Açık Kaynak PlatformlarBilişim Profesyonelleriİşletim Sistemleri

Ubuntu veya Mint: Hangisi daha iyi?

En popüler Linux dağıtımlarından ikisi olabilirler, ancak farkları nelerdir?

Windows, dünya genelinde tüketiciler ve işletmeler tarafından açık ara en popüler işletim sistemidir, ancak Linux, onu kullanmak için teknik bilgi birikimine sahip olanlar tarafından genellikle hepsinin en iyisi olarak adlandırılır.

Linux tabanlı işletim sistemleri, kullanımı ve kurulumu tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra, kullanıcılara daha geleneksel Windows veya macOS ortamlarının çok ötesinde bir kontrol ve özelleştirme düzeyi sunar. Biraz programlama bilgisi, her dağıtımdan en iyi şekilde yararlanmanın anahtarıdır ve kullanıcıların ihtiyaçları için özelleştirmesini sağlar. Daha Mac benzeri bir görünüm istiyorsunuz ancak pencere yakalama gibi temel Windows özellikleri olmadan yaşayamıyor musunuz? Biraz kurcalama ile her şey mümkün.

Kutudan çıkar çıkmaz kullanmaya hazır çok sayıda Linux dağıtımı var, ancak her gün en sevdikleri dağıtıma güvenen tutkulu kullanıcı ve geliştirici topluluğu tarafından önerilen birkaç seçkin dağıtım var.

Bu konu ilginizi çekti mi? Burada herkes için bir dağıtım var. Bazıları güvenlik için en uygunudur, bazıları sunucu yönetimi için diğerleriyse daha genel amaçlı çeşitleri tercih etme eğilimindedir. Ubuntu ve Mint, ilk Linux deneyimi için genellikle iki farklı başlangıç düzeyi. Her ikisi de kendi tarzlarında harikadır ve dışarıdaki bazı kabadayılardan farklı olarak, göze oldukça hoş görünüyor.

Genel olarak konuşursak, Ubuntu, Mint’e göre daha popüler bir seçimdir. Tanıdık, macOS benzeri bir kullanıcı arayüzüne (UI) sahiptir ve hem keskin kullanıcı topluluğu tarafından hem de profesyonel olarak Ubuntu projesinin sponsoru Canonical tarafından korunur. Ubuntu projesinin manifestosuna göre, Ubuntu her zaman ücretsiz olacak, mümkün olduğu kadar çok dilde erişilebilir olacak, altı ayda bir yenilenmiş bir sürümle gönderilecek ve açık kaynak geliştirme ilkelerini destekleyecektir.

Mint, Windows 7 , XP ve diğer birkaç önceki Windows kurulumunun karışımını andıran biraz eski estetiği ile Ubuntu’ya kıyasla genellikle daha geleneksel bir Linux dağıtımı olarak kabul edilir. Ubuntu’nun aksine, profesyonelce yönetilmez. Genellikle, Ubuntu’nun iki yıllık programından daha yavaş ve daha az katı zamanlanmış daha deneysel güncellemelere yol açan projeyi sürdürmek için yalnızca kendi keskin kullanıcı ve geliştirici topluluğuna güvenir.

Ubuntu vs Mint: Tarihçe

Mint, aslında Ubuntu’ya dayanıyor ve Ubuntu’nun özünde Debian var. Bu nedenle, Mint veya Ubuntu kullanıyorsanız, aslında bir dereceye kadar Debian kullanıyorsunuz.

Ubuntu ilk olarak Ekim 2004’te Linux sahnesine girdi ve altı ayda bir güncellendi. Daha önce açıkladığımız gibi, Ubuntu, Debian’a dayanmaktadır ve paket formatı .deb’dir.

Debian, belki de Microsoft’un Windows 3.1’i piyasaya sürdüğü bir zamanda, 1993’te piyasaya sürülen en eski Linux yinelemelerinden biridir.

Linux Mint işletim sistemi kullanıcı arabiriminin ekran görüntüsü
Linux Mint işletim sistemi kullanıcı arabiriminin ekran görüntüsü

Mint, Ubuntu’dan nispeten daha genç – platforma dayalı olduğu için şaşırtıcı değil. Linux Mint, 2006’da Ubuntu KDE yinelemesine (Kunbuntu olarak da bilinir) dayanarak çıkış yaptı. Ubuntu’da olduğu gibi, Mint yılda iki kez, genellikle ebeveyninin güncellemesini takip eden ayda güncellenir.

Ubuntu, geliştirmesini yürütmek için arkasında yazılım şirketi Canonical’a sahipken, Mint, sponsor, bağışçı ve ortak olarak hareket etmek için işletim sistemini kullanan bireysel kullanıcılara ve şirketlere güveniyor. Bu taraflardan gelen geri bildirim, gelişimiyle ilgili kararları şekillendirmeye yardımcı olur.

Ubuntu vs Mint: Bir isimde ne var?

Mint, her yeni yayına “a” ile biten bir kadın adı verir; mevcut sürüm 20.2 “Uma” olarak bilinir. Ubuntu, yazılımın sürümlerini, yayın yılını ve ayını kapsayan bir sürüm numarasıyla yayınlar.

Ubuntu, sürümlerini kodlamak için kullanılır; bu kod adlar daha önce bir sıfattan ve aynı harfle başlayan bir hayvanın adından oluşuyordu. Örneğin, 15.04, Canlı Vervet olarak adlandırıldı. Daha yakın zamanlarda, Ubuntu 20.04.3 LTS gibi geleneksel bir sayısal biçimi benimsemiştir. LTS, ‘uzun vadeli destek’ anlamına gelir – sürümün güvenlik ve diğer güncellemeleri, belirli bir zaman dilimi boyunca, genellikle yıllar öncesinden ücretsiz olarak alacağının garantisidir – Windows veya macOS gibi.

Ubuntu vs Mint: Masaüstü arayüzleri ve kullanılabilirlik

Mint ve Ubuntu, görünüm açısından önemli ölçüde farklılık gösterir. Özünde tamamen aynı şekilde inşa edilmiş olmalarına rağmen, kullanıcı arayüzü muhtemelen ikisi arasındaki en önemli farklılıktır. Mint daha çok Windows’a benziyor (daha rafine Windows 10 yerine Vista’ya geri dönse de), Ubuntu macOS kullanıcılarına daha tanıdık gelecek.

Ubuntu, gezinme için Firefox ve üretkenlik için Libre Office dahil olmak üzere temel uygulama simgelerini içeren sol tarafta bulunan bir yuva ile Unity UI olarak adlandırılan şeyi kullanır. Bunun sağında, ekranın üst kısmı boyunca ağ, dil, ses, saat ve tarih ve diğer temel unsurlar dahil olmak üzere daha fazla ayar tabanlı işlevlere odaklanan diğer simgeler bulunur.

Linux Ubuntu kullanıcı arabiriminin ekran görüntüsü
Linux Ubuntu kullanıcı arabiriminin ekran görüntüsü

Başka bir şey için, dock’ta bulacağınız Dash simgesini seçerek erişilen Ubuntu’nun Dash menüsüne gitmeniz gerekecek. Aradığınız programı yazmanız yeterlidir; Dash, açılması için sabit sürücünüzü tarayacaktır. Bununla ilgili bir sorun, programın tam adını tam olarak hatırlayamıyorsanız ve arama, programın tam adını kullanmanız gerektiği anlamına gelir – burada tahmin yok. Gezinmeniz gerekecek birçok genişletilebilir alt menü ile tarama gerçekten bir seçenek değildir.

Mint ise Cinnamon adında bir arayüze sahip. Windows’a benzer, çünkü görev çubuğunu en alta yerleştirir ve Microsoft işletim sistemine benzer bir Başlat menüsüne sahiptir. Açık uygulamaların kenar çubuğunda görünen bir düğmesi vardır (yine Windows 7 veya daha eski sürümleri gibi). Görev çubuğuna kısayollar da eklenebilir. Görev çubuğu, varsayılan modda biraz küçük olabilir.

Her iki yaklaşımın da avantajları ve dezavantajları vardır. Ubuntu’nun Dock özelliğinin alınması kolay olabilirken, Mint uygulamaları bulmak için göz atmak çok daha kolaydır. Mint, yeni başlayanlar için bir şeyler bulmak için arama yapmak için daha kolaydır.

Ubuntu vs Mint: Tarzınız nedir?

Hem Ubuntu hem de Mint’in başka tarzları var. Ubuntu için, farklı masaüstü ortamlarına sahip çeşitli masaüstü sürümleri vardır. Unity ile gelen ana Ubuntu dışında (yukarıya bakın), Ubuntu GNOME, Kubuntu (KDE), Lubuntu (LXDE), Xubuntu (Xfce) ve Ubuntu MATE de vardır.

Nane Tarçın çeşidinde Yazılım Yöneticisi
Linux Mint

Mint, Cinnamo ve MATE tarzında gelir, ayrıca KDE ve Xfce versiyonları da vardır. GNOME, LXDE ve Fluxbox gibi tarzlar artık geliştirilmiyor.

Ubuntu vs Mint: Performans

Nispeten yeni bir makineniz varsa, Ubuntu ve Mint arasındaki fark o kadar belirgin olmayabilir. Mint günlük kullanımda biraz daha hızlı görünebilir, ancak daha eski donanımlarda kesinlikle daha hızlı hissedecektir, oysa Ubuntu makine eskidikçe daha yavaş çalışıyor gibi görünmektedir. Mint, MATE çalıştırırken Ubuntu’da olduğu gibi daha da hızlanıyor.

Ubuntu vs Mint: Maliyet

Ne Ubuntu ne de Mint satın almak için hiçbir şeye mal olmaz.

Mint, kullanıcılardan, sponsorlardan (hosting şirketleri gibi) ve ortaklardan (proje desteği, destek ve hizmetler veren) bağışlara dayandığından, kendisini topluluk odaklı bir proje olarak tanıtıyor.

Ubuntu ticari bir şirkettir. Ubuntu’yu indirmekte, kurmakta ve kullanmakta özgür olsanız da, profesyonel desteğe ihtiyacınız olursa bunun bir bedeli vardır.

Ubuntu vs Mint: Yükseltilebilirlik

Hem Mint hem de Ubuntu, kullanımı kolay güncelleyicilere sahiptir. Ubuntu için, bu sadece dock’taki Dash simgesine tıklamak ve Yazılım Güncelleyici’yi aramaktır. Bu daha sonra herhangi bir güncellemeyi (işletim sistemi veya uygulamalar için) kontrol eder, indirir ve ardından yükler.

Mint için süreç büyük ölçüde benzer. Burada, işletim sistemini ve uygulamaları güncellemek için Güncelleme Yöneticisi uygulamasını kullanırsınız.

Ubuntu vs Mint: Verimlilik

Yüklendiğinde, hem Ubuntu hem de Linux Mint, Libre Office üretkenlik paketi ve Firefox tarayıcısına sahiptir. Libre Office’in her iki işletim sisteminde nasıl çalıştığı arasında önemli bir fark olmasa da, her iki işletim sisteminde de kullanıcı arayüzünün yapılandırılma şekli biraz farklıdır.

Ubuntu'daki KMail uygulaması
Ubuntu Kubuntu

Daha önce de belirtildiği gibi, Ubuntu’nun daha Mac benzeri bir hissi vardır, bu nedenle bir uygulama kullanırken (yalnızca Libre Office değil) menü çubuğu ekranın üst kısmındadır. Mint’te menü çubuğu, uygulamanın penceresine eklenir. Hangisinin daha iyi olduğunu kişisel zevklere ve tercihlere (ve Linux’a Mac’ten mi yoksa Windows’tan mı geliyorsunuz) bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Ubuntu vs Mint: Uyumlu uygulamalar

Her iki işletim sistemi de, web tarayıcıları, anlık mesajlaşma programları, müzik çalarlar, video oynatıcılar, görüntü düzenleyiciler vb. gibi önceden yüklenmiş bir dizi uygulamayla birlikte gelir (yukarıya bakın Libre Office ve Firefox’a ek olarak).

Ubuntu’nun daha fazla uygulaması var gibi görünüyor, ancak onları bulmak için Dash’i karıştırmak zorunda kaldığınızda onları bulmak bir angarya olabilir. Sonuç olarak, Ubuntu’nun ihtiyacınız olan uygulamaya sahip olduğunu ancak adını tam olarak bilmediğini asla bilemeyebilirsiniz.

Mint tüm temelleri kapsıyor ve Windows benzeri Başlat menüsü sayesinde bu uygulamaları bulmak çok kolay.

Bununla birlikte, yüklü olmayan bir uygulama istiyorsanız, her iki işletim sisteminde de programları bulabileceğiniz ve kolayca indirebileceğiniz “Uygulama Mağazaları” vardır. Burası Ubuntu’nun Mint’e karşı bir puan aldığı yer; Mağazasında uygulama bulmak Mint’e göre daha kolay. Ayrıca Ubuntu Yazılım Merkezi uygulama mağazası iskelede olduğundan, bunu başlatmak hızlıdır. Ubuntu ayrıca ücretli uygulamalara sahiptir, oysa Mint’te yoktur.

Ubuntu vs Mint: İş kullanımı

Canonical, Ubuntu’sunu kurumsal kullanıcıların masaüstlerine taşımak için büyük çaba sarf etti (aslında burada Münih’teki başarılarından birinden bahsediyor). Ayrıca, büyük PC üreticilerinin çoğunun Ubuntu’yu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara önceden yüklemesini sağlamayı başardı.

Oysa Mint daha çok meraklıları hedefliyor. Proje tarafından bu dağıtımı şirketlere pazarlamak için belirgin bir zorlama yoktur. Bununla birlikte, Windows 7 (veya gerçekten XP) çalıştıran ve Windows 8 ve ötesine geçmek istemeyen herkes için çok parlak ve yetenekli bir yedek olduğunu söyledi.

Ubuntu vs Mint: Karar

Hem Ubuntu hem de Mint’in övülecek çok şeyi var. Her ikisinin de temeli Debian’dır, ancak önemli olan kullanıcı arabirimleri ve destek açısından nasıl uygulandığıdır.

Daha yeni bir donanıma sahipseniz ve destek hizmetleri için ödeme yapmak istiyorsanız, gidilecek olan Ubuntu’dur. Ancak, XP’yi andıran Windows olmayan bir alternatif arıyorsanız, o zaman Mint seçimdir.

Hangisini kullanacağınızı seçmek zor. Birlik herkesin zevkine göre değildir, ancak Tarçın biraz eski moda görünebilir. Sonunda, seçim bir tercih meselesi olabilir.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.