Bilişim ProfesyonelleriMakale

Gmail mi Outlook mu – Hangisi daha iyi?

İş ve üretkenlik için en iyisi hangisi? Öğrenmek için en büyük iki e-posta hizmetini kafa kafaya koyduk

Slack, Zoom ve Microsoft Teams gibi şirketler e-posta göndermeyi bırakmanızı tercih ederken, eski mesajlaşma yazılımının geleceğe yönelik olduğu kanıtlandı. Kullanabileceğimiz birçok anlık mesajlaşma hizmetine rağmen, e-posta hala kraldır.

Dayanıklılığının büyük bir kısmı, Slack ve Zoom gibi hizmetlere kaydolmak için bir e-posta adresine sahip olma ihtiyacı olabilir, bu da onu modern yaşam için bir temel haline getirir. Ve e-posta ihtiyaçlarımız için iki ana rakip var – Google ve Microsoft. 

Daha açık olmak gerekirse, bu Gmail – resmi olarak Google Mail – ve Outlook’tur. Her iki hizmet de kurumsal yazılım paketlerinde paketlenmiştir, ancak her iki e-posta hizmeti de bağımsız bir ürün olarak ücretsiz olarak kullanılabilir. 

Tarih

Gmail ilk olarak 2004 yılının bir Nisan günü piyasaya sürüldü, ancak bu bir şaka değildi. Hızla Microsoft’un çok daha eski Outlook hizmetinin ana rakibi haline geldi. Outlook aslında hayata 1996’da ‘Hotmail’ olarak başladı ve 2013’te nihayet Outlook’a yerleşmeden önce MSN Hotmail ve ardından Windows Live Hotmail olarak değiştirildi.

Arayüz

E-posta alanındaki en büyük iki oyuncu olmak, doğal olarak temiz bir çift arayüzden bahsettiğimiz anlamına gelir. Gmail, kırmızıyla süslenmiş beyaz bir harfti ancak bu, ana şirketin renk şemalarına uyması için mavi, sarı, yeşil ve kırmızı ‘M’ şekliyle değiştirildi. Görünüm biraz daha az geniştir ve basit bir mavi estetiğe sahiptir. 

Outlook.com ipucunu, yakın zamana kadar ikisinin “çirkin” olarak kabul edilen Gmail ile Metro kullanıcı arayüzü olarak da bilinen Windows Modern UI stilinden alıyor. Bununla birlikte, Gmail’in yakın zamanda yeniden tasarlanması, estetiğinin ve kullanıcı deneyiminin büyük ölçüde iyileştiğini gördü – Outlook.com ile çok daha uyumlu görünüyor. Gmail daha önce sadeliğe öncelik vermişti, ancak birçoğu bunu sadelik olarak tanımlayacaktı. Neyse ki yeniden tasarım, kullanıcıların herhangi bir dikkat dağıtıcı ile yüzleşmek yerine e-postalara konsantre olma yeteneğini korurken hissi geliştirir.

Outlook.com’daki okuma bölmesi varsayılan olarak kapalıdır ancak oldukça basit bir şekilde etkinleştirilebilir. Gmail ayrıca bir okuma bölmesine sahiptir, ancak hızlı ayarlar menüsünden etkinleştirilebilir. Gmail’in ayrıca varsayılan olarak kapalı olan bir okuma bölmesi vardır, ancak etkinleştirilmesi çok daha kolaydır.

Klasörler, etiketler ve aramalar

Gmail’in kendisini rakiplerinden farklı kılmak için yaptığı en büyük şey, klasörler yerine etiketlere sahip olmaktı. Bu, mesajların belirli bir klasöre konmak yerine birden çok etiketle etiketlenebileceği anlamına geliyordu. Bu noktada konuyu biraz netleştirmemiz gerekiyor. Çoğu kişi hala Gmail’in etiketleri olduğu için klasörleri olmadığına inanıyor, bu kesinlikle doğru değil. Gmail’i geleneksel bir e-posta istemcisi (ironik olarak Outlook aracılığıyla) aracılığıyla kurmuş olan herkes, bu etiketlerin bu istemcilerde klasörler olarak göründüğünü size söyleyecektir. Sadece bu değil, bir e-posta mesajına birden fazla etiket uyguladıysanız, o e-posta mesajı birden fazla klasörde görünecektir.

Google ayrıca e-postaları Birincil, Sosyal ve Promosyonlar sekmelerinde otomatik olarak filtreleyerek, önemli mesajlar için reklamları gözden geçirmek için size zaman kazandırır. 

Outlook.com geleneksel klasör yapısına sahiptir ancak etiketler yerine kategorilere sahiptir. Bunlar, sözde klasörler yerine iletiler için etiketler oldukları için en katı anlamda etiketlerdir. Bir mesaja birden fazla kategori uygulayabilirsiniz, ancak bunu yaparken bir mesajı bir klasöre taşımaz. Outlook.com, belirli iletileri Belgeler, Fotoğraflar, Bültenler vb. gibi kategorilerle otomatik olarak etiketler. Bunlar, Hızlı Görünüm klasörleri olarak bilinir.

Arama, muhtemelen Gmail’in var olmasının nedenidir. Fikrin arkasındaki mühendis, internette aranır kadar kolay aranabilen bir e-posta hizmetine sahip olmak istediğinden, ilk tasarlandığında varoluş nedeninin bir parçasıydı.

Arama terimlerini web sayfasının üst kısmındaki arama çubuğuna yazmanız, herkesin aradığını ortaya çıkarmalıdır. Kullanıcılar, “from:” veya “to:” gibi kısayolları yazarak daha gelişmiş yöntemler kullanabilirler.

Outlook.com, doğru bilgiyi hızlı bir şekilde bulmak için gelişmiş yöntemlerle benzer arama olanaklarını destekler. Hızlı Görünüm klasörleri, kullanıcıların, örneğin fotoğraf içeren son birkaç e-posta için, mesajları anında aramasını sağlar. Arama, Outlook.com için yeterince iyi, ancak heyecan verici bir şey yok.

bağlantı

Gmail, hem POP hem de IMAP’yi destekler, yani çoğu işletim sistemindeki hemen hemen her e-posta istemcisi, e-posta hizmetiyle yarasadan sorunsuzca çalışacaktır, hatta Microsoft Outlook bile onunla iyi bir şekilde çalışacaktır.

Outlook.com ayrıca POP ve IMAP’yi de destekler (geçmişte bazıları bağlantı sorunlarından ve IMAP desteğinin eksikliğinden şikayet etse de bununla ilgili herhangi bir sorun bulamadık). Outlook.com ayrıca (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) Microsoft’un ActiveSync’ini de destekler.

Normal Outlook istemcisinde ve Thunderbird’de Outlook.com ve Gmail hesaplarının kurulumunu test ettik. Gmail, her iki istemci için e-posta ve klasörleri kurma ve alma konusunda çok daha hızlı görünüyordu.

Depolama ve ek sınırları

Gmail ücretsiz olarak 15 GB depolama alanı sunar, ancak bu, Gmail ve Drive’da geçerlidir (Google kısa süre önce belirli sınırlar dahilinde sınırsız fotoğraf depolama alanı sunmak için harekete geçti). Daha fazla depolama alanı satın alınabilir.

Microsoft ayrıca ücretsiz kullanıcılara Outlook hesabı başına 15 GB depolama alanı sunar. Ancak, kullandığınız ürünlere bağlı olarak ne kadar depolama alanı elde edeceğiniz daha önce belirsizdi. Office 365 aboneliğiniz varsa, örneğin tüm Microsoft ürünlerini kapsayacak 1 TB depolama alanına sahip olursunuz.

Gmail ayrıca eklerin boyutunu 25 MB boyutunda sınırlar (bu aynı zamanda iletiyi de içerir) ve resimlerin yüklenmesi daha uzun sürer. Ayrıca, Gmail uygulaması bir seferde yalnızca bir resim yüklemenize izin verir. Ancak resimler küçük resimler olarak görüntülenir, bu da indirmeden önce doğru dosyaları gönderip göndermediğinizi kontrol etmenize ve ne aldığınızı görmenize olanak tanır. 

Uzantılar ve entegrasyonlar

Kullanıcılar, Gmail’de beklendiği gibi çalışabilen veya çalışmayabilen ancak Google dışında ücretsiz olarak izin verilecek kadar kararlı görünen belirli özellikleri etkinleştirebilir. Bu özellikler Google Labs’ın bir parçasıdır. Bu nedenle, riski kullanıcının kendisine ait olmak üzere, deneysel, yayın öncesi öğelerdir. Bu yazarın mütevazi görüşüne göre, bunlardan bazıları iyi, bazıları daha az kullanışlıdır, ancak henüz her şeyi mahvettiğini kanıtlamış bir özelliği hiç denemedik.

Gmail, beklediğiniz gibi, Google Dokümanlar ve daha geniş G Suite ile entegre olur. Bu, örneğin, Dokümanlar veya E-Tablolar gibi bir Google Uygulamasında ekleri açma, bunlar üzerinde çalışma ve ardından bunları Google ekosisteminden ayrılmadan Drive’a kaydetme yeteneği ile oldukça sorunsuzdur.

Gmail, CRM uygulamaları gibi üçüncü taraf uygulamalarla da entegre olabilir. Google, Apps Marketplace’i üçüncü taraf ISV’lerin ürünlerini Gmail ve daha da önemlisi Google Apps kullanıcılarına göstermeleri için bir araç olarak sunar. Gmail ayrıca kişileri sosyal medya hesaplarından adres defterinize aktarabilir. Ayrıca, Outlook’ta eksik olan bir seçenek olan Google Çeviri’yi bir mesaj içinde bile kullanabilirsiniz. 

Outlook.com, uzantılar partisine biraz geç kaldı, ancak Microsoft’tan beklediğiniz gibi, Microsoft 365 uygulamaları ve OneDrive.Outlook’un eklentileri ile benzer şekilde masaüstü, web ve mobil cihazlarda tamamen tümleşir. Bu uzantılar, Office 365’te Outlook 2013, Mac için Outlook 2016 ve Web üzerinde Outlook’ta desteklenir, ancak bazı eklentiler belirli ileti veya cihaz türleri için geçerli değildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi burada var.

Bununla birlikte, Outlook.com, Word, Excel, PowerPoint ve OneNote Online’a ve Microsoft’un kullanıcıların multimedya hikayeleri oluşturmasına olanak tanıyan beğenilen Sway’e kolay erişim sağlar.

Spam, filtreler ve e-posta yönetimi

Gmail’i birkaç yıldır kullandıktan sonra, spam filtrelemesinin etkili bir şekilde çalıştığı sonucuna varabiliriz. Yılda bir veya iki kez bir spam e-posta geçer ve yanlış pozitifler neredeyse yoktur. İstenmeyen e-posta olmayan istenmeyen e-postaları filtrelemek için de iyidir (bacon olarak da adlandırılır).

Gmail, bazı kullanıcıları rahatsız eden e-posta içeriğiyle reklamları eşleştirir, ancak bu reklamlar genellikle sosyal veya tanıtımlar sekmelerine filtrelenir ve gelen kutusu kullanımını engellemez. 

Outlook.com’un e-posta ve spam filtrelemesi daha az karmaşıktır (çoğu manuel olarak yapılmalıdır), ancak onu Gmail’in önüne koyan bazı özelliklere sahiptir. Böyle bir özellik Sweep’tir. Bu, on gün öncesine ait tüm e-postalardan kurtulabilir veya belirli bir gönderenden gelen son e-postayı tutabilir veya bir göndericiden gelecek e-postaları engelleyebilir.

Çözüm

İkisini ayıran çok az şey var. Outlook.com’da Gmail kullanıcılarını cezbetmek ve bunun tersini yapmak için yeterince etkileyici özellik yoktur. Gmail’de e-posta aramak daha kolay olsa da, Outlook.com anlaşılır bir şekilde Microsoft’un daha geniş üretkenlik paketiyle daha sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Bununla birlikte, genel günlük işlemler için Gmail hala yenilmesi gereken e-posta platformudur.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

One thought on “Gmail mi Outlook mu – Hangisi daha iyi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.