Yazılım Geliştirme

E-ticaret Metrikleri Kıyaslamalar ve İpuçları

Bir e-ticaret şirketinin başarısı, satışları izleyen ve operasyonel performansı ölçen istatistikleri ne kadar iyi anladığına bağlıdır. Bu yazıda, işletmelerin e-ticaret için hangi temel ölçümleri izlemesi gerektiğini ve neden ele alacağız. Ayrıca, çevrimiçi satış ve online tahsilat çabalarınızın başarısını ölçmek için formüller ve karşılaştırmalı değerlendirmeler bulacaksınız.

E-ticaret Metrikleri Nelerdir?

E-ticaret metrikleri, çevrimiçi ürün satan bir şirketin satışlarını ve iş süreçlerini ölçer. Örneğin, bir e-ticaret metriği, kaç web tasarım ziyaretçisinin müşteriye dönüştüğünü veya tüm müşteri siparişlerinin ortalama değerini gösterebilir.

Bu sayıları takip etmek, şirketlere genel performansları ve müşterilerinin nasıl alışveriş yaptıkları hakkında fikir verir. Ayrıca, işletmenin yukarı veya aşağı doğru bir yörüngede olup olmadığını ve stratejilerinin işe yarayıp yaramadığını ortaya koyarak kararları ve gelecek planlarını şekillendirebilecek bilgiler sağlarlar.

E-ticaret Metrikleri ile KPI’ler Arasındaki Fark Nedir?

E-ticaret temel performans göstergeleri (KPI’lar), liderliğin, işin sağlığını izlemek ve stratejiyi gerektiği gibi ayarlamak için ihtiyaç duydukları işleriyle ilgili kritik içgörüler sağlayacağını kabul ettiği belirli bir metrik kategorisi olabilir.

Bir işletme, iş hedefleriyle uyumlu KPI’ları izlemelidir.

Temel Çıkarımlar

 • Satış dönüşüm oranı, en kritik ve yaygın olarak kullanılan e-ticaret ölçümlerinden biridir.
 • E-ticaret ölçümleri, bir kişinin keşiften savunuculuğa kadar alıcının yolculuğundaki konumuna göre kategorize edilebilir.
 • Büyük resmi görmek ve bu sayılar arasındaki ilişkileri kavramak için diğer operasyonel iş ölçümlerini e-ticaret satış ve pazarlama ölçümlerinizle uyum içinde izlemek çok önemlidir.

E-Ticaret Başarısı Nasıl Ölçülür?

E-ticaret başarısını ölçmek için doğrudan işletme hedefleriyle ilgili metrikleri izlemeli ve bunların zaman içinde nasıl bir eğilim gösterdiğini görmelisiniz. Mevcut e-ticaret ölçümlerinizi önceki dönemdeki (bu hafta geçen haftaya veya yıldan yıla kıyasla) performansınızla karşılaştırarak, ne kadar geliştiğinizi veya yetersiz kaldığınızı ölçebilirsiniz. En önemli ölçümleri düzenli olarak ölçün ve bu ölçümlerin ortaya koyduklarına göre değişiklikleri göz önünde bulundurun.

E-Ticaret Metriklerini Ne Sıklıkla Takip Etmeliyim?

Bazı e-ticaret ölçümlerini diğerlerinden daha sık gözden geçirmek isteyeceksiniz. Bazı metrikler haftalık olarak aydınlatıcı bilgiler sağlarken, daha uzun vadeli ve stratejik rehberlik sunan diğerleri ancak her çeyreğin sonunda değerlendirilmeye değer olabilir.

İşte Çoğu Şirketin Kontrol Etme Sıklığına Göre Düzenlenen E-Ticaret Metriklerinin Listesi

 • Haftalık metrikler
 • İki haftalık metrikler
  • Tüm müşteri siparişlerinin ortalama değeri (veya “ortalama sipariş değeri”)
  • Yeni müşteri edinme başına maliyet (veya “edinme başına maliyet”)
 • Aylık
  • Pazarlama e-postalarında açık oran
  • Çevrimiçi alışveriş sepetine ürün koyan ancak satın alma işlemini tamamlamayan (veya “sepet terk etme oranı”) müşterilerin yüzdesi.
 • Üç ayda bir
  • Şirketinizin bir müşteriden uzun vadede kazandığı toplam tutar, aylar veya yıllar boyunca birçok satın alma işlemini temsil eder (veya “müşteri yaşam boyu değeri”).
 • A/B testi için Kampanya Tabanlı İzleme
  • A/B testi gerçekleştirerek, müşterilerin bir pazarlama mesajına (ör. Cuma günleri veya Pazartesi günleri promosyon e-postaları göndermek veya bir satışın zamanlaması) nasıl tepki verdiğini test edebilir ve izleyebilirsiniz. Bu düzenli olarak yapılmalıdır, ancak pazarlama kampanyalarına ve e-posta gönderme sıklığına bağlıdır.

Yazının devamı: https://bulut.press/e-ticaret-metrikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.