Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoloji

Mükemmel Kulaklık Nasıl Seçilir

Kabul etsek de etmesek de, bazılarımız her zaman yeni kulaklıklar alıyor. Diğerleri için ise; onlara sadece bir çift sade kulaklık yeterli oluyor. Ancak, kulaklık gerçekten tek seferlik yatırım olabiliyor, özellikle bazı markaların yüksek fiyat etiketleri ile.

Eğer gerçekten ihtiyacınız olanı bulmak istiyorsanız bu gönderi, özellikleri dikkate alınarak kulaklık satın almanıza yardımcı olmak için burada. Çok göz ardı edilen bir satın alma öncesi angarya olan bilgileri sizin aşağıda derledik. Haydi buyrun okumaya başlayalım..

Öncelikle Kulaklık Türleri:
Kulaklık özelliklerinin özüne inmeden önce, önce ne tür kulaklıklar almak isteyebileceğinize bir göz atalım.

1. Kulak içi kulaklık

Kulak içi kulaklıklar iki çeşittir: kulak boşluklarının çevresine oturanlar ve kulak kanallarına dolanlar .

Her ikisinin de eksileri var. İlki kulak boşluğunuz için çok büyükse veya kulak kıvrımlarına çok fazla baskı yapıyorsa ağrıya neden olabilir .

Daha az acı için ise İkinci tür: kulaklık sağ sizi uymazsa (çünkü silikon ucunun), rahatsız edici olabilir, çok büyük veya küçük olursa, o dışarı kayma olacak. Bazıları için sadece kulak kanallarının tıkanması rahatsız edici olabilir. Neyse ki, çevrimiçi olarak (her iki tür için) doğru uyumu elde etmek veya ek dolgu yapmak için kullanabileceğiniz birçok kulaklık ipucu vardır.

Çoğu kişi gürültüyü azaltan tasarımı nedeniyle ikinci türü tercih eder : temelde kulak tıkacı takmak gibidir! Ama bu sadece ikinci tür için gitmen gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır.

Yolculuk sırasında sık sık kulaklık kullanıyorsanız , gürültüyü azaltan veya iptal edenleri satın almayın. Çevrenizin işitsel olarak farkında olun . Birinci tür kulaklıklar, dış gürültüyü tehlikeli bir seviyeye kadar engellemeden size doğru miktarda ses verecektir .

Bunun dezavantajı, eğer kulaklıklarınız çok fazla dış gürültüye izin veriyorsa, bu gürültüyü azaltmak için ses seviyesini artırmanız gerekebilir. Kulaklıklarınızın size doğru şekilde oturduğundan emin olarak bunu önleyebilir , ardından dış dünyayı tamamen kapatmadan yeterli gürültü azaltma elde edersiniz.

2. Kulak üstü kulaklıklar

Kulak üstü kulaklıklara , kafa bantları nedeniyle kulaklık da denir . Ayrıca iki türdendirler: kulaklarınıza bastırılanlar ve kulakları çevreleyenler (diğer adıyla kulak üstü kulaklıklar ).

İlk tür genellikle hafiftir , küçük kulaklar ve baş için idealdir. İkinci tür hem hafif hem de ağır olabilir, ancak hafif ağırlıklı modellerde kulak kısmı büyük kulaklar için yeterince büyük olmayabilir.

Eğer hafif olanları sığacak o gitmek . Kafa bandı kafanıza tam olarak oturursa dolgu size zarar vermez. Ve ne kadar hafif olursa o kadar iyidir – taşımayı kolaylaştırır .

Ancak çoğu durumda, özellikle erkekler için, ikinci tür daha uygundur . Sadece emin kulaklık kulak kısmı yapmak kulaklarından en azından % 95 kapak sen böylece rahatça bunları giymek uzun süre için.

Her iki tür de çalışmak veya video izlemek için idealdir ; onlar dış gürültü engelleme (Kulaklıklarınızın düşünün). Kulaklıklar kafanızın üzerinde kalacak kadar baskı uygularsa kulaklarınıza zarar vermez veya sizi kelleştirmezler . Satın almadan önce denemiyorsanız , ayarlanabilir kafa bantlarına sahip kulaklıkları arayın (bunu yapmanız çok tavsiye edilir – deneyin).

3. Kablosuz kulaklık

Her tür kulaklık kablosuz seçeneklerle birlikte gelir, ancak bunun için ekstra para ödemeniz gerekir .

Öyleyse, kablosuz bir kulaklık almaya değer mi? Kulaklığınızı çoğunlukla dizüstü bilgisayar veya telefon gibi taşınabilir bir cihazla kullanıyorsanız , evet – kablolara adios! Egzersiz yaparken kulaklık kullanırsanız (karşıdan karşıya geçmeden, sadece söyleyerek) bu da evet demektir.

Özetle, mobilite söz konusuysa kablosuz için “evet” oyu verin. Ancak, yalnızca iş istasyonunuzda kulaklık kullanıyorsanız kablosuza ihtiyacınız yoktur .

Ayrıca, kablosuz kulaklıklar hakkında bir şey bilin… Çoğu, kullandıkları kablosuz teknolojiye göre daha düşük kaliteli ses verir . Kablosuz kapsama alanı da üretici tarafından kullanılan kablosuz teknolojiye göre değişir .

Öyleyse, kablosuz kulaklıklardan tamamen kaçıyor musunuz? Kesinlikle hayır. Onlar üretmesidir kaliteli ses yapmak onlar takılı ederken olduğu gibi, sadece olarak değil iyi. Mobil olmanın (ve keskin kablolardan kurtulmanın) uzmanı , kulaklıklarınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak bu sorunun üstesinden gelebilir .

Kulaklık Özellikleri

Gönderen mıknatıslar için kullanılan kablosuz teknolojisi vardır epeyce özellikleri bir kulaklık için. Ne demek istiyorlar? Değerleri ne olmalı? Ve hangilerine dikkat etmeniz gerekiyor? Bu öznitelikleri aşağıda kontrol edelim.

1. Akustik sistem

Kulaklık teknik özelliklerinde, “akustik” bir kulaklığın tasarımını temsil eder . Bir kapalı akustik sistemi (örneğin , Sony MDR-ZX110AP ) dışarıdan / ‘e kulaklık geçerek gelen gürültü durur. Öte yandan, açık bir akustik sistem ( örneğin: Philips SHP9500 ) bunu yapmaz; çevrenizdeki diğer insanlar duyduklarınızı kolayca duyabilir.

Kapalı akustiğin gürültü engellemeye eşit olmadığını veya% 100 gürültü geçirmez olduğunu ya da dışarıdakilerin ne çaldığınızı hiç duyamayacağını unutmayın. Ses seviyesi yüksekse ses sızacaktır . Yalnızca tam oturan kapalı akustik kulaklıklar gürültüyü verimli bir şekilde azaltabilir!

Bu özellik, daha önce bahsettiğimiz ikinci tür kulak üstü kulaklıklarda bulunur. Şimdi, bu kulaklıkların çoğu sadece kapalı ve bu da tüketiciler tarafından genel olarak tercih edilen şey .

2. Frekans yanıtı

Frekans yanıtı , kulaklığınızın kapsayabileceği frekans aralığını ifade eder . Menzil ne kadar büyükse o kadar iyidir.

Örneğin, Sony MD-RXB50AP daha büyük bir frekans aralığı kapsar 4-24,000 Hz daha Audio Technica SPORT2BK ile 15-24,000 Hz . Minimum ve maksimum değerler arasında daha büyük bir fark, daha geniş bir kapsama alanı olduğunu gösterir .

3. Empedans

Empedans, kulaklık devresinin elektrik sinyaline direncidir . Empedans ne kadar fazlaysa, o kadar az elektrik sinyali geçer ve daha az ses seviyesi üretilir.

Çoğu durumda, kulaklıklarda daha az empedans olması tercih edilir , ideal olarak 25 Ohm’dan daha düşüktür (örneğin: Philips SHP2600 / 27 ). Kulaklıkları, telefon gibi küçük bir taşınabilir cihazla kullanırsanız, güçlü dahili amplifikatörlerle gelmeyen düşük empedans iyidir.

Bununla birlikte, kulaklığınızı ses sistemi veya DJlik ekipmanı gibi dahili amplifikatörü olan cihazlarla kullanıyorsanız, tercihen 35 Ohm’un üzerinde olmak üzere yüksek empedanslı kulaklıklar kullanın (örn. Audio-Technica PRO700MK2 ). Yüksek empedanslı kulaklıklar, ağır hizmet amplifikatörleri taşıyan cihazlarla en iyi şekilde çalışır .

4. Mıknatıs tipi

Bazen teknik özelliklerde, değer olarak “Neodim” (örneğin: Sony MDR-ZX300AP / B ) veya “Ferrit” (örneğin: Sony MDR-V150 ) içeren mıknatıs türünü bulacaksınız . Bu spesifikasyona özellikle dikkat etmeniz gerekmez.

Olsa Neodimyum çoğunlukla modern elektronikte kullanılan mıknatıs olduğunu ve Ferrit, kulaklık üreticileri kullanılan mıknatıs türünün en kılan bir şekilde devre tasarımı olacağı güçlüdür. Mıknatıs tipi , kulaklıkların üretim maliyetini etkileyebilir ancak endişelenmeniz için çok fazla değildir.

5. Hassasiyet

Genellikle dB / mW cinsinden ölçülen hassasiyet , kulaklığın bir miliwatt elektrik sinyali için ne kadar ses (desibel / dB cinsinden) üretebileceği anlamına gelir . Hassasiyet ne kadar yüksek olursa, alacağınız ses o kadar yüksek olur. Kulaklık hassasiyet değerleri tipik olarak 80 ila 110 dB arasındadır .

6. Diyafram

Diyafram, kulaklıkların içinde titreşen ve ses üreten ince zardır . Diyaframların tasarlandığı birçok şekil vardır: kubbe, koni ve boynuz. Diyafram malzemeleri de değişiklik gösterir.

Orada tek malzeme veya şekil hiçbir kesinlikle diğerinin üzerine arzu edilir. Kullanmayı seçtikleri malzeme ve tasarımla en iyi sesi üretmek üreticilere kalmıştır .

7. Ses bobini

Ses bobini , kulaklıkların içindeki bobin telidir . Bu arasında yapılmış bakır (örneğin Philips SHE2115 ), alüminyum (örn MEE M6 PRO ) veya bakır kaplı alüminyum (örn Sony MDRPQ4 ). Alüminyum son derece hassas ses üretir ancak bakır kutu gibi uzun süreli kullanıma dayanamadığı için CCAW günümüzde kulaklıklarda en çok kullanılan bobin telidir .

8. Kablosuz teknoloji

Kulaklıklarda kullanılan bir avuç kablosuz teknoloji var , onları tek tek görelim.

Bluetooth®

Bluetooth® , kulaklıklarda en yaygın kullanılan kablosuz teknolojidir . Bluetooth özellikli bir cihaz, diğer Bluetooth özellikli cihazlarla eşleşebilir. Genel olarak 10 metrelik bir yarıçap içindeki cihazlarla eşleştirebilirsiniz .

Bluetooth® çok güvenli bir kablosuz teknolojidir, ancak ses kalitesi, diğer bazı kablosuz teknolojilerin sunabildiğiyle karşılaştırıldığında en iyisi değildir . Öncelikle TV ile kullanmak istemiyorsanız Bluetooth kulaklık alın .

NFC (Yakın Alan İletişimi)

Bluetooth®’a ek olarak, kulaklıkların da NFC’yi desteklediğini belirten bir özellik bulabilirsiniz .

NFC özellikli kulaklıklarla (örneğin: Bose SoundSport® ), başka bir NFC özellikli cihaza (iPhone 6 ve 7, Samsung S ve Note serisi ve daha fazlası ) ve her ikisine birden dokunabilirsiniz (yaklaştırabilirsiniz). cihazlar hemen eşleştirilecektir. Eşleştirebileceğiniz NFC cihazlarınız varsa NFC kulaklıklara sahip olmak bir avantajdır .

RF (Radyo Frekansı)

Ardından, RF kulaklıklar (örneğin: Sennheiser RS120 ) var. Bluetooth®’dan çok daha geniş bir alanı kapsayabilen bir radyo frekansı ile çalışırlar . Kulaklıklar , ses cihazını takmanız gereken bir verici (şarj istasyonu) ile birlikte gelir , ardından aktarılan ses kulaklıklar tarafından alınacaktır.

Bu tür kulaklıklar TV izlemek için veya bir masaüstü sistemde çalışırken bile tercih edilir . Ses kalitesi Bluetooth® ile olduğundan çok daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, iletim aynı frekansta iletim yapan diğer RF cihazlarından bir miktar parazit alabilir , bu daha az olasıdır, ancak yine de bunu aklınızda bulundurun.

Kızılötesi

Bazen, kızılötesi kulaklıklarda da kullanılır (örneğin: Sennheiser IS410 ), ancak bunun çalışması için görüş alanında olmanız gerektiğinden , kulaklığınızı yalnızca Ev Sinemaları için kullanmak istemediğiniz sürece bu seçenek tercih edilmez .

9. Gürültü iptali

Gürültü önleyici kulaklıklar (örneğin: Audio-Technica ATH-ANC7B ) sadece dış gürültüyü engelleyerek çalışmaz. Kulaklıklar dışarıdaki gürültüyü alır ve sesi çalarken iptal eder. Gürültü önleyici kulaklıklar, müzik tutkunları için mükemmeldir.

Son sözler

Son olarak, hangi durumda farklı kulaklıkları kullanmalısınız? İyi bir kural istiyorsanız: işe gidip gelmek için kablolu kulaklıklar ; evde hareketlilik sağlamak ve spor yapmak için kablosuz kulaklıklar ; uzun saatler boyunca masaüstünde çalışmak için kablolu kulaklıklar ; uzun saatler boyunca dizüstü bilgisayarda çalışmak ve TV izlemek için kablosuz kulaklık .

Peki siz ne tür kulaklıkları tercih edersiniz? Ve bunu çoğunlukla nasıl kullanıyorsunuz? 

Kaynak: https://www.hongkiat.com/blog/choosing-the-perfect-earphones/

One thought on “Mükemmel Kulaklık Nasıl Seçilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.