MakaleWeb Uygulamaları

Neden Önce Kullanıcı Deneyimi Gelir?

Kullanıcı deneyimi (UX) denince, muhtemelen aklınıza web tasarımı geliyor. Bu iki konsepti ilişkilendirmekte tabii ki haksız değilsiniz, çoğu web sitesi tasarımcısı kullanıcı deneyimi ile kullanıcı arayüzünü karıştırır.

Kullanıcı deneyimi, kullanıcıların web sitenizde deneyimlediği şeyden fazlasıdır. Gerçek tanımı, bir insanın markanızı duyduğu andan, -eğer şansınız varsa- bundan çok uzun bir zaman sonrasına kadar olan müşteri deneyiminin tamamını kapsar. Kullanıcılarınızı markanızla ilgili heyecanlandırmak istiyorsanız, tamamen web sitenize bağlı kalamazsınız.

Neden Önce Kullanıcı Deneyimine Odaklanmalısınız?

Kullanıcı deneyiminin amacı, pozitif bir deneyimle sonuçlanan anlamlı ve değerli insan bilgisayar etkileşimi sağlamaktır. Kullanıcı deneyimi, ağırlıkla müşterilerin duygularıyla ilgilenir ve özneldir. Çünkü her kullanıcı web sitelerinde farklı web tasarım elemanlarını tercih eder. Tabii kullanıcıların çoğunluğuna göre şekillendirilmiş evrensel pratikler de vardır. İşte bu noktada pozitif kullanıcı deneyimi ile etkili tasarımlar yapmak için kullanıcı arayüzü devreye giriyor.

Web siteleri oluşturulmadan önce var olan bazı kritik kullanıcı deneyimi yaklaşımları vardır. Yani kullanıcı deneyiminde uzman olmak istiyorsanız bazı yaklaşımları uygulamanız gerekir, tabii her şeyin başı kullanıcıların dikkatini çekmek.

beyin fırtınası

Kullanıcı deneyimi soyuttur, bir süreçtir; ürünün oluşturulmasından önceki beyin fırtınasıdır. Kullanıcı arayüzü ise fikirleri somut gerçekliklere dönüştüren şeydir. Kullanıcı deneyimi tamamen stratejiyle ilgilidir, verilerle, analitiklerle, araştırmalarla, görsel tasarımla ve bilgi mimarisi ile ilgilidir. Son ürünü fiziksel olarak oluşturana kadar kullanıcı arayüzünü göremezsiniz. Yapılabilecek en kötü şey; kullanıcı deneyimi ile kullanıcı arayüzünü birlikte yürütmek, hatta daha da kötüsü, kullanıcı deneyimini atlamaktır.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımına Araştırma Yaparak Başlayın

Kullanıcı deneyiminden sorumlu insanların, hedef kitlesini tanımak ve web sitesinin amacını belirlemek için araştırma ve gözlem yapması gerekir. Kullanıcıların, kullanıcı deneyimi araştırmalarına verdikleri yanıtlar, web tasarım sürecinin geri kalanını şekillendirir. Ekibin kullanıcılara “Çevrimiçi olarak almak istediğiniz bilgiler nelerdir?” gibi sorular sorması gerekir. Yazının devamı: https://bulut.press/neden-once-kullanici-deneyimi-gelir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.