Haber Duyuru Etkinlik

FBI çok sayıda bilgisayarını kaybetti

Kaybolan malzemeler arasında telefonlar, çelik yelekler ve gece görüş dürbünleri de var

FBI çok sayıda bilgisayarını kaybetti: Hassas bilgiler tehlikede

1908’de kurulan FBI’da yaklaşık 35 bin kişi çalışıyor (AP/Arşiv)

ABD’de Federal Soruşturma Bürosu’nun (Federal Bureau of Investigation-FBI) çok sayıda bilgisayar, çelik yelek ve gece görüş dürbünü kaybettiği belirlendi.

New York merkezli Vice haber sitesinin Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında talep ettiği belgelerde belirlediği kayıplar Temmuz-Aralık 2021’de gerçekleşti.

Dün yayımlanan haberde, İç Güvenlik Bakanlığı’nda da (Department of Homeland Security-DHS) benzer bir durum meydana geldiği yazıldı.

FBI’a ait 18 sayfalık belgelerde, 200’den fazla masaüstü bilgisayarın kayıp olarak işaretlendiği görüldü. Ayrıca muhtemelen dizüstü bilgisayar anlamına gelen bazı taşınabilir bilgisayarın da yok olduğu kaydedildi.

Ayrıca kaybolan veya çalınan telefonlar olduğu da belirlendi. Belgelere göre, bütün bu ürünlerin neden ortadan kaybolduğu bilinmiyor.

DHS kayıtlarıysa Ekim 2021-Mart 2022’yi kapsıyor. Burada kaybolan bilgisayar sayısı 25. DHS, 115 laptop kaydı girse de bunların kaybolduğu, çalındığı veya zarar gördüğüne dair bir bilgi yer almıyor.

Vice, kolluk kuvvetlerine ait bir bilgisayarın kaybolmasının hassas bilgi ya da şifre içerme ihtimali nedeniyle siber güvelik riski oluşturabileceğini bildirdi.

FBI, konu hakkında yaptığı açıklamada “varlıkların ve mülklerin yönetiminin son derece ciddiye alındığını” savundu.

Ellerindeki varlıkların her yıl bir kısmının veya tamamının sayıldığını açıklayan büro, bu yıl başarı oranlarının yüzde 99 olduğunu öne sürdü.

FBI, Kovid-19 pandemisi yüzünden söz konusu dönemde envanter yönetiminde sorunlar yaşandığını ve belgelerdeki kayıpların nadiren görüldüğünü iddia eti. Buna göre bu ekipmanın büyük çoğunluğu ya imha edilmek üzere ya da depoya kaldırılmak üzere ayrıldı ancak sayımda yer almadı.

DHS ise yorum talebine yanıt vermedi.

Haberin kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.