Bilişim ProfesyonelleriMakaleYeni Ürünler

Cisco’nun Yeni SD-WAN Yönlendiricileri

Cisco’nun yeni SD-WAN yönlendiricileri, toplu hizmet yönlendiricileri, büyük kuruluşlar ve bulut hizmeti sağlayıcıları düşünülerek tasarlanmıştır. Bu yeni yönlendirici kurumlara 5G ve sanallaştırma getiriyor.

Cisco, Catalyst 8000 Edge serisinde dört yeni cihaz piyasaya sürdü. Hepsi SD-WAN ağını desteklemek için tasarlanmış bir 5G hücresel ağ geçidi, iki Sanal CPE Uç birimi ve bir ağır hizmet toplama yönlendiricisi içerir .

Şirket , geçtiğimiz Ekim ayında Catalyst 8000 ailesini piyasaya sürdü ve Cisco, Catalyst 8500 Edge ailesinin en son üyesi olan Cisco Catalyst 8500L’yi piyasaya sürerek yelpazesini genişletti. Bu, Cisco’nun büyük kuruluşlar ve bulut hizmeti sağlayıcıları düşünülerek tasarlanmış toplu hizmet yönlendiricileri olarak adlandırdığı bir koleksiyondur. Bunlar, şirketin ASR 1000 serisi yönlendiricilerinin bir evrimidir. 

Cisco, Catalyst 8500L’yi geniş alan ağı (WAN) bağlantısının yazılım aracılığıyla yapılandırılabildiği SD-WAN kullanım durumları için tasarladı. Ayrıca, Gartner’ın 2019 ortasında tanımladığı yeni ortaya çıkan güvenli erişim hizmeti uç (SASE) modelini de destekliyorlar. Bu, güvenli erişim için sıfır güvene sahip ağ oluşturma yetenekleri sunmak için SD-WAN üzerine kurulmuştur .

8500L, 10 Gbps’ye kadar hızlarda WAN bağlantısı sunan SD-WAN özellikli bir yönlendiricidir. 1RU form faktöründe rafa yerleştirilebilir, ya çekirdek sitelerde ya da ortak yerleşim sitelerinde çalışır ve Cisco’nun binlerce uzak site için güvenli bağlantıyı destekleyeceğini söylediği on iki x86 çekirdeği ve 64 GB’a kadar bellek içerir. Ayrıca, donanımın tedarik zinciri saldırılarına karşı korumak için özgün olmasını garanti eden, kurcalamaya karşı korumalı güvenilir bir platform modülü olan Cisco Trust Anchor teknolojisini de içerir.

Cisco Catalyst 8200, sekiz CPU çekirdeğine ve 8 GB RAM’e sahip 1 Gbps’lik bir şube ofis yönlendiricisidir ve Cisco’nun mevcut ISR 4300 serisine göre performansı iki katına çıkardığını söylüyor. Buna Intel QuickAssist adlı bir donanım performansı hızlandırma özelliği yardımcı olur.

Catalyst 8200’ü tamamlayan, küçük bir fiziksel ayak izine sahip bir şube müşteri tesisi ekipmanı (CPE) cihazı olan Cisco Catalyst 8200 uCPE’dir. Sekiz CPU çekirdeği içerir ve 500 Mbps’ye kadar toplu IPsec performansını destekler. Ayrıca, hücresel bağlantı seçenekleri sağlayan donanım uzantıları olan takılabilir arabirim modüllerini (PIM’ler) de alabilir.

Hücresel iletişimden bahsetmişken, yeni Cisco Catalyst Cellular Gateway 5G , 6GHz altı bantlarda şirket içi hücresel bağlantı sunmak için bir yönlendiriciye takılıyor. Cihaz, hücresel iletişimleri yönlendiriciye geri aktarmak için Ethernet Üzerinden Güç (PoE) kullanır.

Yöneticiler, Cisco’nun DNA modeli kapsamında lisanslanan vManage dahil yazılımları kullanarak cihazları yönetebilir. vManage’ın üç katmanı vardır: 

  • DNA Essentials, temel SD-WAN, yönlendirme ve güvenlik özellikleri sunar. 
  • DNA Advantage, abonelere Essentials paketinin yanı sıra MPLS BGP dahil gelişmiş yönlendirme yetenekleri için destek sağlar; Gelişmiş Kötü Amaçlı Yazılım Koruması ve SSL proxy özellikleriyle daha iyi güvenlik desteği ; ve Cisco’nun, birden çok bulut hizmeti sağlayıcısına bağlanmaya yardımcı olan Cloud OnRamp’a erişim.
  • DNA Premier, tüm konumlar için merkezi güvenlik yönetimi ekler.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/hardware/routers/358435/cisco-launches-new-sd-wan-routers-bringing-5g-and-virtualization-to

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.