MakaleWeb Uygulamaları

İnternet Pazarlama Stratejinizin Kalbi Müşteri Deneyimidir

İşte size bir soru: Müşteri deneyimi, pazarlama stratejinize ne kadar etki ediyor?

Müşteri deneyimi (CX) bir pazarlamacı olarak sizin için yeni bir kavramsa, bunu bir müşterinin belirli bir işletmede, markayı keşfetmesinden ve markayı tanımasından etkileşimine, satın almasına ve kullanmasına kadar sahip olduğu genel deneyim olarak düşünün. Hatta bu markanın savunuculuğunu yapması da dahil. Günümüzün kablolu dünyasında, müşterilerinizle kurduğunuz ilişkinin bir veya daha fazla dijital kanalı içermesi ihtimali yüksektir — web siteniz, açılış sayfalarınız, e-posta iletişimleriniz, mobil etkileşimleriniz, sosyal medya katılımınız vb. CXM’in “Dijital Deneyim Yönetimi” adı verilen bir şey. Başka bir deyişle, müşteri deneyimi, telefondaki dostça bir sesten çok daha fazlasıdır.

Mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak için bir müşteri gibi düşünmeli veya müşteri olmayı daha iyi düşünmelisiniz. Ama müşteri değilken nasıl müşteri “olabilirsiniz”? Üstün bir dijital müşteri deneyimi sunmanıza yardımcı olacak üç “olmak” vardır: 1) İlgili olmak, 2) Tutarlı olmak ve 3) Tekrarlayıcı olmak. Daha fazlasını öğrenelim, olur mu?

Pazarlamacılar Açısından Müşteri Deneyimi

1) Alakalı Olun: Alakalı pazarlama oluşturmak, müşterilerinizi anlamanızı gerektirir, böylece onlara doğru içeriği doğru zamanda sunabilirsiniz, böylece dönüşüm geçirip şirketinizle bir sonraki adımı atabilirler. Alakalı olmak, yalnızca alıcı karakterlerinizi değil, müşteri yolculuğunu da – gelecekteki müşterilerin sizi nasıl bulacağından, onlara nasıl satış ve pazarlama yaptığınıza, nihayet bir müşteri olduklarında onları nasıl destekleyip hizmet ettiğinize kadar – derinlemesine anlamayı gerektirir. Alaka düzeyi, başarılı bir şirketin bel kemiğidir.

2) Tutarlı Olun: Günümüzde pazarlamanın çoğu, web pazarlaması, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması gibi belirli dijital kanallar etrafında organize edilmektedir. Ancak müşterileriniz bunları sizin gibi pazarlama kanalları olarak görmüyor; Sadece şirketinizi görüyorlar. Pazarlamacılar, müşteriler için kanallar arasında köprü oluşturan tutarlı bir deneyim tasarlayarak müşteriyi odaklarının merkezine koymalıdır.

3) Yinelemeli OlunMüşteri deneyimine odaklanmak, müşteri davranışını anlamak ve sürekli optimizasyon yoluyla dijital kanallarda iyileştirmeler yapmak için doğru süreçleri devreye sokmak anlamına gelir.

Artık daha iyi bir deneyim yaratmak için kendimizi müşterilerimizin yerine nasıl koyacağımızı anladığımıza göre, bu kavramları kritik dijital kanallarımıza nasıl uygulayacağımıza bir göz atalım. Unutulmaz bir müşteri deneyimi sunabilmemiz için nasıl alakalı, tutarlı ve yinelemeli olunacağını öğrenelim!

Yazının devamı: https://bulut.press/musteri-deneyimini-internet-pazarlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.