Bilişim ProfesyonelleriMakaleMobil Uygulama

Mobil Uygulama mı, Mobil Web Sitesi mi? Hangisini kullanmalı

Şirketlerin bir mobil strateji benimsemeleri gerektiği gerçeğinin giderek daha fazla farkına vardıkları aşikardır. Yalnızca mobil cihazlara yönelik İnternet kullanıcılarının sayısı yalnızca masaüstünü geçmekle kalmadı, aynı zamanda uygulama kullanımı da masaüstü kullanımını geçti. Bu değişimin bir sonucu olarak, şirketler mobil stratejilerini yeniden düşünüyor. Bununla birlikte, uğraştıkları ana soru, bir mobil uygulamanın mı yoksa bir mobil web sitesinin doğru yol olup olmadığıdır.

Birçoğu bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olmadığını, sadece mobil cihazlarda iyi görünen bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu savunuyor. Diğerleri, mobil uygulamaların bir web sitesinin sağlayamayacağı faydalara sahip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, biraz daha derine inerken, karar vermeden önce dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır. Farklı mobil ortamlar söz konusu olduğunda, çabalarınızı nereye odaklayacağınızı belirlemek zor olabilir. Her bir seçimin artılarını ve eksilerini ayırıyoruz, böylece iş hedeflerinize uygun bir mobil stratejiyi uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mobil Uygulama Vs. Mobil Web: İstatistikler

Bir mobil uygulama sektör değeri araştırma raporunda, 2015 yılında mobil uygulama endüstrisinin 41,1 milyar dolar brüt gelir geliri elde ettiğini ortaya koyduğunu, bu rakamın 2020 sonunda ise 289 milyar dolar değerinde olacağını söylüyor. Özellikle Covid-19 Pandemi sonrasında evlere kapanan insanlar mobil üzerinden İnternet kullanarak buna çok büyük oranda katkıda bulundu.

Tüketicilerin mobil uygulamalarından gittikçe daha fazlasını talep etmesiyle bu büyümenin katlanarak devam edeceği tahmin ediyor. Her şeye rağmen masaüstü kullanımı yakın zamanda ortadan kalkmayacak, ancak mobil cihazlar çok hızlı büyümeye devam edecek.

EMarketer tarafından yapılan bir araştırmaya göre, mobil cihazlarda harcanan tüketici süresi gün geçtikçe artıyor, ama diğer tüm medyalarla harcanan süre ise azalıyor.

2015’dan 2019’a kadar, mobil cihazlarda günlük harcanan süre yaklaşık yedi ile 10 dakika artarken, bugün ortalma kullanım süresi 10 saati aştı. Daha da şaşırtıcı olan şey, masaüstünde harcanan sürenin bir dakika ve TV izlemenin beş dakika azalmasıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, şirketler müşterilerinin zamanlarının çoğunu nerede geçirdiklerinin farkında değillerse kaybederler.

Mobil Uygulama Vs. Mobil Web: Fark Nedir?

Hem uygulamalara hem de mobil web sitelerine telefon veya tablet gibi bir mobil cihaz aracılığıyla erişilebiliyor. Bir mobil web sitesi tam olarak göründüğü gibidir. Birbirine bağlı tarayıcı tabanlı HTML sayfalarından oluşan bir web sitesidir. Duyarlı web siteleri farklı platformlar için tasarlanmıştır ve farklı ekran boyutlarına ve düzenlerine göre ayarlanır. Duyarlı web siteleri giderek daha standart hale geliyor.

Geleneksel web siteleri gibi, mobil web siteleri de metin içeriğini, verileri, resimleri ve videoları görüntüleyebilir. Ayrıca, tıkla ve ara veya konum tabanlı haritalama gibi mobile özgü özelliklere de erişebilirler. Mobil uygulamalar ise bir kullanıcının mobil cihazına indirilen ve yüklenen uygulamalardır. Bir uygulama, bir web sitesine benzer şekilde İnternet’ten içerik ve veri çekebilir veya içeriği İnternet bağlantısı olmadan erişilebilmesi için indirebilir. Markanız için en akıllı mobil stratejiyi oluştururken daha bilinçli bir karar verebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz.

Mobil Uygulama Uzmanları

Yerel bir mobil uygulama, iOS veya Android gibi belirli bir platform için geliştirilen ve cihazın kendisine yüklenen bir uygulamadır. Cihazın işletim sisteminin dilinde yerel bir uygulama yazılır. Uygulamalar, bir şirketin web sitesinden tamamen ayrı bir varlıktır ve genellikle bir markanın uzantısıdır.

 1. Markalaşma Fırsatları

Bir mobil uygulama, bir şirketin web sitesinden tamamen ayrı bir varlık olduğu için, kullanıcılara yeni markalama fırsatları sunma yeteneğine sahiptir. Bu, şirketlerin bir mobil uygulama ile yeni markalaşma taktikleri ve stilleri deneyebileceği anlamına gelir. Bir mobil uygulamanın kullanıcı için tamamen farklı bir deneyim sunduğunu unutmamak önemlidir. Web siteniz müşterileriniz için yeterince değer sunamıyorsa, kullanıcılara etkileşim için başka bir kanal sunduğundan bir mobil uygulama gitmenin yolu olabilir.

 1. Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, kullanıcılara ilgi alanlarına, konumlarına, kullanım davranışlarına ve daha fazlasına göre özel iletişim sunmakla ilgilidir. Mobil uygulamalarla kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak kolaydır. Mobil uygulamalar, kullanıcıların uygulamayı ilk indirdiklerinde tercihlerini ayarlamalarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine izin verebilir. Uygulamalar ayrıca kullanıcı etkileşimini izleyebilir ve bunu kullanıcılara özel öneriler ve güncellemeler sunmak için kullanabilir. Ayrıca mobil uygulamalar, belirli bir mağaza konumundaki özel promosyonlar veya fırsatlar gibi coğrafyaya özgü içerik sağlamak için kullanıcıların konumunu da belirleyebilir.

 1. Cihaz Yeteneklerinden Yararlanma

Yerel bir uygulama, cihazın kamera, GPS konumu vb. Özellikleri ve donanımıyla arayüz oluşturabilir. Cihazın özelliklerine erişim, müşteri deneyimini önemli ölçüde geliştirdiklerinden perakende uygulamaları için özellikle önemlidir. Alışveriş yapmak için tek bir gerçek varsa, o da müşteri deneyiminin önemli olmasıdır. Bir  Cisco anketi, bağlam ve hiper alaka düzeyinin dijital tüketicileri kazanmanın önemli bir yolu olduğunu öne sürerek bunu pekiştiriyor. Bu nedenle bir mobil uygulama, bir perakendecinin markasının bir uzantısı olarak hareket ederek ve başka hiçbir yerde mümkün olmayan özellikler sunarak müşteri deneyimini iyileştirmenin nihai yoludur. İşte olasılıklardan sadece birkaçı:

 • Push bildirimleri
 • Dokunarak arama / e-posta
 • Cihaz titreşimi / uyarıları
 • Kamera
 • Anında ve otomatik güncellemeler

Bunun aksine, mobil web siteleri, bir cihazın özelliklerine erişim söz konusu olduğunda çok sınırlıdır. Mobil web siteleri, bir mobil cihazın kamera, GPS vb. Gibi bazı özelliklerini kullanabilir. Ancak, bunları kullanmanın birçok teknolojik kısıtlaması vardır.

 1. Çevrimdışı Erişim

Mobil uygulamalar internet bağlantısı olmadan çalışabilir. Pek çok uygulama, görevlerinin çoğunu gerçekleştirmek için internet bağlantısına ihtiyaç duysa da, çevrimdışı moddayken kullanıcılara içerik ve işlevsellik sunmaya devam edebilir. Bu avantaj ile kullanıcılar bilgiye her zaman, her yerden erişebilirler.

 1. Müşteri Katılımı

Mobil uygulamalar, kullanıcıların mobil deneyime daha fazla kapılmalarını sağlayan kendi arayüz ortamlarıyla çalışır. Örneğin, daha uygun bankacılık gibi bir amaçla inşa edilmişlerdir. Kullanıcıların sorunlu noktalarını ele alırlar ve kullanıcıların bir hedefe ulaşmasını kolaylaştırırlar.

Ek olarak, mobil uygulamalar, kullanıcının içeriğinizle etkileşime girmesi için daha etkileşimli yollar sağlar. Uygulamalar, bir web sitesiyle tamamen aynı metin ve resimlere bakmak yerine, kullanıcıların uygulamanın belirli bileşenleriyle etkileşim kurmasına olanak tanıyan özellikleri entegre edebilir. Son olarak, bir mobil uygulama bir kullanıcıya büyük bir değer katarsa, sık sık geri dönerek bir alışkanlık oluşturur. Bu faktörlerin tümü, dönüşüm oranlarını artırarak daha fazla müşteri katılımına katkıda bulunur.

 1. Marka Varlığı

Mobil uygulamaların mobil web sitelerine göre sahip olduğu diğer büyük avantaj, markanıza müşterinizin cihazında gayrimenkul verilmiş olmasıdır. Kullanıcılar bir mobil uygulamayı aktif olarak kullanmadıklarında bile, uygulamayla ilişkilendirilen marka yine de kendilerine hatırlatılır. Uygulamanın simgesi, marka için bir reklam görevi görür. Bu, hiper hedefli pazarlama için büyük bir fırsat ve başka hiçbir kanalda eşleştirilemeyen bir müşteri katılımı düzeyi sunar.

Mobil uygulamalar, bir web sitesinden yeniden tasarlanmak yerine mobil deneyim göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Tüketiciler artık platformlar arasında sorunsuz bir deneyim ve daha fazla marka tutarlılığı bekliyor. Aslında, mobil kullanıcıların yaklaşık% 83’ü sorunsuz bir deneyimin çok önemli olduğunu söylüyor.

Mobil Web Sitesi Artıları

Daha önce belirtildiği gibi, bir mobil web sitesi, duyarlı bir tasarıma sahip olan ve farklı ekran boyutları için çalışan bir web sitesidir. Esasen, özellikle mobil cihazlar için kullanılan normal bir web sitesinin özelleştirilmiş bir sürümüdür. İşte bir mobil web sitesinin faydaları:

 1. Daha Geniş Kitle Erişimi

Çünkü bir mobil web sitesi platformlar arasında erişilebilir ve kolayca paylaşılabilir. İkincisi, arama motorları açısından, Google Play’de veya Apple’ın App Store’da aranması ve indirilmesi gereken bir mobil uygulamadan daha fazla erişim kabiliyetine sahiptir.

 1. Uygun Maliyetli

Karmaşıklığa bağlı olarak, duyarlı bir mobil site, mobil uygulama geliştirmeden daha uygun maliyetli olabilir. Uygulamanızın birden fazla platformda var olmasını istiyorsanız bu geçerlidir.

 1. SEO ve Marka Görünürlüğü

Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler, artık arama motoru sonuç sayfalarında , mobil için optimize edilmemiş sitelere göre daha üst sıralarda yer almaktadır . Mobil uyumlu sitelere sahip şirketlerin daha iyi sıralaması daha olasıdır, bu da daha fazla marka görünürlüğü ve daha yüksek web sitesi trafiği ile sonuçlanır.

Mobil web siteleri daha ucuz bir seçenek olabilir, ancak konu kişiselleştirme ve katılım söz konusu olduğunda çok sınırlıdır . Ek olarak, web siteleri kullanıcının cihazına sıkı bir şekilde entegre edilemez, bu nedenle telefonun diğer özelliklerinden bu kadar kolay yararlanamazlar.

Mobil web sitesi tasarımının, ona erişmek için kullanılan ağlara dayandığını da unutmamak önemlidir. Ağ erişimi, kalitesi ve hızı, bir kablosuz ağ varsa bile mobil web deneyiminizi etkileyecek faktörlerdir.

Mobil web siteleri, masaüstünden çok daha küçük bir ekranda olduklarından, bir kullanıcının gezinmesi daha zordur. Bu, kullanıcının atması için daha az adımınız olması gerektiği anlamına gelir. Kullanıcı yolculuğunu basitleştirmezseniz, kullanıcılar sinirlenebilir ve siteyi tamamen terk edebilir. Bu yalnızca dönüşüm oranlarını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda marka imajınıza da zarar verebilir. Kullanıcı yolculuğunun basit ve anlaşılır olmasını sağlayarak sitenizin mobil cihazlardaki işlevselliğini optimize ettiğinizden emin olun.

Hangisi Daha İyi Seçenek?

Bir mobil uygulama mı yoksa mobil web sitesi mi oluşturacağınıza karar vermek söz konusu olduğunda, doğru seçim sadece iş hedeflerinize bağlıdır. Amacınız geniş bir kullanıcı kitlesine mobil uyumlu içerik sunmaksa, mobil web sitesi muhtemelen gitmenin yoludur. Bununla birlikte, müşteri sadakatini artırmak için müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurmak, onlarla etkileşim kurmak ve iletişim kurmak istiyorsanız, mobil uygulama mükemmel bir seçimdir. Çoğu durumda, hem bir mobil web sitesine hem de bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz. Doğru yapılırsa, her ikisi de stratejik ve değerli bir seçim olabilir. Dolayısıyla, markanızın mobil stratejisi söz konusu olduğunda, konu bir mobil web sitesi veya mobil değil, belki de iki yönlü bir yaklaşımdır.

Temel Çıkarımlar:

Mobil Uygulama Artıları:

 • Daha iyi performans
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi
 • Cihaz yeteneklerinden yararlanın
 • Çevrimdışı erişim
 • Müşteri Katılımı
 • Marka bilinirliği

Mobil Web Sitesi Artıları:

 • Kitleye erişim
 • Uygun maliyetli
 • SEO ve marka görünürlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.