MakaleWeb Uygulamaları

Fiyatlandırmanın Psikolojisi

Hiçbir şey kendi başına ucuz veya pahalı değildir, fiyatlandırmalar görecelidir.

İnsanlar olarak bir karar alırken küçük bir parça bilgiye oldukça bağlı kalıyoruz. Genellikle elde ettiğimiz bilgileri, sahip olduğumuz bu ilk bilgiye göre değerlendiriyoruz. Elde edilen ilk bilgi, daha sonra yapılacak yargılamalar için otomatik olarak referans noktası olarak kabul ediliyor.

Gerçek Dünyada Referans Noktası Belirleme

Bunu evde deneyebilirsiniz: 3 şişe alın. Birini sıcak suyla, birini soğuk suyla, diğerini de ılık suyla doldurun. Şimdi bir elinizle sıcak su dolu şişeyi, diğer elinizle de soğuk su dolu şişeyi kavrayın. Ellerinizi yaklaşık 30 saniye kadar beklettikten sonra bu iki elinizle ılık su dolu şişeyi tutun. Daha önce sıcak su dolu şişede tuttuğunuz elinize bu su soğuk gibi, soğuk su dolu şişeyi tuttuğunuz elinize de sıcak gibi hissettirecektir.

Bu tamamen kontrastla ilgili. Aynı prensip fiyatlandırmalar ve diğer karşılaştırmalar için de geçerli. Hiçbir şey kendi başına ucuz veya pahalı değildir, fiyatlandırmalar görecelidir. Peki nasıl bir karşılaştırma fiyatlarınızı ucuz gösterebilir?

tüketici kararlarını yönetmek

Bir menüde 150tl’lik hamburger görürseniz, 50tl’lik biftek size makul görünecektir. 2,000 dolarlık bir kol saatini satmanın en iyi yolu nedir? Hemen yanında 12,000 dolarlık bir saat konumlandırmak. Markette kutu kola için 10tl pahalı gibi görünebilir ama lüks bir restoranda böyle karşılanmayacaktır.

Fiyatlandırma Psikolojisi Nasıl İşler?

Milisaniyeler içinde bir fiyatlandırmanın yüksek veya düşük olduğunu belirleriz. Peki bir fiyatın yüksek veya düşük olduğuna nasıl karar veriyoruz? Akla gelen ilk açıklama bunun o anki şartlara göre değişiyor olması. Tabii ki bu yaklaşım doğru ama aslında durumu tam olarak açıklamıyor.

web tasarımlarında satışları yönetmek

Bir şeylerin ucuz veya pahalı olduğuna karar verirken standart bir süreçten geçiyoruz. Bir fiyat gördüklerinde insanlar, bilinçli veya bilinçsiz olarak bir referans fiyat üretirler. Bu referans noktasıdır. İnsanların spesifik bir ürün için bekledikleri fiyatlandırmadır. Referans fiyat, geçmiş alışverişler, rakiplerin ürünleri, zaman ve mekan gibi faktörlerin kombinasyonuna bağlıdır.

Eğer bir ürün referans fiyatından daha pahalıysa insanlar bu fiyatı yüksek olarak değerlendirirler. Benzer şekilde ürün referans fiyatından ucuzsa insanlar bunu düşük fiyatlı olarak değerlendirecektir. Yazının devamı: https://bulut.press/fiyatlandirmanin-psikolojisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.