Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikManşet

En Çok E-Posta Atan Ülke Olarak Dünya Şampiyonuyuz

Son 3 yıllık E-posta hesaplarındaki artışa bakıldığında Türkiye’nin 31 puan ile dünya ortalamasının üzerine çıktığını belirten Uzman Posta Genel Müdürü Gökalp Çakıcı, Türkiye’nin en çok mail atan ülke olarak dünya şampiyonu olduğunu söyledi.

Çakıcı, Türkiye genelinde mobil cihazlar üzerinden e-posta kullanımının ise yüzde 53 seviyesinde olduğunu bildirerek, Türkiye’de bir şirket veya kuruma ait e-posta hesabı sayısı 2018 yılında 5,5 milyon iken 2020 yılı Kasım ayı itibarıyla bu sayı 7,7 milyona, dünya genelinde günlük ortalama atılan mail ise sayısı ise 336 milyar adede ulaştığını belirtti.

“İşletmeler, kalitatif ihtiyaçlarını da öncelliyor”

Türk şirketlerinde dijitalleşme isteğinin hızla arttığını belirten Gökalp Çakıcı, “2009 yılından beri e-posta teknolojilerine odaklanan ve bin 200’den fazla şirket için profesyonel çözümler üreten bir firma olarak e-posta ihtiyaçlarının gelişimine birinci elden şahitlik ediyoruz. Artık işletmelerimizin sadece bir e-posta değil; kesintisizlik, yüksek güvenlik ve regülasyon uyumu gibi kalitatif ihtiyaçlarını da öncelediklerini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de e-posta kullanımı %40 arttı 

İnternet kullanım alışkanlıklarının neredeyse baştan yazıldığı 2020 yılını geride bırakırken, pandemi kaynaklı kısıtlamalar sebebiyle iş yapış biçimlerindeki hızlı değişimlerin tetiklediği çevrimiçi ortak çalışma gereksinimleri ve e-posta kullanımındaki artış, 2023 sonrası için projekte edilen dijitalleşme hedeflerine 2020 sonu itibariyle ulaşılmasını sağladı.

2021 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde Türkiye’nin yerli ve milli e-posta servis sağlayıcısı Uzman Posta’nın yayınladığı infografiğe göre 2018 yılında 5.5 milyon olan bir şirket veya kuruma ait e-posta hesabı sayısı 2020 Kasım ayı itibariyle 7.7 milyona ulaşarak %40’lık rekor bir artışa imza attı.

E-posta kullanımı dünyada da yükselişte 

Dünya genelinde günlük ortalama 336 milyar e-postanın gönderildiğine dikkat çekilen infografikte yer kürede kayıtlı e-posta adetinin 1.7 milyara ulaştığı vurgulanıyor. E-posta hesaplarındaki son 3 yıllık artışa baktığımızda ise dünya ortalamasının ülkemizin 31 puan gerisinde kalarak sadece %9’luk bir artış gösterdiği edindiğimiz diğer önemli bilgiler arasında. 

Uzman Posta Genel Müdürü Gökalp ÇAKICI, son 3 yılda ülkemizde dünya ortalamasını geride bırakan bu artışın şirketlerin dijitalleşme iştahı ile paralellik gösterdiğini belirterek; “2009 yılından beri e-posta teknolojilerine odaklanan ve 1200’den fazla şirket için profesyonel çözümler üreten bir firma olarak e-posta ihtiyaçlarının gelişimine birinci elden şahitlik ediyoruz. İnfografiğimize yansıyan bu kantitatif artışa yakından baktığımızda artık işletmelerimizin sadece bir e-posta değil; kesintisizlik, yüksek güvenlik ve regülasyon uyumu gibi kalitatif ihtiyaçlarını da öncelediklerini görüyoruz. Bu talebin kaçınılmaz sonucu olarak Uzman Posta kurulduğu günden beri dünya standartlarında ve hatta kamu mevzuatları gereği bu standartların da üzerinde e-posta teknolojileri üreten, üstelik bu üretimin tamamını milli kaynaklarımızla işleten, yüzde 100 yerli profesyonel bir e-posta servis sağlayıcısı” sözleriyle şirketinin çalışmalarını ve gelişen trendin getirdiği yeni müşteri talebini özetliyor. 

Mobil açık ara önde 

E-posta kullanılan cihazlar incelendiğinde ülkemizde mobil cihazların bilgisayarlara göre liderliği elinde bulundurduğu, oransal olarak bakıldığında ülkemiz genelinde mobil cihazlar üzerinden e-posta kullanımının %53 seviyesinde olmasına karşın yalnızca iş profesyonelleri düşünüldüğünde bu oranın %65’e ulaştığı görünüyor. 

Şirket başına düşen ortalama e-posta sayısından gönderi büyüklüğüne kadar daha pek çok ilgi çekici veriye göz atabilmeniz için sizleri Uzman Posta imzalı infografik ile başbaşa bırakıyoruz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.