Antalya Bilişim HaberleriHaber Duyuru EtkinlikManşet

Dünyanın En Büyük Uzay Kongresi (IAC) 2026’da Antalya’da düzenlenecek

Uluslararası Uzay Kongresi 2026’da Antalya’da düzenlenecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 2026’da Uluslararası Uzay Kongresi’ne Antalya’nın ev sahipliği yapacağını bildirdi.

Kocaeli‘nde yer alan Bilişim Vadisi‘nde düzenlenen “Büyütech Türkiye’nin İlk Kamera Sistemleri Üretim Tesisi Açılış Töreni“nde konuşan Kacır, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den güzel bir haber aldığını, bunu paylaşmak istediğini belirterek, Uluslararası Uzay Kongresi’nin (IAC) 2026 yılında Antalya’da yapılacağını söyledi.

Uluslararası Uzay Konferansı‘nın, dünyada gerçekleşen en büyük uzay etkinliği olduğuna işaret eden Kacır, şunları kaydetti:

“Bu konferans bu yıl Azerbaycan’da, Bakü’de gerçekleşiyor. Biz 2026’da bu büyük etkinliğin Türkiye’de, Antalya’mızda gerçekleşmesi için aday olmuştuk ve bu adaylık süreciyle ilgili bir yarış içindeydik. Az önce arkadaşlarım arayarak bildirdiler ki, Türkiye’miz bu yarışı kazandı ve 2026’da dünyanın en büyük uzay kongresine Antalya ev sahipliği yapacak. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. İnanın bu bizim ortak başarımızdır, ortak iftihar kaynağımızdır. Az önceki konuşmalarda herkes aslında bu başarı hikayesinde hep birlikte nasıl başardığımızı çok nezih, çok zarif ifadelerle paylaştı.”

Bakan Kacır, Türkiye’nin geleceğine inanan herkesin böylesi başarılarda çok büyük katkısı olduğunu vurgulayarak, “Zira bu başarılar, Türkiye’nin, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iddiası ve ifadesiyle Türkiye Yüzyılı’na adım atarken işte hep birlikte inşa ettiğimiz bilim, AR-GE, inovasyon ekosisteminin, girişimcilik ekosisteminin başarısıdır. Bu başarılar bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz başarıların dünya tarafından dikkatle takip edilmesinin neticesinde elde ettiğimiz başarılardır. Ben inanıyorum ki, hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nda çok daha büyük işlere imza atacağız.” ifadelerini kullandı.


Uluslararası Uzay Federasyonu Başkanı Clay Mowry: Biz de Antalya’ya gitmenin heyecanını yaşıyoruz”

BAKÜ – Uluslararası Uzay Federasyonu Başkanı Clay Mowry, 2026 yılındaki 77. Uluslararası Uzay Kongresi’nin Antalya‘da düzenlenmesine ilişkin, ” Türkiye, 2026 yılında 77. Uluslararası Uzay Kongresi’ne ev sahipliği yapması için mükemmel bir teklifte bulundu. Biz de Antalya‘ya gitmenin heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 74. Uluslararası Uzay Kongresi’nde Uluslararası Uzay Kongresi’nin 2026 yılındaki ev sahipliğinin Türkiye ve Polonya’da yapılması Bakü’de ele alındı. Kongrede alınan karara göre, 2026’daki 77. Uluslararası Uzay Kongresi’nin Türkiye’nin Antalya kentinde yapılmasına karar verildi. Uluslararası Uzay Federasyonu Başkanı Clay Mowry, 2026’da 77. Uluslararası Uzay Kongresi’nin Antalya’da gerçekleştirilmesine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2026 yılında kongreye ev sahipliği yapması için kendilerine mükemmel bir teklifte bulunduğunu belirterek, “Biz de Antalya’ya gitmenin heyecanını yaşıyoruz. Çok güzel bir yer olacağını düşünüyoruz. Burada katılım rekorunu kırmayı planlıyorum, bu yüzden harika bir etkinlik düzenlemelerini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

“Şimdiye kadar yaptığımız en iyi organize edilmiş kongrelerden biri”

Azerbaycan Uzay Ajansı’nın (Azercosmos) 74. Uluslararası Uzay Kongresi’ni organize ederek harika bir iş çıkardığını vurgulayan Mowry, “Şimdiye kadar yaptığımız en iyi organize edilmiş kongrelerden biriydi. Yıl boyunca harika bir ev sahibi oldular. Bakü güzel bir şehir ve dünya çapında 132 ülkeden 5 bin 400’ün üzerinde kayıt yaptıran kişinin katılımından çok memnunuz. Cumhurbaşkanı Aliyev’in üçlü desteği ve bakanlığın sık çalışmasıyla başarılı bir iş oldu” diye konuştu.


TUA Başkanı Yıldırım: Türkiye 2026 yılında aya ulaşacak

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 77. Uluslararası Uzay Kongresi’nin Antalya’da düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, ‘Türkiye’nin dünya uzay cemiyetindeki yeri çok daha yukarıya çıkmış olacak.’ dedi. Yıldırım, ‘Türk halkı ve gençlerimizde uzay farkındalığı çok artacak. Türkiye 2026 yılında aya ulaşmayı da hedefliyor.’ dedi.

Yıldırım, 2026’da 77. Uluslararası Uzay Kongresi’nin (IAC) Antalya’da düzenlenecek olmasını basın mensuplarına değerlendirdi.

Uluslararası Uzay Kongresi’nin dünyanın en prestijli ve en önemli uzay toplantısı olduğunu dile getiren Yıldırım, burada sadece uzay ajanslarının değil ilgili sanayi dalları, büyük şirketler, devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve akademik çevrelerin de yer aldığını kaydetti.

Yıldırım, kardeş ülke Azerbaycan’ın 74. Uluslararası Uzay Kongresi’ni başarılı şekilde organize ettiğini vurgulayarak, “Biz de buraya çok kuvvetli ekiple katıldık. Sadece TUA olarak değil, bütün partnerlerimiz ve paydaşlarımızla güçlü bir ekiple katıldık. Bunun için de ayrıca ödül aldık. (Türkiye olarak) En faal stant ve en iyi networking yapan grup ödülünü aldık.” bilgisini paylaştı.

Böylesine bir organizasyonu Türkiye’de yapmayı arzu ettiklerini söyleyen Yıldırım, aylar öncesinden başlayan süreci başarıyla geçtiklerini anlattı.

Uluslararası Uzay Kongresi Antalya’da yapılacak

Yıldırım, “Tabii çok mutluyuz. Sabah yapılan genel kurulda bu oylamadan yüzümüzün akıyla çıktık ve Türkiye’ye, Antalya’ya bu iş verildi. 2026 yılının ekim ayında Antalya’da bu büyük organizasyonu yapacağız.” diye konuştu.

Organizasyonun sağlayacağı katkılardan da bahseden Yıldırım, “Türk halkı ve gençlerimizde uzay farkındalığı çok artacak. Türkiye 2026 yılında aya ulaşmayı da hedefliyor. Kongreyle bu adımı da taçlandırmış olacağız. Türkiye’nin dünya uzay cemiyetindeki yeri çok daha yukarıya çıkmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Uzay Federasyonunun (IAF) Bakü’de düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’nda, 2026’da yapılacak kongreye ev sahipliği için Antalya ile Polonya’nın Poznan şehrinin adaylığı hususu görüşülmüştü.

Görüşmeler sonrasında IAF Genel Kurulu, 2026’daki Uluslararası Uzay Kongresi’nin Antalya’da yapılması yönünde karar almıştı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın Mutluluğu

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) etkinliğin ülkemizde yapılacağını aşağıdaki ifadelerle kendi sosyal medya hesabındaki paylaşım ile duyurdu.

Kazandık! Uzay teknolojilerine yönelik en büyük ticari etkinlik olan #IAC2026Antalya ülkemizde ilk kez düzenlenecek. Mutluyuz ve her daim gururluyuz!

Kazandık! Uzay teknolojilerine yönelik en büyük ticari etkinlik olan #IAC2026Antalya ülkemizde ilk kez düzenlenecek. Mutluyuz ve her daim gururluyuz!

Dünyanın En Büyük Uzay Kongresi’nde TUA Rüzgarı

Uluslararası Uzay Federasyonu tarafından düzenlenen ve 6 Ekim’e kadar sürecek olan 74. Uluslararası Uzay Kongresi dün Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de başladı.

IAC, bu yıl Ticaret Bakanlığı tarafından Bireysel Katılımı Desteklenen Sektörel Nitelikteki Uluslararası Fuarlar Listesine res’en alınmıştı. TUA, IAC’yi Türkiye’ye getirmekte kararlı şekilde 2026 yılında 77.’si düzenlenecek olan IAC’nin Antalya’da gerçekleştirilmesi amacıyla federasyona başvurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Bakü’de yer alarak Türkiye’nin adaylık sürecine yönelik tüm çalışmalarını muhatapları ile paylaştı ve IAC 2026 Antalya için yapılan sunumda bir konuşma gerçekleştirdi. 

TUA, bu önemli organizasyonu Türkiye’de yapmak için özel bir ekip oluşturarak SAHA İstanbul ve SERENAS çözüm ortaklığında hareket ediyor.

Kongre Hakkında

TUA’nın da üyesi olduğu Uluslararası Uzay Federasyonu’nun, 75 ülkeden aralarında uzay ajansları, firmalar, dernekler, birlikler ve üniversitelerin yer aldığı 468 üyesi bulunuyor.

Uzay ajanslarının ve uzay alanında çalışmalar yürüten kurum, kuruluş ve şirketlerin üst düzey paydaşları gelişmeleri takip etmek ve bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak için federasyon tarafından yılda 1 kez düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde bir araya geliyor.

Kongre kapsamında fuar ve stant kurulumu, protokol konuşmaları, firma tanıtımları, çeşitli teknik sunumlar ve gelecek uzay perspektifine dair son çalışmalar yer alıyor.

Bu yıl fuarda TUA tarafından Türkiye’yi temsilen bir stant kuruldu ve burada ülkedeki uzay alanında faaliyet gösteren firma ve kuruluşlar TUA koordinasyonu ile birlikte yer aldı.

Stantta TUBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, SAHA İstanbul, GUHEM, DELTA V, FERGANİ, STM, PROFEN, CTECH gibi önemli kuruluşlar TUA çatısı altında Türkiye’yi temsil ediyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) kendi web sitesinde ki paylaşımı bu linkten okuyabilirsiniz.


10 bin kişinin katılacağı Uluslararası Uzay Kongresi Antalya’da yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Uluslararası Uzay Konferansının 2026’nın Antalya’da yapılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy “Dünya turizminin göz bebeği Türkiye’nin uluslararası bir buluşmaya daha ev sahipliği yapacak olmasının heyecanını yaşıyoruz. Dünyanın en büyük uzay konferansı olan Uluslararası Uzay Konferansı IAC 2026’da Antalya’mızın seçilmiş olmasından dolayı mutluyuz. Türkiye, 70’den fazla ülkeden 10 binden fazla katılımcıyla düzenlenecek bu bilimsel organizasyonda da misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacak ve dünya turizminde oluşturduğu markayı daha da güçlendirecektir.” açıklamasını yaptı.

Kongre bu yıl “Küresel Zorluklar ve Fırsatlar: Uzaya Bir Şans Verin” başlığı ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı. IAC Kongresine altı bin kişi katılmıştı.


2026 Yılında düzenlenecek Dünyadaki en büyük uzay konferansı olan ICA’nın 77. Uluslararası Uzay Kongresi’ne Ev Sahipliğini Antalya yapacak..

IAC2026 Antalya’mıza ve Ülkemize hayırlı olsun

Antalya Teknokent Genel Müdürü/ Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. ibrahim Yavuz sosyal medyada yaptığı paylaşımla açıklamalarda bulundu.

Dünyanın En Büyük Uzay Kongresi Antalya’da düzenlenecek

Dünyadaki en büyük uzay konferansı Uluslararası Uzay Kongresi IAC2026’nın seçme süreci tamamlandı, kazanan Antalya’mız oldu.

70’den fazla ülkeden 10 binden fazla katılımcıyla bu etkinlik, Türkiye’de şimdiye kazar düzenlenmiş en büyük uluslararası bilimsel organizasyon olacak.

17 Ağustos 2023’te Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mehmet Fatih KACIR’ ın talimatları ile Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Teknokent olarak düzenleme heyeti toplantısına katılmış ve Bakan Yardımcımız Ahmet Yozgatlıgil ve kongre heyeti ile sahada incelemeler yapmıştık. Bugün sürecin tamamlanmış olduğunu ve Antalya’mızın seçildiğini görmek bizleri çok mutlu etti.

Antalya Teknoloji, Bilişim ve Uzay Havacılık alanında çok önemli bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz…

Dr. ibrahim Yavuz‘un sosyal medyada yaptığı paylaşımı bu linkten okuyabilirsiniz.


Uluslararası Uzay Konferansı IAC neden önemli?

75 ülkeden, 468 kuruluşun üye olduğu IAF’in düzenlediği IAC, uzayla ilgili dünya çapındaki bilim insanlarının bilgi paylaşımı ve iletişim kurmalarını sağlıyor. İlki 1950 yılında Paris’te düzenlenen kongrenin, bu yıl 74’üncüsü IAC-2023 Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, IAC-2024 İtalya’nın Milano kentinde IAC-2025 ise Avustralya’nın Sidney kentinde yapılacak. Dünyanın en büyük uzay küresel etkinliğinin bu yıla kadarki 74 yıllık tarihinde ise Türkiye hiç ev sahipliği yapmadı. 2026 yılında 77’ncisi düzenlenecek IAC için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca, daha önce G-20 Dünya Liderler Zirvesi-2015, Expo 2016 gibi dünyanın en büyük ve en önemli organizasyonlarına ev sahipliği yapan Antalya seçildi. Kongrenin 1 milyar dolarlık turizm kapasitesi oluşturması bekleniyor.

1950’de Paris merkezli kurulan IAF’nin, günümüzde 75 ülkeden uzay ajansları, şirketler, üniversiteler, meslek kuruluşları, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden oluşan 468 üyesi bulunuyor. IAF’ye; Türkiye’den Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi-Bursa, Gümüş Uzay Havacılık ve Savunma-İstanbul, SAHA-İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, STM Uzay Endüstrisi-Ankara, Uzaya Hukuk ve Bilim Derneği-Konya ile Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri üye.

IAF üyeleri arasında; NASA, ESA, CERN, Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (AIAA), Amerikan Uzay Topluluğu (AAS), İran Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü, Airbus, Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (APSCO-Çin), Avustralya Uzay Ajansı, Kanada Havacılık ve Uzay Enstitüsü (CASI), Kanada Uzay Ajansı, Alman Havacılık ve Uzay Sanayi Birliği (BDLI), Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, Moskova Havacılık Enstitüsü, Roskosmos-Rusya, Spacex-ABD gibi dünyanın bu alandaki çok sayıdaki önemli kuruluşu yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.