Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

Facebook Instagram ve WhatsApp’ı satacak mı

ABD hükümeti neden Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı satmasını istiyor?

Uzmanlar, Facebook’un her iki uygulamayı da satmaya zorlanabileceğini söylüyor, ancak yakın zamanda değil.

Çarşamba günü 48 başsavcı ve Federal Ticaret Komisyonu, şirketin tekel olduğunu ve Instagram ve WhatsApp’ı satmaya zorlanması gerektiğini savunarak Facebook aleyhine dava açtı.

Çarşamba günü, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve 48 ABD eyalet başsavcısı, sosyal medya devinin rekabete aykırı uygulamaları Amerikalılara zarar veren bir tekel olduğunu iddia eden Facebook aleyhine büyük davalar açtı.

Bir yıldan fazla süren soruşturmaları takip eden iki dava, Facebook’un karşılaştığı en büyük rekabet sorunu. Her ikisi de aslında Facebook’u milyarlarca kullanıcısı olan Instagram ve WhatsApp satın alma işlemlerini geri almaya zorlayarak parçalanmasını istiyor .

Davalar, Facebook’un rakiplerini ezmesi ve potansiyel rakiplerini satın alarak hakimiyet kurması nedeniyle böyle bir eylemin gerekli olabileceğini ve bunun Amerikalı tüketicilerin seçimlerini sınırlandırdığını ve gizlilik korumalarına erişimlerini azalttığını iddia ediyor.

Eyaletlerin (46 eyalet artı Washington, DC ve Guam dahil) davasını yöneten New York Başsavcısı Letitia James Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte , “İnovasyonu bastırdılar ve milyonlarca Amerikalı için gizlilik korumalarını düşürdüler ” dedi. “Hiçbir şirket, kişisel bilgilerimiz ve sosyal etkileşimlerimiz üzerinde bu kadar kontrolsüz bir güce sahip olmamalıdır.”

Facebook, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ancak şirket tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir blog yazısı davalara “revizyonist tarih” adını verdi. Şirket, WhatsApp ve Instagram satın almalarının yıllar önce FTC tarafından onaylandığını vurguladı ve bir “yeniden işlemin” yapılmasına izin vermenin “hiçbir satışın nihai olmayacağına” ilişkin bir emsal oluşturacağını söyledi.

Davaları özellikle Facebook’un 2012’de 1 milyar dolara satın aldığı bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram’ı ve 2014’te 19 milyar dolara satın aldığı küresel mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın almalarına odaklanıyor . Davalar, Facebook’un bugünkü tekel haline gelmek için bu satın almalara bağlı olduğunu ve elde etmediği rakipleri ezme gücü verdiğini iddia ediyor.

AG davası, “Neredeyse on yıldır, Facebook Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişisel sosyal ağ pazarında tekel gücüne sahip” diyor. “Facebook, rekabeti engelleyen ve hem kullanıcılara hem de reklamcılara zarar veren bir satın al veya göm stratejisi uygulayarak bu tekel gücünü yasadışı bir şekilde sürdürüyor.”

FTC’nin vaka aynı sonuca varıyor. “Esasları üzerinde rekabet yoluyla kullanıcıları çekmek ve elde tutmakla yetinmeyen Facebook, rekabete dayalı tehditler sunan şirketleri satın alarak ve Facebook’un edinemediği veya alamayacağı gerçek veya potansiyel rakipleri haksız yere engelleyen kısıtlayıcı politikalar uygulayarak tekel konumunu sürdürdü” diyor. takım elbise.

Eski bir FTC üyesi ve George Washington Üniversitesi’nde hukuk ve politika profesörü olan William Kovaciç, Recode’a verdiği demeçte, bu ikna edici bir argüman. Her ikisi de Facebook’un ana hakimiyet kaynağının özellikle Instagram ve WhatsApp’ın satın alınması olduğu ve bunların şirketin mevcut pazar konumunun temel dayanakları olduğu fikrine dayanıyor. Ve bunu tamir etmenin tek yolu yeni bir işletme yaratmaktır. “

Koridorun her iki tarafındaki halk, düzenleyiciler ve kanun koyucular bu şirketleri ve bunların toplum ve ekonomi üzerindeki etkilerini inceledikleri için davalar Big Tech için çok önemli bir zamanda geliyor. Ekim ayında House Antitröst Komitesi , Facebook ve diğer teknoloji devleri Amazon, Apple ve Google’ın antitröst uygulamaları olduğunu ve daha iyi düzenlenmesi gerektiğini tespit eden geniş kapsamlı bir rapor yayınlayarak 16 aylık bir soruşturmayı sonuçlandırdı. Hala çözülmemiş bir soru, onlarca yıl önce yazılan antitröst yasalarının internet çağındaki şirketleri düzenleme görevine uygun olup olmadığıdır.

Bulgular benzer olsa da, Çarşamba günkü davalar, milletvekillerinin tavsiyelerde bulunan ancak bu önerileri uygulamak için fazla bir şey yapamayan raporundan farklı. Ancak bu davalar, Facebook’un para cezası ödemek veya WhatsApp ve Instagram’ı mevcut yasalara göre satma gibi belirli eylemler yapmaya zorlanmasına neden olabilir. Yine de bu davaların etkisinin ne olacağını söylemek için henüz çok erken.

ABD hükümeti Facebook’un Amerikalılar için neden kötü olduğunu söylüyor

FTC ve başsavcıların davaları tam olarak aynı olmasa da, taraflar işbirliği yaptı ve davaları Facebook’un neden rekabete aykırı olduğu konusunda benzer iddialar ortaya koyuyor.

Esasen, Facebook’un, şirketin reklam satmak için kullandığı Amerikan kullanıcıları hakkında büyük miktarda veri toplayan güçlü bir sosyal medya tekeli olduğunu keşfediyorlar. Davalar Instagram ve WhatsApp kazanımlarına sıfır girerken, her ikisi de Facebook’un rekabete aykırı davranışının daha geniş bir modelin parçası olduğunu söylüyor.

Vakalardaki kanıtların çoğu, Facebook’un kasıtlı olarak rekabete aykırı olduğunun kanıtı olarak CEO Mark Zuckerberg de dahil olmak üzere şirketin üst düzey yöneticilerinin yorumlarını gösteriyor. Örneğin, FTC’nin davası, Zuckerberg’in Facebook’un Instagram’ı satın aldığını duyurduğu gün bir meslektaşına gönderdiği bir e-postayı gösteriyor. “Google+ değil, Instagram’ın nasıl tehdit oluşturduğuyla ilgili dahili gönderinizi hatırlıyorum. Temelde haklıydın. Girişimlerle ilgili bir şey de, onları sık sık satın alabilmenizdir, ”dava Zuckerberg’den alıntı yapıyor.

“Davanın anlamı, Facebook’un tekel gücünün ve kişisel sosyal ağın sadece inovasyonun veya piyasadaki en iyi ürün veya hizmet olmanın bir sonucu olmadığı, bunun yerine Facebook’un karşı karşıya kalmamasını sağlamak için antitröst yasalarını ihlal ettiği anlamına geliyor. Açık Piyasalar Enstitüsü’nden Sally Hubbard, Recode’a anlamlı bir rekabet ” dedi.

Vakalar ayrıca Facebook’un geliştiricilere yönelik davranışını da ortaya koyuyor. Şirketi, diğer yazılım üreticilerinin kendi uygulamalarını geliştirmek için Facebook verilerini kullanmalarına ve bunları hizmetine bağlamalarına izin vermekle suçluyorlar, bu da Facebook’a fayda sağladı çünkü daha fazla insanı Facebook’a katılmaya ve daha sık kullanmaya teşvik etti. Ancak Facebook, sonunda kendi işletmesi için bir tehdit olarak gördüğü takdirde bu uygulamaları kapatırdı.

Hubbard, “Her şirkete, rekabet için kritik bir girdi niteliğinde bir şey sunmanıza izin verilmiyor, ancak daha sonra bir şirket sizinle rekabet etmeye cesaret ettiğinde bunu kesin, Facebook bunu yaptı” diyor.

“Kişisel sosyal ağ hizmetlerinin kullanıcıları, Facebook’un yasadışı davranışının bir sonucu olarak, kullanıcıların deneyimlerinin kalitesinin düşmesi, kişisel sosyal ağlarda daha az seçenek olması, yeniliğin baskılanması ve potansiyel olarak rekabet eden hizmetlere daha az yatırım yapılması dahil olmak üzere çeşitli zararlara maruz kaldı ve zarar görmeye devam ediyor. AG davası belirtiyor. Tüm bunların bir başka sonucunun Amerikalıların mahremiyet hakkına zarar vermek olduğunu, çünkü Facebook daha iyi gizlilik korumaları sunabilecek rakipleri boğduğunu iddia ediyor. (2019’da Facebook, gizlilik ihlali iddiaları nedeniyle FTC ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak rekor kıran 5 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti.)

Facebook’un herhangi bir potansiyel ayrılığı çok uzak

Öyleyse, bu davaların Facebook’un kullanıcılarına ve pazara neden olduğunu söylediği zararların bir kısmını geri almak için çözüm nedir?

Her ikisi de sosyal medya devinin temelde kendisini parçalaması gerektiğini savunuyor. Ama oraya ulaşmak zor olacak ve eğer olursa, zaman alacak. Açık Pazar Enstitüsü’nün Hubbard’ı Recode’a, Facebook’un Instagram’dan ve WhatsApp’tan vazgeçmeye zorlanmasıyla ilgili davanın muhtemelen yıllar alacağını söyledi; diğer uzmanlar Recode’a, bir denemenin muhtemelen önümüzdeki yıla veya 2022’ye kadar başlamayacağını söyledi.

Başka bir karmaşıklık: Facebook, uygulamalarını iç içe geçirmeye devam ediyor, bu da muhtemelen o noktaya gelirse ayrılmalarını zorlaştıracak. Facebook, 2019 yılında WhatsApp, Instagram ve Facebook tarafından kullanılan doğrudan mesajlaşma sistemlerinin teknik altyapısını birleştirmeye başlayacağını duyurdu. Şirket ayrıca WhatsApp için daha iddialı umutlara sahip ve Facebook ve Instagram reklamcılık işini mesajlaşma platformuna bağlayabileceğinin sinyalini verdi.

Facebook, davaların açıklanmasının ardından Çarşamba günü yaptığı bir tweet’te , FTC’nin WhatsApp ve Instagram satın alımlarını yıllar önce onayladığını vurgulayarak iddialarını geri püskürttü.

Davalar açıklandıktan hemen sonra şirket, “Şikayetleri inceliyoruz ve yakında söyleyecek daha çok şeyimiz olacak,” diye tweet attı. “FTC’nin satın almalarımızı onaylamasından yıllar sonra, hükümet şimdi emsalin daha geniş iş dünyası veya ürünlerimizi her gün seçen insanlar üzerindeki etkisine aldırmadan bir değişiklik yapmak istiyor.”

Daha sonra yayınlanan bir blog yazısında şirket, Google ve TikTok gibi diğer platformlardan reklam harcamaları için rekabetle karşı karşıya olduğunu da savundu.

Ancak bunlar Facebook’un elindeki tek savunma değil. “Facebook’un temel cevabı, ‘Satın aldığımız firmalarla ne yaptığımıza bakın. Onları rafa mı koyduk? Onları derin dondurucuya mı koyduk? Nispeten küçük – gelecek vaat eden işletmeleri, ancak küçük işletmeleri – gelişimlerinin kırılgan ve belirsiz bir bölümünde aldık ve onları özel bir şeye dönüştürdük ” dedi.

Yine de davaların “firmanın yeniden yapılandırılması konusunda çok ciddi bir olasılık yarattığını” söyledi. Şimdi, davanın duruşmaya gitmesi için zemin muhtemelen atılacak.

Bunun nasıl sonuçlanacağını söylemek için henüz çok erken, ancak uzmanlar Recode’a zorunlu satışın kesinlikle bir olasılık olduğunu söyledi.

Bu nedenle, Facebook’un rekabete aykırı davranışlarda bulunduğu yönündeki suçlamalar yeni olmasa da, yeni davalar şirketin eleştirmenlerine daha fazla çalışmayı sağlıyor. Ayrıca, 2021’de Başkan seçilen Joe Biden göreve başladığında Big Tech’i daha sıkı bir şekilde düzenleme çabasının ortadan kalkmayacağına işaret ediyorlar.

Haber Kaynağı : https://www.vox.com/recode/22166437/facebook-instagram-ftc-attorneys-general-antitrust-monopoly-whatsapp

One thought on “Facebook Instagram ve WhatsApp’ı satacak mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.