Bilişim ProfesyonelleriMakale

CMOS nedir, CMOS ne iş yapar ve BIOS ile nasıl ilişkilidir?

Bilgisayarınızda önyükleme veya görüntüleme sorunları yaşıyorsanız, CMOS’u temizlemeyle ilgili önerilerle karşılaşmanız olasıdır. Ancak CMOS ne yapar ve BIOS ile nasıl ilişkilidir ? İşte bilmeniz gereken her şey.

BIOS Yapılandırma Depolaması

İngilizce olarak “Deniz yosunu(sea-moss)” olarak telaffuz edilen CMOS terimi, genellikle sistem tarihi, saati ve donanım yapılandırması dahil olmak üzere BIOS veya UEFI ayarlarını depolayan bir bilgisayar ana kartındaki küçük bir belleği tanımlamak için kullanılır.

CMOS, BIOS ayarlarını depolamak için kullanılan bellek yongası da dahil olmak üzere çeşitli tümleşik devre (IC) yongalarının yapımında kullanılan bir üretim süreci türü olan Tamamlayıcı Metal-Oksit-Yarı İletken’in kısaltmasıdır.

CMOS RAM, BIOS RAM ve kalıcı BIOS belleği olarak da adlandırılır. CMOS en yaygın olarak Windows bilgisayarlarla ilişkilendirilirken, Mac’lerin benzer bir belleği vardır ve buna NVRAM veya PRAM denir.

BIOS ve CMOS Nasıl İlişkili?

BIOS ve CMOS arasındaki ilişkiyi anlamak için, bilgisayarınızdaki BIOS’un rolünü bilmek yardımcı olur. Temel Giriş-Çıkış Sistemi’nin kısaltması olan BIOS, bilgisayarınızın ana kartıyla birlikte gelen bir bellenimdir . Bilgisayarınızın donanımını başlatmak, test etmek ve güç düğmesine bastığınızda işletim sistemini başlatmaktan sorumludur.

Ancak, BIOS salt okunur bellekte depolandığından, yapılandırmasında yaptığınız, önyükleme sırasındaki ince ayarlar veya hız aşırtma ayarları gibi değişiklikleri kaydedemez. Bu değişiklikler, sistem tarihi ve saati ile birlikte CMOS’a kaydedilir. Dolayısıyla CMOS, bilgisayarınızın kararlı çalışması için gerekli olabilir. CMOS’unuz temizlenirse veya pili bozulursa, tüm BIOS ayarlarınızı kaybedersiniz ve varsayılan ayarlara geri döner.

CMOS Pil Nedir?

CMOS pili genellikle bilgisayarınızın ana kartında bulunan bir CR2032 lityum madeni para pilidir . Eski anakartlar BIOS ayarlarını depolamak için geçici bir bellek kullandığından, geleneksel olarak CMOS’a güç sağlamak için kullanılıyordu. Uçucu bellek, güç kaybettiğinde veri kaybeder. Bu nedenle, siz bilgisayarı kapattıktan veya güç kablosunu çıkardıktan sonra bile belleğe güç sağlamak için bir pil kullanıldı.

Ancak modern UEFI anakartları, UEFI yapılandırma verilerini depolamak için kalıcı bir bellek veya NVRAM kullanır . Uçucu olmayan bellek, güç uygulanmasa bile verileri tutabilir. Bununla birlikte, CMOS pilleri hala bilgisayarınızda zaman tutmak için kullanılıyor . CMOS pilinin çıkarılması veya arızalanması geleneksel olarak CMOS verilerinin temizlenmesiyle ilişkilendirildiğinden, modern anakartlar CMOS pili bozulduğunda UEFI ayarlarını da sıfırlar.

Çoğu CMOS pili, bilgisayar kullanımına bağlı olarak iki ila 10 yıl arasında dayanır. Ancak bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra yanlış sistem saatini veya tarihini gösteriyorsa veya donanım uyumluluğu sorunları yaşıyorsanız, CMOS pilini değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Arızalı bir CMOS pilinin diğer önemli belirtileri arasında önyükleme işlemindeki sorunlar ve ana karttan sürekli bip sesi gelir. “CMOS Okuma Hatası”, “CMOS Pil Arızası” ve “CMOS Sağlama Toplamı Hatası” gibi hatalar da alabilirsiniz.

CMOS Nasıl Temizlenir

BIOS veya UEFI ayarlarını sıfırlamak için bilgisayarınızın CMOS’unu temizlemeniz gerekebilecek durumlar olabilir. Ancak, nispeten basit bir işlemdir ve BIOS veya UEFI menüsüne erişiminiz olup olmamasına bağlı olarak, bunu başarmanın birkaç yolu vardır.

CMOS’u temizlemenin en kolay yollarından biri BIOS veya UEFI ayarlarına gidip sıfırlama seçeneğini seçmektir. Genellikle “Fabrika varsayılanlarını yükle” veya “Kurulum varsayılanlarını yükle” olarak adlandırılır. Anakartınızda varsa CMOS temizleme düğmesini de kullanabilirsiniz. Bu düğme, IO plakasında veya CMOS pilinin yanında bulunabilir.

Ayrıca, CMOS pilini yeniden yerleştirmek, CMOS verilerini temizlemenin başka bir yoludur. Ancak pili yeniden yerleştirmek veya değiştirmek için bilgisayarınızı açmanız ve ana karta erişmeniz gerekecektir. Ama endişelenme. Ayrıntılı kılavuzumuzda bilgisayarınızın CMOS’unu temizlemenin ayrıntılı talimatlarını ve daha fazla yolunu bulabilirsiniz .

Küçük ama Önemli Parça

CMOS, çoğu bilgisayar kullanıcısının asla endişelenmesine gerek olmayan şık ve küçük bir bileşendir. Ayrıca, bilgisayarınızda sorun giderme yapmıyorsanız ve BIOS veya UEFI’yi varsayılan ayarlarına döndürmeniz gerekmiyorsa, onunla uğraşmanın hiçbir faydası yoktur. Böylece ihtiyacınız olana kadar CMOS’u unutabilirsiniz.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.