Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet Yanı

Google’da Arama Yapmanın Farklı Yolları ve Yöntemleri

Hemen hemen her gün kullandığımız Google arama motoru, aslında pek çoğumuzun bilmediği bir çok özelliğe sahip. Bu özellikler aradığınızı bulmanızda önemli bir yere sahip olacak.

1. Uçuş durumu hakkında detaylı bilgi gösterir.

Google’de Uçuş Numarasını aratmanız durumunda uçuş programı, planlanan kalkış ve varış gibi bilgileri bulabilirsiniz. Bu konu ilginizi çektiyse Google Uçuş Arama ile Ucuz Uçak Bileti Bulma ve Uçuş Planlama makalemizi okuyabilirsiniz.

2. Cümlelerin bir kısmını unuttuysanız, önemli değil Google sizin için bulur.

Bazen filmde geçen bir replik, bazen de hatırlamaya çalıştığımız bir şarkı sözü. Tamamını bulmanıza yarayacak bir ipucumuz var. Arama kısmına cümlenin hatırladığınız kısımlarını yazıp, arada hatırlamadığınız sözcüklerin yerine “**” yani çift yıldız yaparak aratırsanız cümlenin tamamıyla karşılaşabilirsiniz.

3. Doküman türüne göre arama yapar.

Örnekte de gördüğünüz gibi aramak istediğiniz kelimelerin sonuna “filetype:” sözcüğünü koyup sonrasında hangi tip doküman görmek istiyorsanız (xlsx, doc vb.) o dökümanın uzantı tipini yazmanız yeterli.

4. Kurlar arası hesap yapar.

Herhangi bir para birimini bir diğeriyle karşılaştırıp denkliğine bakabilirsiniz. Google güncel kurlar üzerinden hesaplamalarını yapar. Google’a sorun bakalım 1 Japon Yeni kaç Türk Lirası yapıyor.

5. Mesafe ölçümü yapar.

Bir yere gitmeden önce mesafeyi bilmekte yarar var. Arama kısmına başlangıç ve varış destinasyonlarını yazmanız halinde detaylı bir mesafe ölçümüyle karşılaşırsınız.

6. Matematik hesaplamaları konusunda size yardımcı olur.

Basit denklemlerden daha karmaşık matematiksel problemlere kadar pek çok hesaplama için istediğiniz işlemi Google arama bölümüne 45*397 bu linkte ki örnekte olduğu gibi yazıp aratmanız yeterli.

7. Belirli bir site üzerinden yapılan aramanın sonuçlarını gösterir.

Bazı sitelerin kendi arama butonları bulunmuyor. İşte bu tür sitelerde ve daha önce girdiğiniz sitelerde aradıklarınızı bulmak için Google size aradığınız anahtar kelime, yalnızca bir sitenin sonuçlarında gösterilsin istiyorsanız “site:bilisimprofesyonelleri.com” benzeri bir site girip sonuna aramak istediğiniz anahtar kelimeyi bu örnekte olduğu gibi yazarsanız, sadece o sitede alakalı sonuçlar görünecektir.

8. İstediğiniz herhangi bir görsel hakkında bilgi verir.

Elinizde ileri bilgi edinmek istediğiniz bir görsel varsa, bu görselin hangi konuyla ilgili olduğunu görmek istiyorsanız görseller kısmından doğrudan bu görseli aratabilirsiniz. Örneğin bir çiçeğin resmini çekip arama kısmına attığınızda Google’ın algoritmaları benzer çiçek görüntüleriyle eşleyip çiçeğinizin türünü bulabilir. Tek yapmanız gereken arama kısmına fotoğrafınızı sürükleyip bırakmak yahut görüntüye sağ tıklayıp “Google içinde resim ara” seçeneğine tıklamak.

9. Daha karmaşık aramalar yapma imkanı verir.

Örnekte de göründüğü gibi iki ayrı kavramı aynı anda aratıp farklı sonuçlar bulmak istediğinizde kavramların arasına “OR” sözcüğünü koymanız yeterli. Bu sözcük, iki kavramın ayrı ayrı veya aynı anda yer aldığı sonuçları aynı anda görmenizi sağlar.

10. Dünyanın dört bir yanındaki ülke ve bölgelerin güncel saatlerini gösterir.

Yurt dışındaki bir arkadaşınızı aramak istediğinizde bu özelliği kullanmanız sizin yararınıza olur zira onu uykusundan uyandırabilirsiniz. öğrenmek istediğiniz ülke yahut bölgede güncel saatin kaç olduğunu bu örnekte olduğu gibi öğrenmek için yalnızca “X’de saat kaç” tipi bir arama yapmak yeterli.

11. Bilmediğiniz İngilizce kelimeler için anlam sözlüğü görevi görür.

Özellikle İngilizcesini geliştirmek isteyen kişilerin oldukça işine yarayan bu özellik, bilmediğiniz ya da detaylı bilgi almak istediğiniz kelimenin önüne “define:” yani “tanımla” yazmanız ve aratmanız halinde oldukça detaylı bir anlam sayfası ile karşılaşacaksınız.

12. Anahtar kelimenin olduğu bir site, çok sık görünüyorsa o siteden gelen sonuçları göstermeyebilir.

Herhangi bir aramanız sırasında belirli sitelerden gelen sonuçları görüntülemek istemezseniz “-site:” aramasıyla o siteden gelen içerikleri görmezsiniz.

13. Gün doğumu ve gün batımını gösterir.

Pek çok işimizi gün doğumu ve gün batımına göre ayarlarız. Bu konuda hızlıca bilgilenmek istiyorsanız, Google aralamalara bu örnekte olduğu gibi “xxx de gün doğumu veya gün batımı” yazıp konumunuzu da eklerseniz net sonuçlarla karşılaşırsınız.

14. Gezilerinizi planlama imkanı tanır.

Google Travel‘da yaklaşan seyahatleriniz, rezervasyonlarınız ve araştırmalarınız gibi seyahat bilgileriniz gösterilir. “Geziler” sekmesi, onaylanmış rezervasyonlarınızı ve seyahatle ilgili yakın zamandaki etkinliklerinizi düzenler. Böylece planlama yapmanızı kolaylaştırır.

Google’da oturumunuz açıkken, Gmail adresinize gönderdiğimiz rezervasyonları burada bulabilirsiniz. Görüntüleyebileceğiniz bilgilere uçuş, otel, araç kiralama ve restoran rezervasyonlarının yanı sıra tren ya da otobüs seyahati rezervasyonları dahildir.

Geçmiş gezileriniz, potansiyel gezileriniz, seyahat araştırmalarınız ve son etkinlikleriniz ile ilgili bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

15. Google da daha net sonuçlara ulaşmak için çift tırnak ile arama yapabilirsiniz.

Arama motorlarında arama yaparken genellikle birden fazla kelime kullanıyoruz. Google gibi arama motorları daha fazla sonucu gösterebilmek ve aralarından seçim yapmanızı sağlayabilmek için kelimeleri öncelikle bütün olarak arar ve eğer ilgili çok sonuç yoksa kelimeleri parça parça birleştirir.

Bu yüzden çoğu zaman birden fazla kelime ile arama yaptığınızda, içeriğin başka bir paragrafında aradığınız bir kelime, diğer bir bölümünde ise başka diğer kelimeler olabilir.

Bulmak istediğinizi tam olarak biliyorsanız ve diğer sonuçları görmek istemiyorsanız o zaman mutlaka tırnak işareti ile arama yöntemini denemeniz gerekmektedir.

 • Örnek: “kalem pil son kullanma tarihi” şeklinde uzun bir cümle aratabilirsiniz.
 • Diğer bir kullanım şekli ise vurgu yapmaktır. Örnek: kalem pil fiyatları “duracell” şeklinde bir arama yaparak sadece Duracell pillerin fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

16. Bulunmasını İstediğiniz veya İstemediğiniz Kelimelere Göre Arama Yapmak

Google arama yöntemlerinden en kullanışlılarından biri olan bu yöntem sayesinde bulunmasını istemediğiniz kelimelerin sonuçlarda getirilmemesini sağlayabilirsiniz. Hatta biraz daha çeşitlendirerek getirilmesi istenen kelimeleri de ekleyebilirsiniz.

Bu arama yöntemi sayesinde daha az fakat işinize daha çok yarayacak olan sonuçlara ulaşmanız mümkün.

 • Örnek: gezilecek yerler -otel bu arama sayesinde tatil sitelerini aramalardan silmiş olursunuz.
 • Örnek: gezilecek yerler -otel +fatih bu arama ile sadece fatihte gezilecek yerleri aratırken aynı zamanda tatil siteleri de aramalardan silinmiş olur.

17. İlgili Siteleri Getir Araması

Gün içerisinde bir çok siteye giriyor bazılarının adını hatırlamıyoruz. Sonradan tekrar girmek istediğimizde farklı platformlardan o siteye ulaşmak istediğimizde ise siteyi bulmamız zorlaşabiliyor. Bu gibi durumlarda Google ilgili siteleri getir arama yönteminden faydalanabilirsiniz.

Bu arama yöntemiyle artık girmekten sıkıldığınız fakat benzerini aradığınız siteleri bulmanız da mümkün.

 • Örnek: related:yemeksepeti.com şeklinde bir arama yaparsanız yemek sepeti dışında yemek siparişi verebileceğiniz sitelerin listesine ulaşabilirsiniz.

18. Spor Müsabakaları Aratma

Google’da spor müsabakaları ile aramalar yapıldığında başka sitelere girmeden merak ettiğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu sayede farklı sitelere girmeden anlık olarak sonuçlara bakabilir puan durumlarına ulaşabilirsiniz.

 • Örnek: Süper lig puan durumu şeklinde yapacağınız bir arama ile ligdeki puan durumunu en hızlı şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Örnek: Süper lig puan durumu 2019 Geçmişe yönelik aramalar yaptığınız zaman da o yılın sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

19. Dosya Aratma

Google ulaşmak istediğiniz sonuçları dosya boyutu göz etmeden getirir. Bir araştırma için kaynak arıyorsanız dosya aratma yöntemi ile pdf gibi dosya uzantılarını sonuca ekleyerek bulabilirsiniz. Bu yöntemle bulmak istediğiniz görsellerin dosya uzantılarını xlsx dosyalarını bulabilirsiniz.

 • Örnek: iletişim etiği filetype:pdf 

20. Mesafe ve ağırlık birimleri gibi çevirme işlemleri

Bu işlemler için herhangi bir siteye girmenize gerek yok. Çevirme işlemlerinde direkt olarak bulmak istediğiniz sonucu yazmanız yeterli. Bu işlemlerinde Google’a güvenebilirsiniz.

 • Örnek: 40 inç kaç cm

21. Google Translate Aramaları

Google translate çeviri için en güvenilir ücretsiz uygulamadır. Cümle paragraf gibi çevirilerdeki başarısından bedava faydalanabilirsiniz. Fakat Google bir kolaylık daha sunuyor. Arama yöntemlerinden biri de direkt olarak Google Translate’den sonuç getirmek. Eğer bir kelimenin veya söz öbeğinin başka dillerde ne anlama geldiğini merak ediyorsanız aramanın sonuna “ingilizcesi”, “almancası”, “italyancası” gibi eklemeler yaparak arattığınız taktirde direkt olarak Google Translate sonucuna ulaşabilirsiniz.

 • Örnek: mahkeme ingilizcesi

22. Url’e Göre Arama Yapmak

Bulmak istediğiniz kelimenin Url’de geçmesini istiyorsanız yanı bir sayfanın Url’inde buluna kelime üzerine sonuç getirilmesini istiyorsanız Url’e göre arama yöntemini kullanmanız gerekir. Bu yöntemle arama yapmak çok yaygın değildir fakat webmasterlar için oldukça kullanışlıdır.

 • Örnek: inurl:mavi/arka/plan

23. Başlığa Göre Arama Yapmak

Bulmak istediğiniz konu ile ilgili başlıkları toparlamak sadece o konu ile ilgili başlıkları bulmak istiyorsanız başlıklara göre arama yapabilirsiniz. Başlığa göre arama yöntemini kullanmak için yapmanız gereken aramanın başına” intitle:” kelimesini yazmaktır.

Örnek: intitle:”türk kahvesinin yararları”

24. Hava Durumu Aratma

Her gün milyonlarca insan Google’un hava durumu tahmininden yararlanıyor. Yaşadığınız yer de veya başka bir yerdeki hava durumunu öğrenmek istiyorsanız aratmanız yeterli. Google’un sunduğu  hava tahmini size mutlaka yetecek ve başka sitelere girmenize gerek kalmayacak. Üstelik saatlik ve tahminlerin de oldukça doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Hatta Chrome kullanıyorsanız siz daha hava durumu yazarken URL çubuğunda hava durumunun nasıl olduğunu arama dahi yapmadan öğrenebilirsiniz. Uzun zamanlı ya da bölgelere göre çeşitlendirilmiş aramalarda da mutlaka Google hava durumu sonucu başka sitelere yönlenmenize gerek kalmadan hava raporunu sizlere gösterecektir.

25. Google İle Sosyal Medya Sitelerinde Arama Yapmak

Google Chrome kullanıyorsanız Facebook veya Twitter yazdığınızda Url çubuğunun sağında “press tab to search Twitter” yazdığını fark etmişsinizdir. Tab tuşuna bastığınızda artık url çubuğuna yazdığınız her neyse Twitter’da ya da Facebook’ta aranır.

Bu arama yöntemi sayesinde sosyal medya sitelerine girmeden hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlar.

One thought on “Google’da Arama Yapmanın Farklı Yolları ve Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.