MakaleWeb Uygulamaları

Bir Tasarımcı Olarak Kod Öğrenmek Daha Kolay

Tasarımcılar için kod öğrenmek gereksiz gibi görünebilir özellikle de basılı tasarımlarda çalışıyorsanız. Eğer kod öğrenmeye ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız iki şeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Öncelikle çalıştığınız şirketin bundan 1 yıl sonra ne üzerine çalışacağından asla emin olamazsınız. Ayrıca özellikle de dijital odaklı bir firmada geleceğe yönelik becerilerinizi geliştirmek asla kötü bir fikir değildir.

İkinci olarak da; kod öğrenmek demek tam donanımlı bir yazılımcı olmak ve esnek (responsive) web tasarımları hakkında her şeyi bilmek demek değildir. Kodlamanın en temel basamaklarında kalsanız bile, tasarımlarınızı uygulamakla görevli geliştiricilerle iletişim kurmanız çok daha kolay hale gelecektir.

Bir tasarımcı olarak attığım en heyecanlı adım kod öğrenmekti ve hedefim bir yazılımcı olmak bile değildi. Bu yalnızca dijital tasarımın parametrelerini daha rahat anlamakla ve takım arkadaşlarınızla tasarımınızın fonksiyonelliğini tartışabilme yetisi kazanmakla alakalı.

Peki ya bir freelance tasarımcı olarak kodlama dünyasına nasıl adım atacaksınız?

Temel HTML ve CSS Bilmenin Faydaları

Tasarımcılar, HTML (Hyper Text Markup Language) ve CSS (bir HTML belgesindeki bileşen stillerini açıklayan bir dil olan Basamaklı Stil Sayfaları ) tarafından yönetilen “ön uç” (sunum katmanı, frontend) olarak adlandırılan bazı temel bilgileri edinmekten büyük fayda sağlayacaktır. Belki de temel bilgileri öğrenmenin ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

HTML ve CSS, programlama mantığını içermez. HTML’deki M (markup) harfi , sayfaların yapı taşları olan sayfa öğelerinin kodlanmış yapısını tanımlamanın bir yolu olan “İşaretleme” anlamına gelir. CSS ve JavaScript içeren HTML, World Wide Web için bir temel teknoloji üçlüsü oluşturur.

Yazının devamı: https://bulut.press/bir-tasarimci-olarak-kod-ogrenmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.