Bilişim Hukuku

Bilişim Suçlarının Sınıflandırılması

Bilişim Suçlarının Sınıflandırılması

Bilişim Suçları ve Çeşitleri

Bilişim Hukukunu bilgi ve teknolojinin kötüye kullanımı ile insanlara zarar verilmesini önlemek amacıyla ortaya çıkmış olan bir hukuk dalı şeklinde ifade edebiliriz.

Bilişim suçları amaçlarına ve yöntemlerine göre çok çeşitli türlere ayrılabiliriz. Buna göre bilişim suçlarını aşağıdaki şekilde tasnif edebiliriz.

– Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim

– Bilgisayar Sabotajı

– Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik

– Bir Bilgisayar Yazılımının İzinsiz Kullanımı

– Kişisel Verilerin Kötüye Kullanılması

– Sahte Kişilik Oluşturma ve Kişilik Taklidi

– Yasadışı Yayınlar

– Ticari Sırların Çalınması

– Terörist Faaliyetler

– Çocuk Pornografisi

– Diğer Suçlar (Organ, fuhuş, tehdit, uyuşturucu, vb.)

Bilişim Sistemine Girme Suçu Genel Esaslar

Türk Ceza Kanununun 243. maddesi, “(1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. (2) Fıkra-Yukarıda ki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli

karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir. (3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” hükmünü amiridir.

TCK 243. maddesi ile bir bilişim sisteminin bütününe ve bir kısmına hukuka aykırı olarak girilmesi ve orada kalmaya devam edilmesi suç olarak düzenlenmiştir.

Verilerin ele geçirilmesi şartı aranmaksızın bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girilmesi ve bu suretle bilişim sisteminin güvenliğinin ihlal edilmesi suç, haline getirilmiştir.

TCK 243 düzenlenmesi ile, Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesinin “Kanunsuz Erişim” başlıklı 2. maddesindeki “Her bir taraf devlet bir bilgisayar sisteminin her hangi bir bölümüne haksız ve kasıtlı olarak erişilmesini suç kapsamına almak için gerekli kanuni düzenlemeyi yapmalı, gerekli önlemleri almalıdır.” düzenlemesine paralellik sağlanmıştır.

Korunan hukuki değer bilişim sisteminin güvenliğinin sağlanmasıdır. Bunun yanında bilişim sisteminin kullanıcısı ve bu sistemden, yararlanan kişilerin farklı türden kişisel yararları da korunmaktadır.

Bu suçun oluşması için genel kast yeterlidir. Suçun faili herkes olabilir. Herkes suçun mağduru olabilir, gerçek veya tüzel kişiler olabilir.

Bilişim hukuku yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bilgi ve verilerin korunmasını ve bununla ilgili suçların düzenlenmesini sağlar. Çağımız bilişim hukuku bilgisayar, akıllı telefon, whatsapp, mail gibi teknolojik verilerin korunmasını ve denetimini sağladığı gibi banka, hesapları, kişisel veriler, özel hayatın gizliliği gibi verilerin depolanması ve saklanmasını da korur.

Bilişim suçları alanındaki tüm yazılarımızı bağlantıdan okuyabilirsiniz. Ayrıca Hukuk ve Bilişim Dergimizin Yeni Sayısını okumak için de bağlantıya tıklayınız.

Yazar: Av. Yasemin Arslan IŞIK

Yazının Hukuk ve Bilişim Dergisi’nde yayınlanan bağlantısına ulaşmak için tıklayınız.

Av. Ali Ersin

Ankara Barosu nezdinde Avukatlık görevini sürdürmektedir. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında mezun olmuştur. Hukuk ve Bilişim Dergisi ile Blog’un genel koordinatörlük ve editörlük görevini yürütmekte olup, Türkiye Bilişim Derneği ve Bilişim ve Teknoloji Hukuku Derneği üyesidir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programından “Metaverse Dünyasında Fikri Hakların Korunması” tezi ile mezun olmuştur. Çalışma Alanları Kripto Para Hukuku Finansal Teknolojiler Hukuku Kişisel Verilerin Korunması Hukuku E-Ticaret Hukuku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.