Açık Kaynak PlatformlarBilişim ProfesyonelleriMakaleWeb UygulamalarıYazılım Geliştirme

Flask Gereksinimleri

Python-Flask ile geliştirme yapabilmeniz için önceki yazıda kullanabileceğiniz editörlerden bahsetmiştik. Bu yazı dizisinde geliştirmeleri PyCharm ile yapmaya karar verdik. JetBrains’in ürettiği PyCharm idesi 2 sürüm ile karşımıza çıkıyor. Birincisi Professional sürüm diğeri is Community sürümü. Tahmin edeceğiniz üzere Community edition ücretsiz olan versiyonu oluyor. Buradaki geliştirmemizde de Community edition kullanacağız.

Community vs Professional PyCharm

Aralarındaki farkları görmek isterseniz buraya tıklayarak görebilirsiniz. Fakat bu karşılaştırmada community’de olmayan kısımlar aslında kullanılamıyor değil hazır olarak gelmiyor sadece. Mesela professional edition’a bakarsanız Flask’ı burada göreceksiniz fakat Community tarafında bu yok. Community ile Flask uygulaması geliştirebilmeniz için gereken şey cmd ile pip kullanarak flask frame work’ünü kurmak olacak.

Nedir bu PIP

PIP kısaca Python için geliştirilmiş python framework ve library’lerini kurmak için kullandığımız bir scripttir. Python’la uğraşan herkes pip nedir bilmek durumunda. Elbette pip olmadan da kurabilirsiniz fakat pip bütün işi sizin yerinize yapıyor ayrıca kuracak olduğunuz framework ve library’e ait sürüm numarası belirtmezseniz sizin için otomatik olarak son versiyonu çekiyor. pip kurmak için buradan pip kurulumu için gerekli python dosyasını inidirip python ile ilgili dosyayı execute etmemiz yeterli oluyor. pip ile Flask kurmak için cmd de “pip install flask_script” dememiz yeterli oluyor.

Diğerleri

Yapılacak olan projede gerekli olan diğer paketler “flask-wtf”, “flask-bootstrap”,”Flask-Migrate”,”Flask-SqlAlchemy” bu paketleri aynı Flask gibi pip ile kurabilirsiniz. “pip flas-wtf ” gibi…

One thought on “Flask Gereksinimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.