Bulut - Cloud Teknolojileri

Kubernetes maliyetleri nasıl düşürülür?

Harcamaları kısmanın bir iş zorunluluğu olduğu düşünülürse, kuruluşların Kubernetes maliyetlerini düşürmeye başlayabilecekleri 5 yol vardır.

Son 12 ayda fiyatların önemli ölçüde artmasıyla birlikte, dünya çapındaki işletmeler, Kubernetes maliyetleri de dahil olmak üzere çeşitli cephelerdeki harcamaları nasıl azaltacaklarını keşfetmeye zorlandı.  

Verimli bir şekilde kullanılan Kubernetes, işletmeler için çeşitli avantajlar sunar; iş üretkenliğini artırmaktan uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmaya ve geliştiriciler için sürtünmeyi azaltmaya kadar. Ancak son zamanlardaki fiyat artışları, Kubernetes’in bazı işletmelere umduklarından daha pahalıya mal olabileceği anlamına geliyor.  

Civo’dan yapılan araştırma, tüm geliştiricilerin neredeyse yarısının Kubernetes kümelerine yapılan harcamalarda yıldan yıla artışa tanık olduğunu, bazılarının ise %25’e varan bir harcama artışıyla mücadele ettiğini gösteriyor.  

Sıkışan bütçelerle dolu zorlu ekonomik zamanların ortasında , bu artan mali yük, bazı kuruluşların Kubernetes maliyetlerini düşürmeye ve işlevlerini optimize etmeye  çabaladığı anlamına geliyor .

Bu, özellikle enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra yazılım maliyetlerini düşürme ve güvenlik maliyetlerini düşürme zorunlulukları söz konusu olduğunda zorlu bir görev olabilir. Ancak işletmelerin Kubernetes maliyetlerini düşürmeye başlayabilecekleri birkaç pratik yol vardır.

1. Maliyet analizi araçlarını kullanın 

Bir maliyet düşürme kampanyasına başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeylerden biri, maliyetleri izlemeye yardımcı olmak için elinizin altında bulunan bazı temel araçları değerlendirmektir. Örneğin, 2021’de yapılan bir araştırma, fiyatların o zamanlar bile artmasına rağmen  çoğu işletmenin maliyetlerini izlemediğini gösterdi.

Birçok işletme arasında yaygın olarak kullanılan bir araç Kubecost’tur. Bu özel araç, bir kuruluşun BT altyapı ortamını analiz ederek sorunlu ve düşük performans alanlarını tespit eder ve değişiklikleri uygulamak ve maliyetleri azaltmak için ortamınızdaki belirli noktaları hedeflemenizi sağlar.  

OpenCost, Kubernetes maliyetlerini daha iyi yönetmek veya azaltmak isteyen işletmeler için başka bir değerli araçtır. Bu açık kaynak aracının kullanımı kolaydır ve kullanıcıların Kubernetes harcamalarını gerçek zamanlı olarak takip etmelerini sağlar, aynı zamanda sürtüşme alanlarını belirlemenize ve nihayetinde maliyetleri düşürmenize olanak tanır. 

2. Daha az küme, daha az baş ağrısı 

Basitçe söylemek gerekirse, işletmenizin kullandığı Kubernetes kümesi sayısı ne kadar fazlaysa barındırma maliyetleri için o kadar fazla ödeme yapmanız gerekecektir.  

Bunun nedeni, her bir kümenin üretimde kontrol düzleminizi barındırmak için ek bilgi işlem düğümleri ayırmanızı gerektirmesidir, yani esasen her bir küme içindeki maliyetleri artırıyorsunuz demektir.  

Capacitas’ın kurucu ortağı ve CINO’su Dr. Manzoor Mohammed, önerilen yaklaşımın daha büyük çalışan düğümleri ve küçük bölmelerle daha az küme çalıştırmak olduğunu söylüyor. 

“Bölmelerin çalışması için az sayıda kümede küçük bölmelere ve büyük çalışan düğümlere sahip olmak, çalışan düğümleri daha verimli bir şekilde paketlemenize olanak tanır” diyor.  

Tüm iş yüklerinizi barındırmak için tek bir küme çalıştırmanız da önerilir, bu da iş yüklerinizi konsolide etmenize ve mali yükleri azaltmanıza olanak tanır.  

Ancak bu, herkese uyan tek bir çözüm değil. Birden çok küme çalıştırmanın gerekli olduğu durumlar vardır, bu da her işletmenin iş yüklerini değerlendirmesi ve ideal yaklaşımı oluşturması gerektiği anlamına gelir.  

3. Otomatik ölçeklendirme arkadaşınızdır 

D2iQ CEO’su Tobi Knaup’a göre otomatik ölçeklendirme, kuruluşların Kubernetes maliyetlerini azaltabilmesinin en etkili yollarından biri.  

Otomatik ölçeklendirmeyi yapılandırmak, yoğun olmayan zamanlarda Kubernetes kümelerine düğüm eklemenizi veya bu kümelerden düğümleri kaldırmanızı sağlar. Bu, talebe bağlı olarak iş yüklerinin fazla altyapı için ödeme yapmaya gerek kalmadan tutarlı kaynaklara sahip olacağı anlamına gelir. 

Knaup, “Bir uygulamanın talebi karşılamak üzere ölçeklenmesine izin verdiği için avantajlar sağlıyor; kullanımınız ani artış gösterdiğinde, otomatik ölçeklendirme, uygulamanızın ve kümenizin kullanımı düşürmeden bu talebi karşılayacak şekilde ölçeklenmesini sağlar” diyor. 

“Bazı işletmeler, özellikle de büyük ölçüde tek bir ülkede faaliyet gösterenler, yükleri düşükken ölçeği küçültmek için otomatik ölçeklendirmeyi kullanarak maliyetleri azaltabilir.” 

4. (kaynak) sınırlarınızı anlayın

Kaynak sınırlarını tanımlamak, Kubernetes maliyetlerini düşürmenin oldukça verimli bir yolu olabilir, ancak burada bir uzlaşma olabilir.  

Bir sınır atayarak, kapların tüketebileceği bellek veya CPU kaynaklarının miktarını azaltır. Bunu yaparak, uygulamaların kaynakları tüketmesini veya tüketmesini ve ek maliyetlere maruz kalmasını önleyebilirsiniz.  

Otomatik ölçeklendirme ile birleştiğinde bu, hem bir sınır belirleyerek hem de iş yüklerinin talebi karşılamak için ek kaynaklar talep etmesini önleyerek maliyetleri azaltmak için ikili bir yöntem sağlar. 

Ancak, Knaup’a göre Kubernetes sınırları belirlemenin sorunlara yol açabileceği konusunda uyarılmalıdır. Sınırlar belirleyerek, ek kaynaklara erişimi keserek iş yüklerini engelleme potansiyeli vardır. Bunun, sonuçta kullanıcı deneyimini (UX) olumsuz etkileyebilecek performans sorunlarına neden olduğu bilinmektedir .  

IT Pro’ya “Tek dezavantajı, bir uygulama için yasal kullanıma izin verecek şekilde doğru kaynak sınırlarını dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekmesidir” diyor . “Çok düşük ayarlamak, bir uygulamanın düzgün çalışmasını engeller.” 

5. Sağlayıcı seçeneklerini değerlendirin 

Knapp, sağlayıcı seçeneklerinizi değerlendirmenin uzun vadede Kubernetes maliyetlerini azaltmak için “temel” olabileceğini öne sürüyor.  

Örneğin, AWS veya Azure gibi sağlayıcılar tarafından sunulan fiyatlandırmayı değerlendirmek , işletmeniz ve bütçeniz için neyin en uygun olduğuna dair daha derin bir anlayış geliştirmenizi sağlayacaktır. Büyük sağlayıcıların çoğu, maliyetleri tahmin etmeye yardımcı olacak araçlar sunar.

Ancak bu sadece maliyetlerle sınırlı değil. Göz önünde bulundurulması gereken eşit derecede önemli bir husus, belirli sağlayıcıların hangi işlevleri ve özellikleri sunduğu ve bunların uygun maliyetli ve iş ihtiyaçlarınızla alakalı olup olmadığıdır.  

Kubernetes maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak her duruma uyan tek bir yaklaşım yoktur ve bazı işletmeler tarafından kullanılan taktikler diğerlerine göre farklılık gösterecektir. Benzer şekilde, bu farklı yaklaşım aynı zamanda kuruluşun kendi büyüklüğüne de bağlıdır; daha küçük işletmeler, büyük işletmelere kıyasla maliyetlerle ilgili çok daha ciddi sorunlarla karşılaşır. 

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.