Ağ SistemleriBilişim ProfesyonelleriMakale

SD-WAN Nedir?

Geniş alan ağ yönetiminin baş ağrısını ortadan kaldıracak teknolojiyle tanışın

Neredeyse bir yıl boyunca neredeyse sürekli uzaktan çalışmanın ardından, etkili ve engelsiz bir ağ sürdürmenin ne kadar önemli olduğunu görselleştirmek zor değil – özellikle de küresel kesintilerdeki genel düşüşe rağmen geçen yıl kesintilerin yüksek kaldığı Birleşik Krallık’ta .

Bu, özellikle operasyonları buluta kaydıran ve verimli bir işbirliğini kolaylaştırmak için iyi bağlantıya güvenen işletmeler için çok önemlidir  . Aslında, darboğazlar ve kesintiler, bir şirketin başarılı bir şekilde çalışmasının önündeki en zararlı engellerden bazılarıdır ve çoğu zaman düşük üretkenliğe ve hatta mali kayıplara yol açar.

Bu nedenle, uzaktan çalışırken bir işletmeyi bağlı tutmak 2020 için en zorlu hedeflerden biri olmuştur ve 2021 için hedef olmaya devam etmektedir. Bu kadar çok engelle birlikte, iş ağını sanallaştırılmış bir ortamda yönetmek hayatı herkes için çok daha kolay hale getirebilir, ve SD-WAN’ın devreye girdiği yer burasıdır.

Kısaltma, yazılım tanımlı geniş alan ağı anlamına gelir ve WAN’ı ticari olarak temin edilebilen İnternet erişimini kullanarak çalıştırmanın basitleştirilmesini ve aynı zamanda bütçeye duyarlı kalmayı gerektirir.

SD-WAN’lar, işletmelerin internet trafiğinin yönlendirilmesini basitleştirmenin yanı sıra potansiyel darboğazlar ve etkilenebilecek alanlar hakkında fikir edinerek ihtiyaçlarını ilk sıraya koymalarını mümkün kılar.

Ayrıca işletmelerin ihtiyaçlarını WAN teknolojisinin daha önce yapamadığı şekillerde karşılamayı başarırlar. WAN, geleneksel olarak, bir işletmenin farklı şubelerini birbirine bağlı tutma hedefini vurguladı, özellikle de birbirinden önemli ölçüde uzakta veya uzak bölgelerde konumlandıklarında. Bu, kuruluşun genel merkezinin, potansiyel harici müdahale veya engel olmaksızın şirket veri merkezlerine bağlı kalabileceği anlamına gelir .

Bununla birlikte, iş ihtiyaçları yıllar içinde gelişti ve bir süre sonra bu geleneksel yönlendirme yöntemleri artık yeterli değildi.

Bant genişliğindeki müşteri taleplerindeki artışlar ve ağa erişmesi gereken kullanıcı sayısı, Wi-Fi kullanıcılarının video ve misafir ağ erişimi için daha fazla talep gibi yeni ihtiyaçlarında olduğu gibi WAN’lar için sorunlara neden oldu . Ancak bunlar, çok abartılı SD-WAN ürünlerinin ele almayı amaçladığı birçok sorundan sadece birkaçı.

SD-WAN neden gereklidir?

Teknoloji ve süreçler daha bulut merkezli hale geldikçe, trafiği yönlendirme ve ağ bağlantılarını yönetme ile ilgili önceki teknikler kullanılamaz hale geldi. SD-WAN, daha çağdaş ve geleceğe dönük bir ağ yönetimi yöntemidir ve bir bulut örneğinden daha görsel bir arayüz kullanmak üzere tasarlanmıştır.

SD-WAN, bulut merkezli kurumsal operasyonlar için özel olarak tasarlanmış çok sayıda avantaj sunar. Yazılımı bir hizmet olarak ( SaaS ) ve hizmet olarak altyapıyı ( IaaS ) daha kolay benimseyen kuruluşlarla , ağ üzerinden akan trafik miktarı önemli ölçüde arttı ve SD-WAN, kuruluşların bunu önceki WAN yönetim yöntemlerinden daha kolay yönetmesine olanak tanır.

Ağ iletişimi, kurumsal BT’nin meşhur mizaçlı bir parçasıdır ve genellikle sorun gidermek için en çok zaman alan ve sinir bozucu unsurlardan biridir. Yeni bir hizmeti ele almak veya bir arızayı ele almak için iş geniş alan ağ öğelerini yapılandırmak, genellikle ağdaki her yönlendiriciye tek tek komutların manuel olarak verilmesini içerir ; bu, ağın boyutuna ve coğrafi konumlarına ve karmaşıklığına bağlı olarak haftalar hatta aylar sürebilir. değişim.

WAN yönetiminin önceki yöntemleri, ağ yöneticilerinin internet trafiğinin nereye gitmesi gerektiğini işaret etmek için manuel olarak kod satırları yazmak zorunda kalmasını içeriyordu ve bu çok zaman alabiliyordu. Dahası, eğer bir hata binlerce kod satırından sadece birinde olsaydı, o zaman yöneticinin onu bulmak için her birini zorlu bir şekilde taraması gerekirdi. Kodda bir hata olması, hayati öneme sahip iş süreçlerinin durdurulacağı anlamına gelebilir, bu da şirketi çalışır durumda tutan personelden sadık müşterilerin ondan satın alamayacaklarına veya iletişim kuramayacaklarına kadar herkesi etkileyebilir.

SD-WAN ile yöneticiler, tüm ağdaki tüm yönlendiricilere değişiklikleri tek bir hamlede uygulayabilir ve bu da süreci büyük ölçüde basitleştirir.

SD-WAN neler yapabilir

SD-WAN, WAN’ları yönetmeyi çok daha az zahmetli hale getirmek için bulut bilişim teknolojilerini ve ilkelerini kullanır . Bunu, veri düzlemini (yönlendiricinin gerçek verileri işleyen parçası) kontrol düzleminden (verileri yönlendiren yönlendiricinin parçası) ayırarak ve WAN’ın yönetimini ve yapılandırmasını tek bir bulut tabanlı konsol aracılığıyla merkezileştirerek başarır. . Bu, bant genişliğinin WAN boyunca dinamik olarak paylaşılabileceği ve bir yerinde mühendis tarafından yerel ağ düzeyinde yeniden yapılandırılmak zorunda kalmadan uzaktan yeniden tahsis edilebileceği anlamına gelir. SD-WAN, ihtiyaca göre bant genişliği tahsisine öncelik verebilir ve bir ağın bant genişliğini esnek bir şekilde gerektiği gibi yukarı ve aşağı ölçeklendirebilir.

Bu, geleneksel WAN modelleri ile SD-WAN arasındaki en büyük farktır: Ağın tüm yönetimi ve yapılandırması, tek bir yönetim konsolundan uzaktan yapılabilir. Bu, yeni bir şube veya ofis sağlamayı normal WAN’a kıyasla daha hızlı ve daha kolay hale getirir. Yeni ofis ağını bizzat kurmak ve yapılandırmak için bir ağ teknisyenini sahaya göndermek zorunda kalmak yerine, BT ekibi bunu önceden tanımlanmış ilkelere ve kurallara göre ayarlamak, yeni ekipmanı tedarik etmek ve yapılandırmak için her zamanki yönetim konsolunu kullanabilir. bir düğmeye basarak.

Bu, hem şube personeli hem de sistem yöneticileri için büyük bir zaman kazandırıcıdır, çünkü değiştirilmesi gereken bir ağ donanımına sahip olduklarında tek yapmaları gereken, kutudan çıkarıp fişe takmak olduğu anlamına gelir. Beklemek yerine bir teknisyenin gelip kurması için neredeyse anında devreye alınabilir. Bu, yeni BT donanımından daha hızlı değer elde etme ve ağ altyapısı kurma endişesi duymadan işlerini yapmak zorunda kalan personeliniz için daha az güçlük anlamına gelir .

İş çevikliği, özellikle genişleme söz konusu olduğunda, SD-WAN’dan da yararlanır. Ağı kurmak ve çalıştırmak artık yeni bir konum açarken bir darboğaz olmak zorunda değil – sadece ekipmanı yeni binaya gönderin ve yukarıda bahsedilen uzaktan provizyon, hızlı ve zahmetsiz bir şekilde kurulmasını sağlayacaktır. Benzer bir şekilde dijital dönüşüme yardımcı olur ve işletmelerin mobil cihazları, bulut işbirliği araçlarını ve diğer dönüştürücü teknolojileri, ağın onları destekleyebileceğinden emin olmak için yüzlerce saat harcamak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde benimsemelerine olanak tanır .

SD-WAN, birçok alanda operasyonel maliyetlerinizi azaltmanıza da yardımcı olabilir. Bir ağı değiştirirken veya sorun giderirken yerinde teknisyen ihtiyacını ortadan kaldırmak, yolculuk süresini ve maliyetleri denklemden çıkararak ağ mühendislerinizi daha verimli hale getirir. Aynı şekilde, önceden ayarlanmış şablonların ve profillerin kullanılması, küçük, merkezi bir ağ yöneticileri ekibinin geniş bir coğrafi alan için ağ işlemleriyle ilgilenebileceği ve yerel teknisyen ihtiyacını azaltabileceği anlamına gelir.

CIO’lar bağlantılardan kendileri de tasarruf edebilir; SD-WAN, standart ticari geniş bant paketlerinden, 4G bağlantılarından ve hatta uydu bağlantılarından bant genişliğini bir araya getirerek pahalı MPLS bağlantılarına olan bağımlılıklarını azaltmalarına olanak tanır . Ek olarak, teknolojinin yazılım tanımlı yapısı, pahalı tescilli ekipman yerine ticari donanım kullanılarak çalıştırılabileceği anlamına gelir.

Buna ek olarak, SD-WAN, bağlantılarınızın güvenilirliğine ve kalitesine büyük avantajlar sağlar. Bu ağlar merkezi olarak kontrol edildiğinden, yazılım, video konferans veya VoIP araçları gibi gecikmeye duyarlı uygulamaların her zaman sorunsuz hizmet sunmak için ihtiyaç duydukları kadar bant genişliğine sahip olmasını sağlamak için otomatik yönlendirme ve işleme kurallarını kullanabilir . Dahası, SD-WAN’ın birden fazla bağlantı türünü bir arada gruplama yeteneği, işletmelerin ana bağlantıları başarısız olursa otomatik olarak ikincil bir hatta yük devredebileceği anlamına gelir.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.com/software-defined-wide-area-network-sd-wan/33346/what-is-sd-wan

2 thoughts on “SD-WAN Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.