Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Web Geliştiricisi Olmak Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Bir web geliştiricisi olmayı düşündüyseniz, doğru yere geldiniz! Yeni bir kariyer peşinde koşmak büyük bir karardır, bu nedenle araştırmanızı yapmak önemlidir.

Belki de her zaman bir web geliştiricisi olmayı hayal ettiniz. Ya da belki hobi blogunuzun platformunda HTML ve CSS kodu ile uğraşmak için harcadığınız zaman, profesyonel bir web geliştiricisi olarak hayata dair iç merakınızı uyandırdı. Burada nasıl yaptığınızın önemi yok, bazı sorularınız var ve bizde bazı cevaplar var!

Size tüm önemli sorularınızın yanıtlarını sağlamak için uzman görüşleri, hükümet bilgileri ve gerçek zamanlı iş analizi verilerinin bir kombinasyonunu bir araya getirdik. Aşağıda, web geliştiricisi olmakla ilgili sekiz genel soruyu bulacaksınız.

Web geliştiricileri ne yapar?

Temel bilgilerle başlayalım. Web geliştiricilerinin web siteleri oluşturduğunun muhtemelen farkındasınızdır, ancak bundan çok daha fazlası vardır. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, web geliştiricileri, uygun içerik, grafik ve temel yapının hem kullanıcının hem de web sitesinin sahibinin hedeflerini karşılamak için kullanıldığından emin olmak için kullanıcı ihtiyaçlarını da analiz etmelidir . 1

Ortak sorumluluklar şunları içerir: 1

 • Web siteleri oluşturmak için yazma veya komut dosyası dillerini kullanma
 • Web sayfası içeriğini yazmak, tasarlamak ve düzenlemek veya içerik üreten diğerlerini yönlendirmek
 • Test veya kullanıcı geri bildirimi ile ortaya çıkarılan sorunları tanımlama ve düzeltme
 • Yazılı, grafik, ses ve video bileşenlerini uyumlu web formatlarına dönüştürme

Web geliştiricileri için kariyer görünümü nedir?

Web geliştiricilerinin ne yaptığını öğrenmek, bir olma düşüncesi konusunda sizi heyecanlandırdıysa, bu profesyoneller için pozisyonların büyüdüğünü duymaktan mutluluk duyacaksınız. BLS’ye göre , web geliştirme işlerinin 2026’ya kadar yüzde 15 artması bekleniyor. 1 Bu, tüm meslekler için öngörülen ortalama büyüme oranının iki katından fazla.

Santa Barbara merkezli Volt Commerce’in kurucu ortağı Brandon Swift, “Herkes bir web sitesi istiyor” diyor  . “Bir web geliştiricisi olarak, asla işinizde eksik olmayacaksınız.”

Web siteleri, işletmelerin rekabet gücünü korumaları için kritik bir bileşen haline geldi. Bir şirket, tüketicileri için özel, özgün bir deneyim sunmak istiyorsa, genel bir çevrimiçi şablonu kullanamaz. Bu, Swift’in alanın ileride güçlü kalması gerektiğine inanmasının bir parçası.

Güçlü bir talep olduğunu bilmek harika, peki ya web geliştiricileri için kariyer yolu? Çoğu, küçük bir web geliştirme rolüyle başlayacak ve sonunda üst düzey bir geliştirici pozisyonuna yükselecek – ancak oradan itibaren ilginç olabilir. Sonunda bir geliştirici ekibini yönetebilir veya özel bir web geliştirme alanına girmeyi tercih edebilirsiniz. Deneyimli geliştiriciler, serbest çalışma veya kendi işlerini kurma konusunda da şanslarını deneyebilirler.

Web geliştiricileri için bazı genel işler nelerdir?

“Web geliştiricisi” çatısı altında yer alan çeşitli iş unvanları vardır. Bu becerilere ve bilgiye sahip bir profesyonel, web geliştirme ve bilgisayar programlama ile ilgili bir dizi pozisyonda çalışmak için niteliklidir.

Piyasadaki en yaygın web geliştirme işlerini merak mı ediyorsunuz? Geçen yıl yayınlanan 197.000’den fazla web geliştiricisi işini incelemek için iş analizi yazılımını kullandık. 2 Veriler, web geliştiricileri için bazı genel iş unvanlarını belirlememize yardımcı oldu.

Web geliştirme iş unvanları 2

 1. Ön uç geliştirici
 2. Arka uç geliştirici
 3. Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı
 4. Kullanıcı arayüzü (UI) geliştiricisi
 5. Yazılım geliştirici

Web geliştiricileri ne kadar kazanıyor?

İşlerin artacağının öngörüldüğünü bilmek vaat ediyor, ancak muhtemelen tipik bir web geliştiricisi maaşından ne bekleyeceğinizi de merak ediyorsunuz. Yeni bir kariyer için zamanınızı ve paranızı harcayacaksanız, uzun vadede buna değeceğini bilmek istersiniz.

Bunu duymak mutluluk duyarız TYD raporları $ 69.430 web geliştiricileri için 2018 medyan yıllık maaş. 1 Bu, 2018’deki 38.640 $ olan tüm meslekler için ortalamanın oldukça üzerinde.

Web geliştiricisi maaşlarının endüstri, eğitim veya deneyim seviyesi, coğrafi konum ve serbest meslek sahibi olup olmadığınız gibi faktörlere bağlı olarak biraz değişebileceğini belirtmek gerekir. 2018 yılında en düşük yüzde 10, az $ 38,000 ve yılda $ ‘dan fazla 124.000 kazanılan en yüksek yüzde 10 kazandı BLS göre . 1

İyi bir web geliştiricisinin bazı özellikleri nelerdir?

Birçok başarılı web geliştiricisi tarafından paylaşılan birkaç doğal nitelik vardır. Sektördeki profesyonellerle konuştuktan sonra, işin günlük operasyonlarında çok önemli bir rol oynayan birkaç aktarılabilir beceri belirledik.

1. İyi iletişim becerileri

Web geliştiricileri, web sitesi aracılığıyla herkesin hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için bir kuruluşun birden çok üyesiyle birlikte çalışmalıdır. Açık iletişim hatlarını sürdürmek ve teknik jargonu diğer ekip üyeleri için meslekten olmayanların terimlerine çevirebilmek önemlidir.

Çocuklarınız varsa, karmaşık konuları meraklı çocuklarınıza açıklamaya çalışırken muhtemelen yetenekli bir basitleştirici oldunuz. 5 yaşındaki bir çocuğa gökyüzünün neden mavi olduğunu açıklamak için iyi bir iş çıkarabilirseniz, bir müşteriye teknik bir problemi anlatmak için kullanılan dili basitleştirmeyi oldukça iyi bir şekilde yapmalısınız.

2. Öğrenme sevgisi

Bunu bir web geliştiricisi olarak yapmak için doğal bir merakın olması gerekir. Öğreticiler ve ilham almak için YouTube ve web geliştirici bloglarını araştıracak türden biriyseniz ve yeni teknikler öğrenmeye başlamak için sabırsızlanıyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

Yeni komut dosyaları, widget’lar ve tasarımlar günlük olarak yayınlanır, bu nedenle web geliştiricilerinin sektörle alakalı kalabilmek için güncel kalmaları gerekir. İlk başta tüm bunlara ayak uydurmaya çalışmak ürkütücü görünebilir, ancak çoğu zaman bu yeni araçlar işleri kolaylaştırmak için yaratılır – bu da çaba için güzel bir teşvik sağlar.

3. Sabır

Bir web sitesi asla tam olarak tamamlanamaz. Honolulu merkezli Red Aloha’nın kıdemli web geliştiricisi Sid Savara’ya göre, çoğu zaman müşteri çalışması ileri geri gidecek ve en küçük ayrıntılar sıkıcı bir şekilde beslenmeyi gerektirecektir  . Dakikalık değişiklikler veya güncellemeler istendiğinde, sabırlı olmak önemlidir. Bu aynı zamanda güçlü iletişim becerilerine olan ihtiyacı güçlendirir; ne kadar iyi iletişim kurarsanız, hiç bitmeyen bir geliştirme sürecine sahip olma olasılığınız o kadar az olur.

4. Mükemmeliyetçilik

Seattle merkezli VUDU Marketing CEO’su Sam McRoberts, “Karşılaştığım çoğu web geliştiricisi, kodlarını kontrol etme ve iki kez kontrol etme konusunda sınırda obsesif kompulsif bozukluktan [acı çekiyor],” diyor  .

McRoberts’e göre, web geliştiricilerinin ayrıntılara gösterilen bu aşırı dikkati göstermeleri kritik önem taşıyor. Küçük bir hata tüm bir web sitesini bozabilir, bu nedenle yeni bir site veya sayfa başlatma zamanı geldiğinde web geliştiricileri için çok sınırlı bir hata payı olduğunu söylüyor.

Bu alanda başarılı olmak için hangi web geliştirme becerilerine ihtiyacınız var?

Bir web geliştiricisinin doğal özelliklerine sahip olduğunuzu bilmek harika bir başlangıçtır, ancak yalnızca bu niteliklerle başarıyı bulamazsınız. Böylesine teknik bir meslekte başarılı olmak için, yumuşak becerileri tamamlayacak zor becerilerde ustalaşmanız zorunludur.

İş ilanı analizimiz, işverenlerin adaylarda aradığı en iyi 10 teknik beceriyi belirlememize yardımcı oldu. 2 Bu size, bu alanda sıcak bir meta haline gelmek için hangi becerileri geliştirmeye odaklanmanız gerektiği konusunda bir fikir verecektir.

Web geliştiricileri için en iyi 10 teknik beceri: 2

 1. JavaScript®
 2. HTML5
 3. Web uygulaması geliştirme
 4. Java®
 5. Yazılım geliştirme
 6. jQuery®
 7. SQL
 8. AngularJS
 9. CSS
 10. Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı

Bu becerilerin ve kodlama dillerinin bazılarına aşina değil misiniz? Merak etmeyin! Bu tam olarak Web Programlama alanında bir derece kazanarak kazanmayı bekleyebileceğiniz web geliştirme eğitimi ve uzmanlığı türüdür  .

Nasıl web geliştiricisi oldunuz?

Artık bir web geliştiricisi olarak başarılı olmak için gereken becerilerin farkına vardığınıza göre, işe girmenize yardımcı olacak eğitim ve öğretim hakkında konuşalım. Eğitim gereksinimleri , BLS’ye göre çalışma ortamına bağlı olarak değişir , ancak en yaygın gereklilik bir önlisans derecesidir . 1

Kendinize çevrimiçi kod yazmayı öğretebileceğiniz doğrudur, ancak web geliştirmenin salt kodlamadan çok daha fazlası olduğunu unutmayın. Resmi bir eğitim, programlama becerilerinizde uzmanlaşmanıza, pratik uygulamalı eğitim almanıza ve sizi müşterilerle başarılı bir şekilde çalışmaya ve iş zorluklarına yaratıcı çözümler bulmaya hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Web geliştirme ile ilgili bazı yaygın yanlış kanılar nelerdir?

Artık bir web geliştiricisinin ne yaptığı hakkında bir fikriniz olduğuna göre, bir web geliştiricisinin ne yapmadığını bilmek önemlidir. Sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce, bu kariyer hakkındaki yanlış anlamaları açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

1. Web geliştirme, mutlaka web tasarımı değildir

New Jersey merkezli SmartSites’in web geliştirme direktörü Oleg Korneitchouk’a göre web geliştirmenin web tasarımıyla eşanlamlı olduğu en büyük yanlış  adlardan biri . Geliştirmenin, tasarımcının işini alıp işlevsel bir web sitesine dönüştürmek olduğunu söylüyor.

Tasarımcılar, bir web sitesinin genel görünümüne ve hissine odaklanan yaratıcı kişilerdir; geliştiriciler ise sitenin genel performans yönlerine odaklanan analitik kişilerdir. Bu karışıklığın bir kısmı, ön uç geliştirme ile web tasarımı arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanıyor olabilir. Birçok web tasarımcısı, daha kapsamlı hale gelmek için ön uç geliştiricilerin becerilerini de öğrenir.

2. Bir web sitesi ile asla ‘bitirmezsiniz’

Bir web sitesi, sürekli bakıma ihtiyaç duyan bir bitki gibidir. Tam olarak mükemmel olduğunu düşündüğünüzde, düzeltilmesi gereken bir aksaklık veya müşterinin eklenmesini istediği bir unsur bulacaksınız. Teknoloji sürekli gelişmektedir, bu nedenle her zaman yapılacak iyileştirmeler olacaktır. Şöyle düşünün: Birisi 2005 yılında “mükemmel” web sitesini oluştursa bile, bu site hala çok eski görünecek ve bugünün en yeni ve en büyük sitelerine kıyasla arka uçta birkaç güvenlik veya yapısal eksiklik olabilir.

3. Web geliştiricileri kod yazmaktan fazlasını yapar

Gerçek şu ki, web geliştiricileri bütün gün oturup bilgisayar ekranına bakmazlar. Kod yazmak işin büyük bir parçası olsa da, tasarımcılar, illüstratörler, metin yazarları ve planlama sürecine dahil olan diğer personel ile etkileşim, bulmacanın önemli bir parçasıdır.

Web geliştiricileri ayrıca web sitesi performansını analiz eder ve stratejik güncellemeleri ve iyileştirmeleri önceliklendirmek için web sitesi paydaşlarıyla birlikte çalışır. Bunun da ötesinde, yeni teknikler ve teknolojileri araştırmak için zaman harcamaları çok önemlidir.

Kariyerinizi geliştirmeye başlayın

Peki web geliştiricileri ne yapar? Web geliştiricileri ne kadar kazanıyor? Ve nasıl bir web geliştiricisi olunur? Asıl sorunuz ne olursa olsun, şimdi cevabınızı aldınız. Artık sahadan ne bekleyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikriniz olduğuna göre, bir web geliştiricisi olmak için uygun olup olmadığınıza yalnızca siz karar verebilirsiniz.

Orjinal Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/everything-about-becoming-web-developer/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.