Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşetTurizm Teknolojileri

Geleceğe Dönüş: Otel Teknolojisinde 7 Tech Trend

Otel teknolojisi konusundaki teknolojik ilerlemeler, en iyi hizmeti vermek ve büyümek isteyen her otelin geleceğinin bir parçasıdır. Daha mobil dostu ve kendi kendine yeten bir misafir deneyimi için artan misafir talebiyle, bütün otelciler işletmeleri için daha yeni ve daha iyi gelir akışları sağlama umuduyla hızla bu trene atlıyorlar.

Hem otel personelinin hem de misafirlerin rahatlığı, bu değişikliklerin arkasındaki itici güçtür ve bu nedenle, dahil olan herkese en iyi şekilde yardımcı olacak teknolojiyi edinmeye odaklanmak önemlidir.

İşte her geçen gün daha da ivme kazanan ve önümüzdeki yıllar için garantili bir zorunluluk olan teknolojik trendlerin bir listesi:

Tech Trend 1: Mobile Rocks

İnternet, son on yılda giderek daha fazla mobil hale geldi ve bununla birlikte, tüketici bağımlılığı geleneksel bilgisayarlardan mobil cihazlara geçti. Yakın tarihli bir Google Consumer Insights anketine göre, insanların% 70’inden fazlası seyahat halinde telefonlarını kullanırken aynı zamanda yaptıkları spontane rezervasyonlar son birkaç yılda neredeyse iki katına çıktı.

Mobile Rocks yani mobil olmayı seven, akıllı telefon kullanan, program odaklı, teknoloji meraklılarından oluşan bu yeni topluluk artık sizin yeni misafir kitleniz.”

Mobil reklamlar ve çözümler artık herhangi bir otelin geleceği için çok değerli bir yatırım. Online seyahat acenteleri müşterilerine zaten mobil alternatifler sunuyor, ancak bu tür akışlardan elde edilen gelir, size doğrudan bir kazanç elde etme imkanı verebilir. Mobil duyarlı bir otel rezervasyon motoruna yatırım yaparak, doğrudan rezervasyonlardan para kazanabilir ve misafirlerinizle yeni iletişim kanalları açabilirsiniz.

Tech Trend 2: Yapay Zeka ve Sohbet Robotları

AI (Artificial Intelligence – Yapay Zeka) sohbet robotları müşteri hizmetlerinin yeni yüzü haline gelirken, ses tanıma AI cihazları dünyanın her yerindeki evlerde ve ofislerde ortaya çıkıyor. Çoğu misafir, yapay zeka kullanımında bankalardan veya onları arayan yapay zekalı telesekreterlerden dolayı bir şekilde zaten deneyimli, bu yüzden muhtemelen teknolojiye güvenlerinin çoğu bu konuya yatırım yapmayı tercih ediyorlar.

Hubspot’un 2017’de yaptığı bir ankete göre, insanlar günlük işlemler için giderek daha fazla yapay zeka sohbet robotlarına güveniyorlar ve çözümleri tam olarak en cana yakın iletişim biçimi olarak bulamasalar da, sohbet robotu kullanma sürecinde gece gündüz 7/24 özelliğine, ortaya çıkan yanlış iletişim ve kafa karışıklığının olmamasına kesinlikle değer veriyorlar.

Amazon gibi şirketler, misafirperverlikte AI cihazlarına olan ihtiyacı not aldı ve odalarında Echo hoparlörleri olan oteller için Alexa’nın özel bir versiyonunu geliştirdiler. Konuklar artık oda sıcaklığını ayarlamak veya diğer birçok seçenekle birlikte oda servisine sipariş göndermek için cihazla etkileşim kurabiliyor.

Tech Trend 3: Konuklar Self Servis Kioskların Kolaylığını Tercih Ediyor

Self servis teknolojisi, hem misafirleri hem de personeli, etkileşimlerinin resmi ve sıkıcı bir yönünden kurtarmıştır; giriş ve çıkış sürecini. Otel kioskunuz, misafirlerinize yardıma ihtiyaç duymadan kaydolma, check-in yapma ve kalışları için ödeme yapmaya yönelik kolay ve sezgisel bir alternatif sunabilir.

Çoğu gezgin, teknolojiyle çeşitli şekillerde yoğun bir şekilde ilgileniyor ve self servis kiosklar gibi çözümler hızla oteller için önemli bir satış noktası haline geldi.

Tech Trend 4: Sosyal Medya, Yeni Otel Pazarlama Oyun Alanınızdır

Influencer‘lar pazarlama oyununu herkes için değiştirdi. Sponsorlu içerik için ödeme yapmak ve bir YouTube videosu veya otelinizin yer aldığı bir Instagram gönderisi karşılığında kuruluşunuzda ücretsiz konaklama teklif etmek, yeni reklam normu olarak yerini almıştır.

İçerik oluşturucular, hizmetlerini böyle bir işbirliği için sunmaktan çok mutlu olurlar, bu da size aralarından seçim yapabileceğiniz bol seçenek sunar. Sosyal medyanın hem kişisel hem de profesyonel içeriğin bir pazarlama platformu olarak yaygın kullanımı, yaşa, cinsiyete veya maaş derecesine bakılmaksızın çekmek istediğiniz her tür misafir için bir etkileyici bulabileceğiniz anlamına gelir.

Hatta etkileyicilere bir sonraki Instagram gönderilerinde övgüler yağdırabilecekleri en iyi hizmetlerinizi sunarak göstermek istediğiniz içeriği filtreleyebilirsiniz.

Tech Trend 5: OTA’lar Artık Her Zamankinden Daha Önemli

Bugünlerde herkes misafirperverliğe gidebilir, tek ihtiyacınız otel teknolojisi alanında önemli bir yeri olan Airbnb’de listeleyebileceğiniz bir daire ve artık hazırsınız. Bu niş konukseverlik akışı, geleneksel otellerin görünürlüğünde bir bozulma yarattı. Görünüşe göre yüzdüğünüz gölet artık bir okyanus.

Bu nedenle, bir dizi çevrimiçi dağıtım kanalında profillerin korunması, markanızın kafasını suyun üzerinde tutmasının ana yoludur. Ancak tüm bu kanalları aynı anda ve her yıl çıkan yeni platformlarla yönetmek yorucu bir iştir ve gerekli olan personelinizin daha fazla zamanını alır.

Personelinize tüm dağıtım kanallarını yönetebilecekleri tek bir platform sunarak süreci hafifletebilecek, oda fiyatlarının otomatik güncellenmesi ve geç iptallerin anında yeniden bildirilmesi seçeneğiyle, entegre kanal yöneticisi gibi otel yazılımı çözümü bulunmaktadır.

Tech Trend 6: Şirket İçi Yazılım Güncellemeleri Fark Yaratabilir

İşinizi güncel olmayan yazılımlarla yürütmek, esasen önemli bir personelin ekibinizin geri kalanıyla iyi iletişim kurmamasına eşdeğerdir. Bunu çözmenin bir yolu, işletmenizin günlük operasyonları için entegre otel teknolojisi çözümlerini kullanmaktır.

Oteller için entegre teknoloji, hizmetlerinizi iyileştirmek için çözümlerinizin bilgileri paylaşmasına izin verme avantajını taşır. Mülk yönetim sisteminiz yani kullandığınız PMS, servislerden yerinde hizmetlere kadar her şeyi kapsayan, ideal olarak ihtiyaç duyduğunuz tüm çözümleri içermelidir. Bu, işletmenizin tüm potansiyelinden yararlanmanıza ve misafirlerin sevgiyle hatırlayabileceği genel olarak daha iyi bir otel deneyimi yaratmanıza olanak tanır.

Tech Trend 7: Misafirler Sürdürülebilir Konukseverlik Arıyor

Toplumumuzun yarattığı çevresel tehditle ilgili endişelerin artmasıyla, misafirler, yalnızca çevresel ayak izlerine dayanarak destekledikleri işletmelere karşı daha duyarlı bir yaklaşım benimsedi. Hiç kimse kuruluşunuzu yeşile dönmediğiniz için açıkça azarlamasa da, işlerini enerji kullanmak gibi daha çevre dostu bir şekilde yürüten bir otele işlerini götürmeye daha istekli olacak genç ve oldukça varlıklı gezginlerin giderek artan bir hareketi var teknoloji tasarrufu veya tek kullanımlık plastik ve kağıtların azaltılması.

Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik hale gelmesi, bu hizmetleri artık çok yakınınızdaki profesyonel işletmelerin sağlıyor olması çok büyük bir avantaj. Doğadan elde ederek daha ekonomik olarak kazanacağınız enerjinizi korumak ve güvenliğini sağlamak içinde otel server sistemleri başta olmak üzere enerjini güvenle temin edeceğiniz firmalar, sizlere neler yapmanız konusunda ön fikir verebilir ve teknolojini kesintisiz güç kaynakları ile süremeye devam edebilirsiniz.

One thought on “Geleceğe Dönüş: Otel Teknolojisinde 7 Tech Trend

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.