Bilişim ProfesyonelleriTeknoloji

Çip üretimi konusunda Türkiye

Çip üretimi konusunda Türkiye başlangıç konumunda sayılırken, Tayvan başı çeken ülke konumunda. Gelişmiş çiplerin yüzde 90’lık kısmını Tayvan üretiyor. Güney Kore, Japonya, Çin ve ABD ise diğer önemli çip üretici ülkeler olarak göze çarpmakta. Çipler savunma sanayide, otomotiv sektöründe, mobil cihazlarda ve ev aletlerinde kullanılıyor. Elektronik ürünlerin beyni olarak nitelendirilen çipler gelişmiş ülkelerin yeni yatırım yönelişi olarak dikkat çekiyor.

Ülkemizde çip üretimi ne durumda

Türkiye 1983 yılından beri Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı (YİTAL) vasıtasıyla bu alanda yetkinlik sahibi olmakla birlikte, 2010’lu yılların başından itibaren sınırlı da olsa savunma sanayi ihtiyaçlarını karşılayabilecek üretimlerde bulunuyor. Üretimlerin neredeyse yüzde 100’ünü oluşturan savunma sanayi şimdilik çip üretiminde önde gelen sektör konumunda.

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında AB-MikroNano adıyla Türkiye’nin ilk ticari çip fabrikasının temelleri 23 Aralık 2014 tarihinde atmıştı. İlk yerli çip üretimini ise Ar-Ge’de İTÜ ve ODTÜ, Cumhuriyet, Bilkent, Gazi ve Uludağ Üniversiteleri ile dışarıdan Virginia Commonwealth gibi kuruluşlarla çalışarak Ermaksan yapmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde Çip Üretim Tesisi Yatırımı İmza ve “IDEA Incubation” Kuluçka Merkezi Açılış Töreni, Eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Varank yaptığı açıklamada Katar Hamad Bin Halife Üniversitesi ve TÜBİTAK BİLGEM arasında sağlanan işbirliği ile 30 milyon doları bulan makine ve ekipmanların Hamad Bin Halife Üniversitesi tarafından temin edileceğini bildirdi. Bakanlık olarak hedefin ülkeyi katma değerli ve yüksek teknolojili üretimde global bir üs haline getirmek olduğunu belirtti. Türkiye’nin ilk milli işlemcisi ÇAKIL’dan da söz ederek son dönemde kabiliyetlerini ortaya koyduklarını, kendi işlemcilerini tasarlayıp üretimini gerçekleştirdiklerini de aktardı.

Kaynakça

https://www.sanayi.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.