Bilişim Profesyonelleri

E-Ticaret’te Ödeme Çözümleri

Ülkemizde gelişen teknolojiyle beraber gelen imkanlar internette ürün ve hizmet satışında yeni ihtiyaçların da doğmasına neden olmuştur. E-ticaret olarak adlandırılan bu ürün ve hizmet satışı güvenli ödeme yapma ve alma unsurlarını da an be an daha da önemli hale getirmektedir. Peki, e-ticarette güvenli ödeme çözümleri nelerdir, şimdi bu yazımızda kısaca bunlara değinmek istiyoruz.

1. İnternette Kredi Kartı ile Ödeme Yapma:

E-ticarette güvenli ödeme çözümleri denince ilk akla gelen sanal pos olarak da adlandırılan websitesi üzerinden kredi kartıyla yapılan ödeme biçimidir. Bu ödeme türünde güvenlik, kart sahibinin doğrulanması işlemi olan 3D uygulaması, özel yazılım (sanal pos yazılımı) içerisinde bulunan ve güvenlik kural paketlerinin özel bir yapı içerisinden çalışmasını sağlayan algoritma, özel şifreleme yapısı sayesinde kart bilgilerinin satıcı tarafından görülmemesi şeklinde sağlanmaktadır.

2. Aracı Kurumlar (Payment Facilitator; Ödeme Kolaylaştırıcı) Vasıtasıyla  Ödeme Yapma:

E-ticarette güvenli ödeme çözümleri noktasında ortaya çıkan bir diğer yöntem de aracı kurumlar vasıtasıyla ödeme yapmaktır. Bu yöntemde kart sahibi kredi kartını bir kereliğine aracı kurumda kaydedip her alışveriş yapışında kredi kartı bilgilerini kullanmadan işlem gerçekleştirir. Burada temel avantajlar güvenliği bir üst seviyede tutup kart sahibinin yanlışlıkla, bilmeden kart bilgilerinin kredi kartı dolandırıcılarının eline geçmesini engelleme, olası istenmeyen durumlarda geriye dönük takip yapabilip mağduriyet giderebilme ve kullanım kolaylığı sunmaktır. Dünya genelinde hizmet veren PayPal ve ülkemizden de BKM buna güzel bir örmektir.

3. Kapıda Ödeme:

Her ne kadar satıcı açısından yüksek risk taşısa da günümüz rekabet koşulları satıcıları bu yöntemi kullanmaya da itmiş ve tahmin edilenin aksine yönetilebilir bir riske sahip olduğu ortaya çıktığından bir kısım e-ticaret firmaları tarafından tercih edilir olmuştur. Bu yöntemde alıcı internet üzerinden siparişini verdikten sonra sadece ürün kendisine ulaştığında ürünü getiren kargo firmasına ödeme yapar ve ürünü teslim alır.

4. Banka Havalesi ile Ödeme:

E-ticarette güvenli ödeme yöntemleri içerisinde en güvenilir olarak adlandırabileceğimiz banka havalesi ile ödeme; satıcılar için maliyet, finansal giderler noktasında avantajlı olsa da alıcılar tarafından kolaylık noktasında pek tercih edilmemektedir. Bununla beraber pahalı ürünlerin satışında, kredi kartı sorunu yaşayan müşterilerde veya maliyetinin düşük olmasında dolayı indirimli ürün alabilme noktalarında tercih edilen bir yöntem olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bu makale EticSoft katkıları ile yayınlanmıştır.

One thought on “E-Ticaret’te Ödeme Çözümleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.