Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknolojiTurizm Teknolojileri

Self Servis Teknolojisi Misafir Deneyimini Nasıl İyileştirir?

Ağırlama endüstrisi tarihsel olarak geleneklerine bağlıdır. Konukların ağırlanma şeklinden misafir sadakatinin nasıl oluşturulduğuna kadar her şey, birçok nesil boyunca denenmiş ve test edilmiş yöntemlerin doğrudan sonucudur.

Ama artık durum böyle değil. Mevcut misafirperverlik ortamı, sürekli değişim ve yeniliklerden biridir ve bu nedenle, daha iyi bir konuk deneyiminin küratörlüğünü yapmak için daha işbirlikçi bir yaklaşım gerektirir.

Bu sürecin ana yönlerinden biri, otelin kendisi tarafından sağlanan bir dizi araçla misafirin konaklamasının kontrolünü ele geçirdiği otel self servisidir.

Müşteriler Neden Self Servis’i Tercih Ediyor?

Giderek daha rahat yaşam tarzlarını mümkün kılan teknoloji sayesinde konuklar, hem otel işletmecisine hem de misafire çeşitli şekillerde yardımcı olan konaklamanın kontrolünü eline almaktan fazlasıyla istekli hale geldi:

  • Bu uygundur : Misafirlerin yaşayabileceği yaygın rahatsızlıklar, kendilerine yardım etmeleri için ihtiyaç duydukları araçlara izin vererek, onlara ve çalışanlarınıza çok fazla zaman ve gereksiz hayal kırıklığı yaşatmayarak çözülebilir.
  • Tutarlıdır : Konuklarınızın karşılaşabileceği her sorunun, süreçte kendilerine yardımcı olan kişi sayısı kadar çözümü olacaktır. Bu, sonuçların değişeceği ve misafir memnuniyetinin de değişeceği anlamına gelir. Otelinizin hizmetinde gelişmiş teknolojiyi kullanarak, misafirlerinizin aldığı hizmette tutarsızlıklara yer olmadığını garanti etmiş olursunuz.
  • Hızlıdır : Bu daha çok yukarıda belirtilenlerin bir sonucudur, ancak self servis bir kez işletmenizin rutinine uygun hale getirildiğinde ve konuklar işleri kendi başlarına yapacaklarına güvenebileceklerini bildiklerinde, o zaman personelinizin günlük görevlerinin çoğu artık eskisi kadar zaman almayacak.

İpucu: Otelinizin Kendi Kendine Check-In Yapması Gereken 5 Neden

Self Servis İçin Baskın Eğilimler Nelerdir?

Mevcut self servis trendlerinin tümü, sektörde zaten var olan prosedürlere dayanmaktadır. Örneğin, en çok sohbet robotları biçiminde kullanılan AI self servisini ele alalım.

Sohbet robotu, bir konuğun sorgusunu, emrindeki bir cevap veritabanını kullanarak cevaplayabilen ve günün her saati müşteri destek personeli ihtiyacını etkili bir şekilde ortadan kaldıran otomatik bir sistemdir. Online Seyahat Acenteleri, rezervasyonlarıyla ilgili olarak misafirlerle iletişim kurmanın bir yolu olarak zaten chatbot kullanıyor.

Bu tür bir başka örnek, kullanıcılar mobil uygulamadaki bir seçenekler menüsünden önceden kaydedilmiş bir mesajı dinlemeyi tercih etme eğiliminde olduklarından, çoğu durumda geleneksel IVR’nin yerini alan Visual IVR‘dir. Bu, daha yüksek bir müşteri memnuniyeti düzeyine yol açabilir ve bu da marka sadakati oluşturmaya yardımcı olur. (Visual IVR: Visual Interactive Voice Response – Görsel Etkileşimli Sesli Yanıt)

Ancak self servis, ilgili insan kaynağının tamamen işten çıkarılması anlamına gelmez. Bazı konular basitçe, kişilik eşleşmesinin devreye girdiği başka bir kişinin yardımını gerektirir. Bu gibi durumlarda, gelişmiş analitiği kullanan algoritmalar, belirli bir arayan ve onların şikayeti için hangi aracının en uygun olduğunu belirleyebilir. Bu, sorunları çok daha verimli bir şekilde çözmeye yardımcı olur.

Doğru Self Servis Çözümünü Seçme

Sürekli olarak birbirini geçme ihtiyacı duyan Y kuşağı gezginlerinin akışı, deneyimledikleri her şeyin sürekli kişiselleştirilmesi için bir niş yarattı. Bu, otel deneyiminin doğasını sonsuza dek yeniden şekillendirdi. Konukseverlik, göreve hazır bir dizi self-servis çözümle onları daha yoldayken karşılar.

Seyahat, özellikle de uzun mesafeli bir seyahat, konukta olumsuz bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle, otelinize transfer siparişi vermek ve önceden check-in yapmak için otelinizin self servis uygulamasını kullanabileceklerini bilmeleri rahatlamalarına sebep olur. Mobil check-in’ler, misafirlerinin en önemli önceliğinin kolaylık olduğunu bilen daha teknoloji meraklısı otelciler arasında ortak bir özellik haline geldi.

Konuklar, konaklamalarını daha da özelleştirmek için aynı uygulamayı kullanabilir. Mevcut süitlerinizi içeren bir galeriye göz atabilir ve muhtemelen daha iyi bir odaya geçerek beğenilerine göre birini seçebilirler.

Oda servisi siparişi vermek veya otelinizin sunduğu ekstra hizmetlerden bazıları için rezervasyon yapmak gibi özel isteklerde bulunabilirler. Uygulama, çevrimiçi ödemelere izin verir ve ödeme bilgileri sürekli güncellenerek misafirlerin mali durumlarını takip etmesine olanak tanır. Self servis uygulaması ayrıca personelinizin yüz yüze check-in işlemlerinde zaman azaltmasına ve dikkatlerini daha kişiselleştirilmiş bir misafir deneyimi oluşturmaya odaklamasına olanak tanır.

Otele varışta misafirin check-in masasında beklemesi gerekmez, bunun yerine kayıt yaptırmak ve kalış bedelini ödemek için tesis içi otel kioskunuzu kullanabilir. Daha sonra anahtar kartlarını buradan alıp süitlerine geçebilirler.

Oda içi deneyim, şimdiye kadarki süreçle eşleşmelidir. Konukların oda sıcaklığı ve aydınlatma gibi olanakları bir mobil cihaz aracılığıyla kontrol etmesine izin vermek, konaklamalarını kesinlikle iyileştirecektir. Ayrıca, başka türlü aramak zorunda kalabilecekleri herhangi bir şeyi talep etmek için aynı otel self servis uygulamasını da kullanabilirler.

Daha Fazla Seçenek – Çoklu Kanal Yaklaşımı

Konuklarınız için daha yeni seçenekler yaratmak, eskisini anında terk etmek anlamına gelmez. Mobil çözümleri kullanmak, işletmeniz için daha yeni gelir akışları sağlar. Konukların, ellerindeki iletişim yöntemlerinden bağımsız olarak işinizi seçmeleri için ihtiyaç duydukları seçeneklere sahip olmaları önemlidir.

Yine de konu inovasyon olduğunda, gitmenin yolu mobildir. Mobil kullanıcı sayısı her yıl artıyor ve bu nedenle mobil rezervasyonları ve check-in’leri gözden kaçırmak çok büyük bir hata olur. En fazla sayıda cihazda kolayca uyarlanabilen bu tür çözümler seçmek, misafirlerinize işletmenize ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için mümkün olan en iyi şansı verecektir.

Çalışan Katılımı ve Moderasyonu

Otel self servis, personelinize işletmenizin müşteri hizmetlerini iyileştirme fırsatı verdi ve konuklar kendi başlarına yönetmekten ve ara sıra talepte bulunmaktan memnunken, personeliniz bireysel müşteriler hakkında yararlı veriler toplama fırsatını kullanabilir ve bu da daha sonra bir misafir profili oluşturmak için kullanılır.

Bunu, ihtiyaç duydukları verileri toplamalarına izin verirken aynı zamanda tüm mobil hizmetiniz için operasyonların üssü olarak hizmet veren bir mülk yönetim sistemi (PMS) kullanarak başarabilirler. Kişisel bulut PMS entegre kanal yöneticisi, personelinizin tüm dağıtım kanallarında listeleri ve rezervasyon yönetmek için izin verecek bir rezervasyon yazılımı içerebilir.

Aynı zamanda, PMS, personelinizin, misafirlerin yanlış iletişimi en aza indirgemek ve check-in bekleme süresini azaltmak için hangi odaların temizlendiğini ve hazırlandığını ön büroya bildirmek için bir uygulama kullanmasına olanak tanıyan mobil temizlik konusunda bir çözüm içerebilir.

PMS, işletmenizin ihtiyaçlarına tam olarak hangi çözümlerin en uygun olduğunu seçmenize olanak tanır, bu da personelinizin işletmenizi konukseverliğin ön saflarına taşıyacak araçlara sahip olmasını sağlar.

Orjinal Kaynak : https://www.clock-software.com/blog/hotel-self-service-guest-experience.html

One thought on “Self Servis Teknolojisi Misafir Deneyimini Nasıl İyileştirir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.