Siber Güvenlik

Huawei’den ‘Dünyanın en iyi’ fidye yazılımı tespit sistemi duyurusu

Huawei, MWC 2023‘de tanıttığı, Cyber ​​Engine veri tabanı güvenlik sisteminin %99,9 tespit oranına sahip olduğunu iddia ediyor, ancak uzmanlar aynı fikirde değiller.

Huawei, yeni Cyber ​​Engine veritabanı güvenlik sisteminin fidye yazılımı için %99,9 tespit oranıyla “dünyanın en iyisi” olduğunu iddia etti. 

Barselona’daki 2023 Mobil Dünya Kongresi etkinliğinin açılış gününde lansmanı yapılan sistem, Çinli holding tarafından “son savunma hattı” olarak tanımlanıyor. 

Huawei’nin BT ürün grubu başkanı Dr Peter Zhou, sunumunun ardından gazetecilere “Cyber ​​Engine için oluşturduğumuz mekanizma, veri depolama ile birlikte son savunma hattıdır, ancak aynı zamanda en etkili yol da olmalıdır.” dedi.  

“Mekanizmamız ve ayrıca Cyber ​​Engine içinde geliştirdiğimiz algoritma, fidye yazılımı virüsünün parmak izini ve sisteme bir saldırı olup olmadığını tespit etmek için yapay zeka eğitimlidir.”

Bir saldırı tespit ettikten sonra, sistem veritabanına etkilenen sistemleri veya dahil olabilecek sistemleri kapatmaya başlaması için bilgi verir. Bunu, veri kümelerini izole etmekle ilgili ‘hava boşluğu’ adı verilen bir teknikle yapar. 

Zhuo, “Fidye yazılımlarını tespit etme yeteneğinin dünyanın en iyisi olduğuna dürüstçe inanıyoruz” dedi.

Huawei#039;s Dr Peter Zhou, MWC 2023'te sahnede

ESET’in siber güvenlik uzmanı Jake Moore’a göre, yapay zeka destekli olsun ya da olmasın, fidye yazılımı algılama sistemleri çok yüksek bir başarı oranına sahip olacak, ancak güvenliklerini korumak için her zaman çalışmaları gerekiyor.

Jake Moore “Bir davetsiz misafirin, kesintinin başlaması için yalnızca bir kez bulaştırması gerekir” dedi . “KOBİ’ler, herhangi bir araca güvenmek yerine yerelleştirilmiş riskleri tam olarak anlamak için bir saldırıyı simüle ederek her zaman en kötü durum senaryosuna hazırlanmalıdır.

“Tehdit tespiti ve müdahalesi kesinlikle hayati öneme sahiptir, ancak tamamen güvenilemez. ‘Çıkma maddesi’ yüzdesi ne kadar küçük olursa olsun, her bilgi güvenliği denetleyicisinin kabusu olmaya devam ediyor ve bu nedenle hazırlık, hayatta kalmanın anahtarıdır.”

Huawei’nin bulut bilgi işlem alanındaki büyümesinin arkasında ne var?

Cyber ​​Engine, Huawei’nin MWC’de tanıttığı birkaç yeni bulut bilgi işlem yeteneğinden yalnızca biriydi. 

Çinli firma Blu-ray depolamayı da piyasaya sürdü. Düşük maliyetli arşivleme gerektiren soğuk verilerin depolanmasıyla ilgili olarak Huawei, daha uzun hizmet ömrüne sahip olduğunu ve kuruluşlar için toplam sahip olma maliyetini azalttığını söyledi.

Şirket ayrıca bulutlar arası veri aktarımlarıyla ilgilenen bir çoklu bulut depolama hizmetini de tanıttı. Bu hizmete kısaca “Katmanlama” adı verilir ve diğer bulut ortamlarına ve ortamlarından aktarımlar için öncelikli bir düzen oluşturmak üzere verileri kategorilere ayırır. Amacı, enerji tüketimini azaltmak ve işletme maliyetlerini düşürmektir.

Bir başka çoklu bulut tabanlı teklif, taşıyıcıların Huawei’nin yetenekleri ve kaynaklarıyla kendi bulut hizmetlerini hızlı bir şekilde oluşturmasına ve işletmesine olanak tanıyan Cloud on Cloud çözümüydü.

Bulut girişimlerinden bazılarının arkasındaki itici faktörlerden biri, özellikle geniş veritabanı portföyü, artan veri üretimi beklentisidir.

Dr Zhou, 2030 yılına kadar yottabaytlarca verinin oluşturulacağından söz etti – katrilyon gigabayta eşdeğer bir depolama hacmi. Şirket, ilk adım olarak yapay zeka tabanlı güvenlik sistemi ile büyük miktarda veriyi işleyen sistemler üzerinde çalışmaya başlamak istiyor. 

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.