Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikManşet

WhatsApp Reklam Özelliği Tartışması

Geçtiğimiz günlerde Financal Times‘ın yayınlamış olduğu iddiaya göre WhatsApp, uygulamada ilk kez reklam gösterecek yeni bir özelliği araştırıyor. Financal Times, ana şirket Meta‘nın dünyanın en popüler mesajlaşma servisinden para kazanmaya çalıştığı için iç tartışmalara neden olan bir harekette bulunduğunu belirtti.

Bir raporda: Meta‘daki ekipler, WhatsApp sohbet ekranındaki kişilerle yapılan konuşmaların listelerinde reklam gösterilip gösterilmeyeceğini tartıştığını, ancak konuya aşina üç kişiye göre nihai bir karar verilmediğini söyledi. Bununla birlikte kavram, kullanıcıları yabancılaştıracağı endişeleri nedeniyle şirket içinde yüksek düzeyde tartışıldığı, tartışmalar hakkında yakın bilgiye sahip bir kişiden bilgi alındığını iddialarına ekledi.

Bu kişilerden ikisi, Meta‘nın uygulamayı reklamsız kullanmak için bir abonelik ücreti talep edip etmeyeceğini de görüştüğünü, ancak içeriden birçok kişinin harekete karşı olduğunu söyledi. WhatsApp, Facebook tarafından satın alınmadan önce, kurucu ortağı Brian Action “Reklam yok! Oyun yok! Hile yok!” bir şirket mantrası açıklamarında bulunmuştu.

Financal Times’ın iddialarına cevap

Mark Zuckerberg tarafından işletilen şirketin, yalnızca Hindistan’da 2 milyondan fazla olmak üzere dünya çapında 500 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp‘a reklam koymayı planladığını iddia eden raporu yalanladı.

Meta ekiplerinin WhatsApp‘taki reklamları sosyal ağ olarak araştırdığını iddia eden Financial Times raporuna tepki göstererek, “tartışmaların erken bir aşamada olduğunu ve olası abonelik ücretini içerdiğini” söyleyerek “gelir artışı isteniyor” dedi.

Meta’daki WhatsApp Başkanı Will Cathcart raporun yanlış olduğunu söyledi

Will Cathcart “Bunu yapmıyoruz (reklamları keşfediyoruz).” ifadelerinde bulundu. Rapora göre, Meta “makroekonomik belirsizlik döneminde darbe alan reklam gelirlerini artırmak” için çalışıyor. Daha önceki raporlar, WhatsApp‘ın daha iyi para kazanmak için platformuna reklamlar getirebileceğini iddia etmişti.

İddialar yalanlandı fakat farklı geliştirmeler üzerinde çalışılıyor

Facebook Kurucusu Zuckerberg, WhatsApp‘ı 2014 yılında 19 milyar dolara satın almıştı. Facebook‘un 2012 yılında yaklaşık 1 milyar dolara satın aldığı Instagram‘ın aksine, WhatsApp reklam göstermiyor.

CNBC‘ye göre, WhatsApp‘ı satın aldıktan neredeyse on yıl sonra, Meta hala “mesajlaşma uygulamasını büyük bir para kazanana dönüştürmeye çalışıyor”.

WhatsApp artık müşterilerle sohbet etmenin ana yolu olarak hizmete güvenmek için dünya çapında daha büyük işletmelere ihtiyaç duyuyor. WhatsApp Business, 2020’de 50 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısını küresel olarak 200 milyonu aştı. Zuckerberg‘e göre, yakında işletmeler uygulamadan doğrudan Facebook veya Instagram‘a reklam yayınlayabilecek ve bir Facebook hesabına gerek kalmayacak.

Meta, işletmelerin bir ücret karşılığında birden fazla müşteriye otomatik olarak kişiselleştirilmiş mesajlar göndermesine izin vermeyi de test ettiğini söyledi. Zuckerberg, Hindistan’da ve 150’den fazla ülkede WhatsApp kanallarını başlattı. WhatsApp kanalları tek yönlü bir yayın aracıdır ve WhatsApp içinde kullanıcılar için önemli olan kişi ve kuruluşlardan güncellemeler almanın özel bir yolunu sunar.

WhatsApp reklam özelliği tartışması sürüyor. İddialar ne kadar yalanlansa da bu yönde bir çalışmayı ilerleyen zamanlarda görmek mümkün gibi görünüyor. Kullanıcı tarafından olumsuz etkiler yaratabilecek bu özelliğin, gelip gelmeyeceğini zamanla göreceğiz.

Kaynak

www.tribuneindia.com

www.ft.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.