Haber Duyuru EtkinlikYapay Zeka

Google Hırsızlık Algılama Kilidi Geliyor

Google hırsızlık algılama kilidi geliyor. Google, mayıs ayında düzenlediği geliştirici konferansı I/O’da birçok duyuruya yer verdi. Çoğu duyuru üretken yapay zekânın yetenekleri üzerinde olsa da güvenlik tarafıyla da ilgili önemli gelişmeler vardı. Bunlardan biri de “Hırsızlık Algılama Kilidi” idi. Android 15’le gelecek bu özellik, yapay zekânın hırsızlık vakalarını anlamasını sağlıyordu.

Testler, özellikle kapkaç gibi vakaların çok fazla olduğu ve akıllı telefonların sıkça çalındığı Brezilya’da başladı. Şirket, ülkedeki kullanıcılardan gelen geri bildirimleri değerlendirecek. Şimdilik sadece Brezilya’da test aşamasında.

Theft Detection Lock Özelliği Nasıl Çalışacak

Hırsızlık Algılama Kilidi (Theft Detection Lock), yapay zekadan destek alıyor ve cihazın hareketlerini izliyor. Yapay zeka, elinizden telefonun aniden alınması gibi olağan dışı hareketleri fark ettiğinde hemen otomatik olarak ekranı kilitliyor ve hırsızın erişiminin önüne geçiyor.

Tek yapabildiği şey hareketleri algılamak da olmayacak. Yeni özellik, bunlara ek olarak telefonunuzun farklı bir ağda kullanılmaya çalışılması veya normalde sıkça kullanılan bir ağda uzun süre kullanılmaması gibi olağan dışı durumları da algılayıp harekete geçebilecek.

Ülkemizde de telefon fiyatları başını almış gidiyorken, kullanıcıyı düşünen bu tür hareketler gerçekten güzel. Zamanla bu özelliğin ne kadar işlevsel olduğunu göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.