri memnuniyeti çalışmaları ile görevime devam ediyorum. Diğer taraftan ise işletmenin kendi ihtiyaçları için ERP Sistemi geliştiriyoruz. Sistemin analizi, uygulamaları geliştiren yazılım ekibi ile koordineli şekilde proje yöneticiliği, başka bir taraftan da Bilgi İşlem Envanterlerinin çıkarılması, takip edilmesi ve yönetilmesi çalışmalarını gerçekleştiriyorum.

1971 Yılında Prof.Dr. Aydın Köksal tarafından Ankara’da kurulan, Türkiye Bilişim Derneği üyesiyim. Aktif bir dernek üyesi olarak TBD Antalya Şubesi‘nde; Kemer Bölgesi, Side-Manavgat Bölgesi ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi Bilişimcileri Toplantıları ile 2017 ile 2019 yılları arasında 2 yıl boyunca süren ve her perşembe akşamı düzenlediğimiz Antalya Bilişim İşverenleri buluşmalarınının organizasyonu düzenledim. Bunlarla birlikte fırsatlar oluştukça organizasyonlara devam ediyorum. 2018 yılında WhatsApp üzerinden bilişim profesyonellerinin buluştuğu “Bilişim Profesyonelleri” grubunun yöneticiliğini ve 2019 yılında ilk yayınlarına başlayan, bilişim ve bağlı sektörlerden haberler ve makaleler paylaştığımız aynı isimli www.bilisimprofesyonelleri.com portalının da Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyorum.

Soly Bilişim ve ALEROS Yazılım isminde 2 bilişim firmam var. Soly Medya ve Bilişim Profesyonelleri Haber Sitesi gibi sevdiğim güzel girişimlere devam ediyorum.