MakaleWeb Uygulamaları

E-ticaret Kpi’leri: Formüller, Kıyaslamalar ve İpuçları

Marka katılımını iyileştirmek ve çevrimiçi satışları artırmak için e-ticaret şirketlerinin temel performans göstergelerini (KPI’lar) izlemesi gerekir. Bu makale, e-ticaret şirketleri için en önemli olan KPI’lar hakkında ayrıntılar ve formüller sunmaktadır. Bu KPI’ları düzenli olarak izlemek, şirketin ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmenize yardımcı olacaktır.

E-ticaret Kpi’leri Nelerdir?

E-ticaret KPI’ları, çevrimiçi ürün satan bir şirketin belirli bir süre boyunca performansını ve ilerlemesini izlemesine yardımcı olan metriklerdir. Bu ölçütler, başarının çok önemli ölçütleridir ve kritik iş kararlarının alınmasına yardımcı olabilir.

E-ticaret Kpi’leri ve Metrikleri Arasındaki Fark Nedir?

E-ticaret KPI’ları, bir işletmenin en önemli olduğunu belirlediği metriklerdir. Bu nedenle, e-ticaret ölçümleri her zaman KPI değildir. Aslında, e-ticaret KPI’ları genellikle genel bir iş hedefine yönelik ilerlemeyi ölçen iki veya daha fazla ölçümün birleşimidir.

Örneğin, “dönüşüm oranı” yaygın ve değerli bir KPI’dır. Dönüşüm oranını belirlemek için genellikle diğer iki ölçümü izlemeniz gerekir: web sitenize gelen toplam ziyaretçi sayısı ve daha sonra istediğiniz işlemi gerçekleştiren bu ziyaretçilerin toplam sayısı. Çoğu zaman, bu eylem bir şey satın almak olur.

Metriklerin ve KPI’ların nasıl farklı olduğunu anlamak için e-ticaret ölçümleri kılavuzunu okuyun.

Temel Çıkarımlar

  • KPI, temel bir ölçümün ötesinde bir adımdır; şirketin başarısı için hayati önem taşıdığını fark ettiği bir şeyi ölçer.
  • KPI’ları şirket hedeflerine, olgunluğa ve e-ticaret işinize özgü diğer faktörlere göre seçmelisiniz.
  • Çoğu e-ticaret kuruluşu için dönüşüm oranı ve ortalama sipariş değeri kritik KPI’lar olacaktır.

Kpi’nin 4 Özelliği

Bir KPI’nin ölçülmeye değer olup olmadığını nasıl anlarsınız? Doğru KPI’ların genellikle dört önemli özelliği vardır:

  1. Şirketinizin kârlılığında bir fark yaratırlar.
  2. Bunları doğrulukla ölçebilirsiniz.
  3. Bunları gerçek zamanlı olarak ölçebilirsiniz.
  4. “Uygulanabilir”dirler, yani süreçlerinizde onları etkileyecek anında değişiklikler yapabilirsiniz.

Sla ve Kpi Arasındaki Fark Nedir?

Bir hizmet düzeyi sözleşmesi veya SLA, bir satıcının müşteriye sağlamayı taahhüt ettiği şeyi, genellikle sözleşmeye dayalı olarak belgeler. Bu taahhütler, genellikle her ay belirli bir envanter hacminin teslim edilmesi veya çalışma süresi gibi rakamlarla yansıtılır. Bir KPI, bir e-ticaret işletmesinin nasıl çalıştığını ve hedeflerini yansıtır, ancak bu ölçütleri karşılama taahhüdünü yansıtması gerekmez. Yazının devamı: https://bulut.press/e-ticaret-kpi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.