Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Bir Yazılım Geliştiricisi Ne Yapar? Kariyere Derin Bir Bakış

Her zaman bulmacaları ve sorunları çözmek için bir tutku duymuşsunuzdur – özellikle de konu teknoloji olduğunda. Sadece bu da değil, arkadaşlarınız ve aileniz sık sık tüm teknik sorunlarında yardım için size gelir. Ve genellikle yeni bir gadget piyasaya sürüldüğünde sıradaki ilk kişisiniz. Yenilikçi teknoloji dünyasını ve onunla birlikte gelen olanakları seviyorsunuz.

Harika bir yazılım geliştiricisi olacak bir kişinin birçok özelliğine sahipsiniz  . Fırsat ilginizi çekiyor, ancak muhtemelen merak ediyorsunuz:  Bir yazılım geliştiricisi ne yapıyor?

Bu soruyu ve diğerlerini, yazılım geliştirmede çalışırken neler beklemeniz gerektiğiyle ilgili olarak yanıtlamak için ihtiyacınız olan verileri ve bilgileri derledik. Bu önemli teknoloji kariyerine bir göz atmak için okumaya devam edin.

Yazılım geliştirici tam olarak nedir?

Güvendiğiniz akıllı telefon uygulamasını biliyor musunuz? Çocukken saatlerce sinirlerinizi bozan bilgisayar oyunu mu? Bütçelendirmenize ve harcamaları izlemenize yardımcı olan bu program? Bunların hepsini yazılım geliştiriciler oluşturdu.

Yazılım geliştiriciler, her türden bilgisayar programının arkasındaki yaratıcı, beyin fırtınası yapan beyinlerdir. Bazı yazılım geliştiricileri belirli bir programa veya uygulamaya odaklanabilirken, diğerleri diğer programları tetiklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olan dev ağlar veya temel sistemler oluşturur. Bu nedenle geliştiricilerin iki ana sınıflandırması vardır: uygulama yazılım geliştiricileri ve sistem yazılımı geliştiricileri.

Uygulama yazılım geliştiricileri ne yapar?

Göre  ABD Çalışma Bakanlığı  (DOL), bu sektörde geliştiriciler tasarımı bilgisayar veya mobil uygulamalar sorumludur. 1  Çalışmalarının doğası büyük ölçüde tüketiciler için yaratmaya odaklanmıştır. Bu, kullanıcı ihtiyaçlarını anlamayı, yazılım çözümleri geliştirmeyi, performansı izlemeyi ve gerektiğinde programları değiştirmeyi içerir.

Sistem yazılım geliştiricileri ne yapar?

Bu profesyoneller, DOL tarafından ana hatlarıyla belirtildiği gibi işletim sistemi düzeyinde yazılımlara, derleyicilere ve ağ dağıtım yazılımlarına odaklanır. 1  Bu rol, daha çok kurumsal organizasyonlar için çözümler tasarlamaya yöneliktir. Bu, tıbbi, endüstriyel, askeri, iletişim, havacılık, iş, bilimsel ve genel bilgi işlem uygulamaları için yazılım geliştirmeyi içerir.

Bazı yaygın yazılım geliştirici iş görevleri nelerdir?

Yazılım programlarının gerçek yaratılışının çoğu, kod yazımı yoluyla gerçekleşir ve yazılım geliştiricileri bunu denetler. Çalıştıkları şirkete bağlı olarak, bir yazılım geliştiricisi kullanıcının ihtiyaçlarını analiz edecek ve ardından bir sorunu çözecek, eğlence sağlayacak veya sadece hedef kitlesi için hayatı kolaylaştıracak bir yazılım oluşturacak, test edecek ve geliştirecektir.

Tasarımın haritasını çıkardıktan, akış şemaları oluşturduktan ve sürecin her adımını tasarladıktan sonra, geliştiriciler programcılara program için kod yazmayı öğretmek için diyagramlar ve modeller oluşturacaklar.

Diğer iş görevleri, yazılımın gelecekteki yükseltmeler ve geliştirmeler için kayıt altına alınmasını, yazılımı test etmeyi ve yazılımın birinci sınıf olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olmak için diğer bilgisayar uzmanlarıyla işbirliği yapmayı içerir.

Bazı önemli yazılım geliştirici becerileri nelerdir?

Yazılım geliştiriciler, sağlıklı ve yumuşak beceriler arasında sağlıklı bir dengeye sahip olmalıdır. Bir program için kod ve tasarımın ana hatlarını çizmek ve oluşturmaktan sorumlu yazılım geliştiricileri değil, aynı zamanda bu tür kariyerler genellikle çeşitli paydaşlar arasında çok sayıda işbirliğini içerir.

Yazılım geliştiriciler için en iyi teknik beceriler

Böylesine karmaşık bir rolde, bu profesyonellerin kaçınılmaz olarak kesin bir teknik bilgiye sahip olmaları gerekir. Geçen yıl yayınlanan 1 milyondan fazla yazılım geliştiricisi işini incelemek için gerçek zamanlı iş analizi yazılımı kullandık. 2 Bu veriler, işverenlerin aradığı en iyi teknik becerileri ortaya çıkardı:

 • Java®
 • SQL
 • Yazılım Mühendisliği
 • JavaScript®
 • Python®
 • Microsoft® C #
 • Linux
 • Git
 • Oracle
 • DevOps

Yazılım geliştiriciler için en iyi aktarılabilir beceriler

Yukarıdaki becerilerde ustalaşmak denklemin sadece yarısıdır. En iyi yazılım geliştiricileri, teknik bilgilerini tamamlamak için belirli aktarılabilir becerilere sahiptir.

1. Problem çözme yeteneği

Yazılım geliştirmenin tüm amacı, kullanıcının problemini çözen programlar oluşturmaktır. Sorunları belirleme ve bir çözüme yaklaşmanın en iyi yolunu bulma eğilimindeyseniz, bir yazılım geliştirme kariyeri için mükemmel bir seçim olabilirsiniz. Sadece bu da değil, programlama tek başına genellikle problem çözme ve sorun gidermede bir alıştırmadır – potansiyel hataların veya koddaki sorunların sabırlı ve stratejik bir şekilde üstesinden gelebilmek işlerinin büyük bir parçasıdır.

2. Takım çalışması

Yaygın olarak varsayıldığının aksine, yazılım geliştiriciler dış dünyayla hiçbir bağlantısı olmadan masalarında gözlerden uzak durmazlar. Gerçekte, kullanıcı için birinci sınıf bir ürün oluşturmak için diğer geliştiriciler ve programcılarla birlikte çalışmak için çok zaman harcarlar. Mükemmel iletişim, empati ve başkalarıyla işbirliği yapma becerisi bir zorunluluktur.

3. Analitik ve stratejik

Kodlama ve yazılım bir tür muammadır ve eğer büyük resme ve yoldaki daha küçük adımlara bakarak bir gizemi çözmeyi seven biriyseniz, yazılım geliştirmek için evde olacaksınız. Bu tür programları oluşturmaya giden birçok düşünceli planlama var. A noktasından B noktasına en hızlı veya en verimli yolu bulabilirseniz, yazılım geliştirme dünyası sizi kollarını açarak karşılayacaktır.

4. İçsel motivasyon

Yazılım oluşturmak zor ve sıkıcı bir iş olabilir, bu nedenle bir şeyi ilk kez denediğinizde başarılı olamadığınızda takılıp kalmamanız veya cesaretinizin kırılmaması önemlidir. Başladığınız her şeyi bitirmeye kararlı biriyseniz, yazılım geliştirme alanında bir kariyer için çok uygun olacaksınız.

Yazılım geliştiriciler nerede çalışır?

Yazılım geliştiriciler için iş fırsatları çok geniş ve çeşitlidir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na  (BLS) göre, uygulama yazılımı geliştiricileri 2018’de 944.200’den fazla işte çalıştı  . 3  Aynı yıl sistem yazılım geliştiricileri için yaklaşık 421.300 pozisyon vardı ve bu da yazılım geliştiriciler için 1.3 milyondan fazla fırsata denk geliyordu. 3

Peki bu fırsatlar tam olarak nerede? Yazılım geliştiricilerin becerilerine çeşitli endüstrilerde ihtiyaç vardır.

Uygulama yazılımı geliştiricileri için en önemli alanlar 3

 • Bilgisayar sistemleri tasarımı ve ilgili hizmetler
 • Finans ve sigorta
 • Yazılım yayıncıları
 • İmalat
 • Şirketlerin ve işletmelerin yönetimi

Sistem yazılımı geliştiricileri için en önemli alanlar 3

 • Bilgisayar sistemleri tasarımı ve ilgili hizmetler
 • İmalat
 • Finans ve sigorta
 • Yazılım yayıncıları
 • Mühendislik hizmetleri

Gördüğünüz gibi, çeşitli endüstriler yazılım geliştiricilerin becerilerine güveniyor. İş ortamı söz konusu olduğunda ve bir yazılım geliştiricinin sonunda yapabileceği işin türü konusunda da birkaç seçenek vardır. Birçoğu geleneksel bir ofis ortamında çalışıyor, ancak acente ortamında çalışma veya evden çalışma fırsatı da var. Bu çeşitlilik, kariyerinizi kişisel tercihlerinize göre uyarlamanıza olanak tanır.

Tipik bir yazılım geliştirici maaşı nedir?

Günümüzün dijital ekonomisinde, neredeyse her şey teknoloji etrafında dönüyor. Bu, nitelikli yazılım geliştiricilerin sıcak bir ürün olduğu anlamına gelir.

TYD projeleri  uygulama yazılımı geliştiricileri için kariyer tüm meslekler için beş katından fazla ülke ortalamasının olan 2026 ile 26 oranında büyümesi. 3 Bu, büyük ölçüde işletmelerin yeni mobil cihaz uygulamaları üretme arzusunun artmasından kaynaklanmaktadır.

Sistem yazılımı geliştiricileri için görünüm pek de olumlu değil, ancak yine de ortalamadan daha hızlı olan yüzde 10 oranında tahmin ediliyor. 3 Bu tür işler o kadar yaygın olmasa da, genellikle daha yüksek tazminat ile gelir.

Uygulama yazılımı geliştirici maaşı

BLS tarafından bildirildiği üzere, uygulama yazılımı geliştiricilerinin 2018’deki ortalama yıllık maaşı 103.620 dolardı . 3 En düşük yüzde 10, 61,660 dolardan az ve en yüksek yüzde 10, 161,290 dolardan fazla kazandı. En çok kazandıran uygulama yazılım geliştiricilerinden bazıları yazılım yayınlama şirketlerinde çalışıyordu. 3

Sistem yazılımı geliştirici maaşı

BLS tarafından bildirildiği üzere 2018’de sistem yazılım geliştiricileri için ortalama yıllık maaş 110.000 dolardı  . 3 En düşük yüzde 10 66,740 dolardan az ve en yüksek yüzde 10 166,960 dolardan fazla kazandı. İmalat şirketlerinde çalışan sistem yazılım geliştiricileri daha yüksek kazanç potansiyeline sahip olma eğilimindedir. 3

Yazılım geliştirmede kariyerinizi oluşturun

Her türden yazılım geliştiricisi için gelecek parlaktır. Artık bu kritik role daha yakından baktığınıza göre, yazılım geliştirmede çalışmak üzere programlanmış olup olmadığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu alandaki kariyerinizi geliştirmeye hazırsanız, ” Nasıl Yazılım Geliştiricisi Olunur: Uzmanlar En İyi Önerilerini Gösterir ” başlıklı makalemizi okuyarak sonraki adımlarınızı planlamaya başlayın .

1 U.S. Department of Labor, National Center for O * NET Development [erişim tarihi Mart 2020].
2 Burning-Glass.com (1.223.537 yazılım geliştirici işinin analizi, 01 Mart 2019 – 29 Şubat 2020).
3 Bureau of Labor Statistics, ABD Çalışma Bakanlığı, Mesleki Görünüm El Kitabı, [erişim tarihi Mart 2020]. Maaş aralıkları, listelenen meslekler için ulusal, ortalama kazançları temsil eder ve tüm eğitim ve deneyim düzeylerinde çalışanları içerir. Aralıklar, başlangıç ​​maaşlarını temsil etmez ve bölgenizdeki çalışma koşulları değişebilir.

Java, JavaScript ve Oracle, Oracle Systems, Inc.’in
tescilli ticari markalarıdır. Python, The Python Software Foundation, Inc.’nin
tescilli ticari markasıdır. Microsoft C #, Microsoft, Inc.’in tescilli ticari markasıdır.

https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/what-does-software-developer-do/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.