Bilişim Hukuku

FARKLI AĞDAN GÖNDERİLEN KRİPTO PARALARIN İADESİ

Farklı Ağdan Gönderilen Kripto Paralar Geri Alınabilir Mi?

Birçok kripto para yatırımcısı, bir kripto para borsasından diğerine farklı bir ağdan kripto paraları gönderebilmektedir. Bu durumda ise kullanıcıların hesaplarında kripto paralar gözükmemekte ve üzerinde tasarruf edememektedirler. Başka bir deyişle mağdur olmaktadırlar. Peki farklı ağdan gönderilen bu kripto paralar geri alınabilir mi?

Bir kripto para borsası Davası

Bir kripto para borsası kripto para şirketine karşı açılan farklı ağdan gönderilen MATIC ve FTM coin’lerin iadesi davasında, farklı ağdan gönderilse de bu varlıkların kullanıcıya iade edilebileceği ve kullanıcının borsadan bu varlıkları geri alabileceği kararı verilmiştir. Olay kullanıcıların Bir kripto para borsası’ya farklı ağlardan kripto para göndermesi sonrası dava sürecine gitmiştir. Tarafımız ise bu varlıkların Şirket tarafından kullanıcılara geri iade edilebileceğini ve kullanıcılar lehine bir sebepsiz zenginleşme olduğunu belirterek ücretlerin iadesini talep etmiştir. Dava devam ederken şirketin varlıkları iade etse de, uyuşmazlık vekalet ücreti bakımından devam etmiş ve ilk derece mahkemesinin lehimize (İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2023/291 K. No) kararı sonrası dosyanın üst mahkemeye intikali sonrası, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Hukuk Dairesi (2023/1623 K. No) de aynı şekilde uyuşmazlıkta tarafımızı haklı bularak, “Eldeki dava açılmadan evvel duruma müdahale edebilecek davalının zamanında kullanıcı davacıların hatası ile de olsa en azından bedeli talep edilerek işlem yapılması ve davacıların coinlerinin sisteme entegresi mümkün iken dava açılmadan bir işlem yapmaması … davalı vekilinin yargı gideri bakımından ileri sürdüğü istinaf nedeni yerinde bulunmamıştır. “ şeklinde belirterek lehimize hükmetmiştir.

Bilirkişi Kararları ve Teknik Hususlar

Davada tarafımız, işbu Coin transferlerinin bilirkişilerce incelettirerek iadelerinin mümkün olup olmadığını tespit ettirmiş ve dava sonucunda bu iadelerin mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Burada önemli husus farklı ağdan gönderilen kripto varlıkların token standartlarının da uyuşması olup, bu uyuşmaz mevcut olduğu durumda kripto paraların iadesi mümkün olmakta ve gerekli hukuki ve teknik sebeplerin doğru belirtildiği bir dava süreciyle, bu iadeler mümkün hale gelmektedir.

Tüm bunların yanında davada kripto varlık işlem platformları (kripto varlık borsaları) nezdindeki sözleşmelerde bulunan kullanıcı aleyhine yer alan şartların her ne olursa olsun geçerli kabul edilmesinin mümkün olmadığı da ortaya çıkmış olmaktadır.

Sonuç

Dosya ile birlikte, bir kez daha kripto paraların mahkemelerce bir değer olarak görüldüğü, Türk hukukunca tanındığı;

Kripto para borsalarının kullanıcı sözleşmelerinde kullanıcı aleyhinde yer alan şartların her durumda geçerli olduğu anlayışının yanlış olduğu;

Yanlış ağdan gönderilen kripto paraların (teknik gereklilikler sağlandığında) iadesinin mümkün olduğu ve kullanıcıların bunu mahkemeler nezdinde talep edebileceği,

anlaşılmış olmuştur.

Dosya bilgileri: İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Hukuk Dairesi – 2023/2037

İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi – 2022/290

Yazar: Av. Ali ERŞİN (LL.M.) / Hukuk ve Bilişim Dergisi Genel Koor.

Mail: [email protected]

Instagram: @avukataliersin

Av. Ali Ersin

Ankara Barosu nezdinde Avukatlık görevini sürdürmektedir. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında mezun olmuştur. Hukuk ve Bilişim Dergisi ile Blog’un genel koordinatörlük ve editörlük görevini yürütmekte olup, Türkiye Bilişim Derneği ve Bilişim ve Teknoloji Hukuku Derneği üyesidir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programından “Metaverse Dünyasında Fikri Hakların Korunması” tezi ile mezun olmuştur. Çalışma Alanları Kripto Para Hukuku Finansal Teknolojiler Hukuku Kişisel Verilerin Korunması Hukuku E-Ticaret Hukuku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.