MakaleWeb Uygulamaları

Bir Tasarımcı Olarak Stresle Başa Çıkmak

Dünya stresli bir yer. Sanırım bu yüzden stresle başa çıkma konulu yüzlerce makale bulabilirsiniz. Hepsi de mükemmel tavsiyeler veriyor. Sorun şu ki hepsi aynı şeyden bahsediyor. İyi yemekler yiyin. Egzersiz yapın. Güzel uyuyun. Bunların hepsi genel tavsiyeler. Peki freelance tasarımcıların yaşadığı streslere özel tavsiyeler var mı?

Eğer zaman zaman kendini stresli hisseden bir tasarımcıysanız, bu makale tam size göre.

1. Yaklaşan Sunum İçin Endişe Duymak

Problem: Yaklaşan çok büyük bir sunumunuz var. Çalışmanız insanların gözlerinin önünde olacak. Siz de. Ama siz topplum içinde konuşmaktan hiçbir zaman hoşlanmadınız, yalnızca birkaç insan olsa bile. Bütün haftanızı sunumunuzun nasıl geçeceği konusunda endişelenerek geçirdiniz. Aptalca göründüğünüz milyonlarca senaryo kafanızda döndü durdu.

Neler Oluyor: İnsanlar, başkaları tarafından yargılanmak konusunda inanılmaz hassaslar. Sunum yapmak, psikologların “evrim kaygısı” diye adlandırdıkları bir durum yaşamanıza sebep olabilir ve önemli bir toplantı veya bir sunumda, insanların önüne çıkmanız farklı etkiler ortaya çıkarabilir çünkü kendi başınıza olduğunuz zamandan farklı davranacaksınız.

Çözüm: Performansa değil, öğrenime odaklanın. Araştırmalar gösteriyor ki, eğer mükemmel bir performans sergilemeye odaklanıyorsanız muhtemelen iğrenç bir iş çıkarıyorsunuzdur. Yani “Mükemmel bir sunum yapmalıyım” düşüncesini kafanızdan çıkartın. Onun yerine “Sunum yapma konusunda çok şey öğreneceğim, bu benim için harika bir şans” diye düşünün. Bu şekilde düşünmek sizin daha rahat olmanızı ve işler kötü giderse daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Az önceki durumun tersi olarak da, muhtemelen tasarımınızı çok daha güzel sunacaksınız.

2. Negatif Dönüş Almak (Müşterinizden, Patronunuzdan Veya Arkadaşlarınızdan)

Problem: Birine tasarımınızı gösteriyorsunuz ve tasarımınızla ilgili en az 50 yanlış şey gösterdikten sonra, beğendiğini söylüyor. Kalbiniz kırılıyor. Bütün o uğraşlarınız, kendinizi bir çöp gibi hissetmek içinmiş.

Neler Oluyor: Negatif bir geri bildirim sizi ne kadar strese sokuyorsa, muhtemelen tasarım oyununa daha yeni girdiniz. Çalışmalar, deneyimsiz insanların, kariyerlerinin başlarında daha çok, pozitif yorumlar almak istediklerini, çünkü bu şekilde kendilerine daha çok güvenebileceklerine inandıklarını gösteriyor. Bir dakika, herkes pozitif geri bildirim istemez mi? Aslında cevap hayır olacak. Daha deneyimli freelance tasarımcılar, negatif geri bildirimleri, mükemmel işler çıkarmanın anahtarı olarak görüyorlar.

Ayrıca unutmamak lazım. İnsanlar, negatif geri bildirimleri, pozitif olanlara göre daha net hatırlıyorlar. Buna “olumsuzluk önyargısı” deniyor ve hepimizde bu var. İnsanların söylediği bütün güzel şeyleri unutup, bütün kötü eleştirileri hatırlamamızın sebebi bu.

Çözüm: Negatif geri bildirimle başa çıkmanın en güzel yolu; onu aramaktır. Eğer tasarımcıysanız, isteseniz de istemeseniz de insanlar çalışmalarınıza yorum yapacaklardır. İstemediğiniz halde yorum yapıldığı zaman, savunmaya geçmeye ve söylediklerini duymamaya daha yatkın oluyorsunuz. İnsanlardan geri bildirim isterseniz, beyniniz söylemek zorunda oldukları şeyleri dinlemeye izin veriyor.

Yazının devamı: https://bulut.press/stresle-basa-cikmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.