Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

Bilişim Profesyonelleri ve Bilişim Hukuku Dergisi arasında işbirliği sağlandı

Bakış açınızı değiştirdiğinizde paydaşlarınızın artması çok olası

Albert Einstein’a ait olduğu düşünülen ama Rita Mae Brown’ın 1983 tarihli “Sudden Death” kitabındaki hayali bir karakter olan Jane Fulton tarafından söylenen “Aynı şeyi tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar beklemek, delilik belirtisidir.” cümlesi hayatımızın bir çok alanında geçerlidir.

Aynı işi yapan kurum veya kuruluşlar arasındaki mesleki dayanışma günümüzde daha kırıcı ve yıkıcı bir hale gelmişken, geçmiş yüzyıllarda hemen hemen bütün meslektaşlar arasında bir iş birliği vardı. Özellikle Anadolu’da gelişen Ahilik Teşkilatının kurulması ve meslektaşların birbirlerini desteklemeleri, siftahını yapan esnafın kendisine gelen ikinci müşteriyi komşusuna yönlendirerek onunda siftah yapmasını istemesi çok değerli bir kültür birikimimizdir.

Rekabet değil REKABERLİK

Günümüz çağında herşeyin birbirini yok etme, üstünlük sağlama gibi sonu gelmeyen ve bir çok sektörün gelişimini engelleyen yıkıcı rekabet yerine, meslektaşların, aynı sektörde bulunan paydaşların bardağın boş tarafını doldurmanın yöntemini denemek ve geliştirmek için artık daha pozitif rekabet etme koşulları oluşturmaya başlaması bilgi birikimlerini paylaşmaları kendilerini büyütmeye başlamaktadır.

Rakiplerin ortak çıkarları için bir araya gelmesi, iş birliği yapması, bardağın sadece boş kısmını doldurmakla kalmaz; aynı zamanda bardağın boyutlarını da büyütür. Modern ekonominin en temel kuralı aslında büyüme odaklı gelişimdir ve bunu sağlayan şey de geleceğe duyulan güvendir.

Akıllı girişimcilerin yavaş yavaş rekaberlik yolunda adım attığına artık daha fazla tanık oluyoruz. Peki nedir bu Rekaberlik?

Rekaberlik; competition (rekabet) ve cooperation (iş birliği) kelimelerinden bütünleştirilmiştir. Türkçemizede de Rekaberlik, rekabet ile beraberliğin karmasından üretilmiş yeni bir kelime olarak yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bizlerde yeni nesil yayıncılık yapan iki platform olan Bilişim Profesyonelleri Haber Sitesi ve Hukuk ve Bilişim Dergisi olarak Rekaberlik kavramının etkisine inandık ve aramızda çeşitli içeriklerin karşılıklı paylaşılmasını ve kendi platformlarımızda web sitelerimizin linklerini eklemeye karar verdik.

Gönüllülük İlkesi ile yayın yapan Bilişim Profsyonelleri ile Hukuk ve Bilişim Dergisi olarak bilgilerinize sunarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.