Bulut - Cloud TeknolojileriHaber Duyuru Etkinlikİnternet

Bulut gelirlerinde artış devam ediyor

Bulut gelirlerinde artış devam ediyor. Uluslararası pazar araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre 2022 yılında global bulut bilişim gelirleri yüzde 22.9 artışla 545 milyar 800 milyon dolar seviyesine ulaştı. IDC bu artışın 2027 yılında 1 trilyon 250 milyar doları bulabileceğini söylüyor. Pazarın önemli bir bölümünü yazılım hizmetleri oluştursa da büyüme oranları pazar büyümesinin gerisinde kalmaya başladı. Pazarın büyüyen kesimi ise yüzde  32.1 ile platform hizmetleri oldu. Uygulama pazarında lideri Microsoft olurken Saleforce.com, SAP ve Oracle ardından geldi.

Microsoft toplam gelirlerinin yüzde 30’luk payını bulut hizmetlerinden elde ediyor. Bu alanda elde ettiği 52.6 milyar dolarlık gelirin yüzde 38.6’lık kesimi verimlilik uygulamaları olarak geçen ofis uygulamalarından geliyor. Salesforce.com toplam gelirlerinin neredeyse yarısını bulut hizmetlerinden elde ediyor. Microsoft, toplam gelirlerinin yüzde 30’dan fazlasını bulut hizmetlerinden elde etti. Onu yüzde 26’lık bulut geliri ile SAP ve yüzde 25 ile Oracle izliyor. Bulut gelirlerinde artış gözlemlenmesi gelişmiş ülkelerin bu alanda yeni yatırımlar yapmasına neden olmakta.

En çok büyüme gösteren segmentler

SaaS, yani uygulama hizmetleri gelirleri toplam bulut gelirlerinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Platform bulutu gelirleri (PaaS) pazarın en hızlı büyüyen segmenti oldu. PaaS’ı ise büyümeye devam eden IaaS yani altyapı izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.