Bilişim ProfesyonelleriMakale

Bilişim Profesyonelleri Kimdir, Neler Yapar?

Bilişi Profesyonelleri Kimdir, Neler Yapar? Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi Bilişim Teknolojilerinde de geçen gün yeni yeni alt iş kolları oluşuyor. Bugün Bilişim Profesyonelleri ismini taşıyan uzmanlarımız bir süre önce genel bir tabir ile ”Bilgisayarcı” olarak biliniyorlardı. Bugün ise bu tabir artık yetersiz kalmaktadır. Bu makalemizde genel başlıkları ile Bilişim Profesyonelleri neler yapar, size bundan bahsedeceğiz. Tabi bu mesleğin sürekli yatay ve dikey eksende büyüdüğünü unutmadan yeni uzmanlık isimlerinin burada yer almamış olabileceğini veya kullanılan tabirlerin anlamsal olarak güncellenebileceğini özellikle belirtmek isteriz.

Bilişim Profesyonelleri aslında çok kapsamlı bir iş kolu. donanım yazılıma, sosyal medyadan veri bilimciliğine birçok meslek grubunu kapsamaktadır.

Bilişim Profesyonelleri Kimdir , Neler Yapar ?, Başlıca Uzmanlıkları nelerdir ?

Bilişim Profesyonelleri Kimdir Başlıca Uzmanlıkları

Bilgisayar Sistemleri Yöneticisi; Bilgisayar sistemlerin kurulması ve yüklenmesi, sorunları tespit edilerek giderilmesi, gerekli güncellemelerin yapılması, sistemlerin yapılandırılması, dosya paylaşımlarının gerçekleştirilmesi alanında yazılımsal ve donanımsal olarak destek verirler.

Ağ Sistemleri Yöneticisi; Ağ sistemlerin yüklenmesi ve kurulması, sorunları tespit edilerek giderilmesi, gerekli güncellemelerin yapılması, sistemlerin yapılandırılması, dosya paylaşımlarının gerçekleştirilmesi alanında yazılımsal ve donanımsal olarak destek verirler.

Bilişim Teknolojileri Uzmanı; Proje analizlerinin yapılması ve raporlanması, mevcut performansın değerlendirilmesi ve geliştirilmesi, dış kaynaklar ile iletişime geçerek projenin geliştirilmesi, hataların tespit edilerek yazılım ekibini bildirilmesi.

Bilgisayar Programcısı; yazılım mühendisleri ve yazılım geliştirme uzmanlarının geliştirecekleri projeleri kod yapısına döken kişilerdir. Gelişen teknoloji ile iş olanakları arttı ve artmaya devem ediyor.

Veri Bilimci; şirketlerin verilerinin analizi, depolanması ve ulaşılabilirliğini takip eden meslek dalıdır. Teknolojinin yaygınlaşması ile verilerin analizi de oldukça önem kazandı. Bu nedenle önümüzde ki yıllarda veri bilimci meslek dalında %25’in üzerinde bir artış bekleniyor.

Yazılım Mühendisi; iş tanımında uygulama ve programların kodlanması, var olan yazılımların geliştirilmesi ve test edilmesi, oluşan ve oluşabilecek sorunlara karşı önlemler almak başlıca görevleri.

Teknik Yazar; Web siteleri, uygulamalar ve programlar için makaleler, bilgilendirme yazıları ve kullanım kılavuzları yazan kişilerdir. Gerekli her konuda bilgi toplayarak yazı yazabilirler.

Web Geliştirme Uzmanı; veri tabanları, web sayfaları kod yazımları, sunucuların kontrol edilmesi görevlerinde çalışırlar. Ayrıca web yazılımlarının ve uygulamalarının testlerinden sorumludurlar. Kullandıkları programlama dilleri, JavaScript, HTML, CSS.

Sosyal Medya Uzmanı; sosyal medya platformlarında, ürün, konu ya da marka için içerikler üretilmesi ve paylaşılması görevleri arasındadır. Markaların sosyal medya platformlarının takibi, geliştirilmesi ve analizinin yapılmasını sağlarlar. Günümüzde sosyal medyanın hızla gelişmesi ile bu alandaki kalifiye eleman ihtiyacı da bir hayli arttı.

SEO Uzmanı; Search Engine Optimization yani SEO, arama motorları için web sitelerinin doğru bir şekilde yapılandırılmasını sağlamaktır. SEO uzmanları, arama motorlarında doğru bilgiler ile markaların ürünlerini daha çok kişiye ulaştırılması ve gerekli analizlerin yapılmasını sağlarlar.

Web Tasarımcı; İnternetin yaygınlaşması ile web dünya genelinde yeni web sitelerinin açılması kar topu etkisi ile hızla büyümektedir. Web tasarımcılar, markaların ya da kişilerin istekleri doğrultusunda web yazılımcılar için görsel bir web site şablonu hazırlarlar.

Bilişim Profesyonelleri Kimdir detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.