Teknoloji

GPU nedir?

GPU’lar sadece oyun oynamak için değil, aynı zamanda iş uygulamaları da var

Bir merkezi işlem birimini (CPU) bir bilgisayarın silikon beyninin mantıksal düşünme bölümü olarak düşündüğümüz takdirde, grafik işleme birimi (GPU) yaratıcı yanıdır ve grafik kullanıcı arayüzlerini siyah beyaz çizgiler yerine görsel açıdan çekici simgeler ve tasarımlara dönüştürmeye yardımcı olur.

Birçok CPU, Windows’un bağlı bir ekranda görüntülenebilmesini sağlamak için bir tür entegre GPU ile birlikte gelse de, çok sayıda grafik tabanlı görev bulunmaktadır. Özellikle grafik kartı biçiminde özel veya ayrı bir GPU gerektiren video oluşturma ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) gibi.

Konu ikinci olduğunda, Nvidia ve AMD grafik kartı arenasındaki iki ana oyuncu olurken, Intel’in kendi Iris Plus ve UHD entegre GPU’ları özel grafik kartı içermeyen dizüstü bilgisayarlarda çok fazla hafif iş yapma eğilimindedir. Mobil tarafında Qualcomm ve MediaTek gibi bileşenler, el tipi cihazlar için hafif GPU’lar sağlar ancak bunlar genellikle GPU’nun CPU ve diğer çekirdek mobil yonga seti bileşenleriyle aynı yongada olduğu sistem yonga üzerinde (SoC) tasarımlarında sunulur.

GPU’yu yalnızca bilgisayar oyunlarını oynamak isteyen kişiler olarak düşünebilirsiniz ancak GPU yalnızca grafik bir sarhoştan çok daha fazlasını sunar.

GPU ne işe yarıyor?

“GPU”, yonga üreticisi Nvidia tarafından yağdığı 1990’larda bir makinedeki grafiklere güç veren bileşen için popüler bir terim haline geldi. Şirketin GeForce grafik kartı serisi, donanım hızlandırma, programlanabilir gölgeleme ve akış işleme gibi ilgili teknolojileri ilk kez popülarize eden ve temin eden kartlardı.

İşletim sisteminin masaüstü ortamı gibi temel nesneleri oluşturma görevi genellikle CPU’da yerleşik olarak bulunan sınırlı grafik işleme işlevleri tarafından yürütülebilirken, bazı daha yorucu iş yükleri ekstra güç gerektirir ve bu da özel bir GPU’nun devreye girmesiyle gerçekleştirilir.

Kısacası GPU, yoğun grafik işleme görevlerini gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir işlemcidir.

Video oyunlarında veya diğer animasyonlu medyalarda bulunanlar gibi bilgisayar tarafından oluşturulan grafikler, her bir ayrı karenin bilgisayar tarafından ayrı ayrı “çalınması” ve bu da büyük miktarda güç gerektirir.

Çoğu üst düzey masaüstü bilgisayarda anakartın PCIe yuvalarından birini kullanan özel bir grafik kartı bulunur. Bunlar genellikle, grafik işlemleri için ayrılmış olan, karta entegre edilmiş kendi özel bellek kartlarına sahiptir. Özellikle gelişmiş bazı bilgisayarlarda daha da fazla işlemci gücü sağlamak için birbirine bağlanmış iki GPU bile kullanılır.

Bu arada dizüstü bilgisayarlar genellikle masaüstü bilgisayar eşlerinden daha küçük ve daha az güçlü mobil gemiler taşırlar. Bu, masaüstü kartların sunduğu ham performansın bir kısmını pahasına küçük bir kasaya başka bir şekilde büyük bir GPU sığdırmalarını sağlar.

GPU’lar ne için kullanılır?

GPU’lar normalde en yüksek kaliteli video oyunlarında bulunan gerçekçi grafiklerle ilişkilendirilse de, diğer sektörler de güçlü işleme yeteneklerine güvenirler.

Belirli iş uygulamalarının sorunsuz çalışması, GPU’dan gelen işlemci gücüne neredeyse tamamen bağlıdır. Örneğin, düşük uç GPU’su olan bir sistem, 3B modelleri AutoCAD yazılımı aracılığıyla işlemekte zorlanacak ve bu da inanılmaz derecede yavaş performans ve hatta sistem çökmesine neden olacaktır.

Dahası, video düzenleme özelliği GPU’ların başka bir popüler kullanımıdır. Bir iş akışı 4K veya 360 derece videolar gibi yüksek çözünürlüklü dosyaların düzenlenmesini gerektiriyorsa, tıkanmaları önlemek için dosyaları uygun bir hızda çevirebilen üst düzey bir GPU istiyorsunuz olabilir.

GPU’ların belki de en yeni ve en zorlu kullanımı nöral ağlar oluşturma ve makine öğrenme işlevlerini işleme aşamasıdır.

Ancak tüm GPU’ların eşit şekilde yapılmadığı unutulmamalıdır. Belirli uygulamalar göz önünde bulundurularak tasarlanmış özel, kurumsal bir işlemci türü arıyorsanız, kurumsal düzeyde bir GPU tercih etmek muhtemelen işe yarar. Bunlar, Facebook, Google, Microsoft ve Lenovo gibi birçok büyük teknoloji şirketi için üst düzey bileşenler sağladığı bilinen Nvidia ve AMD gibi yarı iletken sektör devleri tarafından yapılmıştır. Bunun bir örneği de Nvidia’nın RTX ve Quadro serisi olabilir. Bu ürün, profesyoneller göz önünde bulunsun.

Bazı şirketler, Nvidia’nın A100 gibi veri merkezi GPU’ları içeren yüksek performanslı bilgi işlem serisi entegre servisleriyle birlikte daha da özel donanım sunar.


En büyük GPU şirketleri kimlerdir?

NVIDIA

NVIDIA, 1993 yılında California’da kurulan ve GGPU’ları oyun ve profesyonel pazarların yanı sıra mobil bilgi işlem ve otomotiv pazarları için yonga birimlerinde (SoC’ler) sistem tasarlayan bir ABD teknoloji şirketidir. Birincil GPU hattı, AMD’nin Radeon’sunun doğrudan rakip olduğu GeForce’dur.

Bilinen GPU’larından bazıları GeForce RTX 3080, Nvidia Titan V ve Nvidia RTX A6000’dir. Şu anda, dünya çapında grafik kartı eksikliği nedeniyle GPU’larından birini, özellikle de GeForce RTX 3070 kartlarını elinize almak zor olabilir.

Temmuz 2021’te Nvidia, İngiltere’nin en hızlı süper bilgisayarı olan ve çeşitli NVIDIA A100 Tensor Çekirdek GPU’ları içeren Cambridge-1’i açmıştır.

AMD

AMD olarak da bilinen Advanced Micro Devices, 1969 yılında kuruldu ve California merkezli bir başka ABD teknoloji şirketidir. İş ve tüketici pazarları için bilgisayar işlemcileri ve diğer ürünler geliştirir. İlk olarak 2008 yılında bu bölümü kapatmadan önce GlobalFoundries’e oluşturulmuş yarı iletkenler üretti.

AMD’nin ana ürünleri anakart chipsetlerini, mikroişlemcileri, grafik işlemcilerini ve yerleşik işlemcileri içerir. Bazı ürünlerinde AMD Radeon grafik serisi ve Ryzen işlemci serisi bulunur.

Mart ayında şirket, ince ve hafif iş dizüstü bilgisayarları için Ryzen 5000 Pro mobil işlemci serisini piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bu üç yongadan oluşur: Ryzen 7 Pro 5850U, Ryzen 5 Pro 5650U ve Ryzen 3 5450U. 5850, sekiz çekirdekli, 16 iş parçacıklı bir tasarıma, 20 MB önbelleğe ve tabana sahip ve sırasıyla 1,9 GHz ve 4,4 GHz saat frekanslarını yükselten üç özelliğin en yüksek özellikleridir. AMD, çipin ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış sekiz yüksek performanslı çekirdeğe sahip tek işlemci olduğunu iddia etti.

Satış sonrası GPU satıcıları
GPU’lar ve CPU’lar arasındaki fark yaratan bir faktör, eskisinin genellikle “satış sonrası işlem” olarak bilinen bir şeyi almaktır. Grafik kartlarının arkasındaki temel teknoloji iki olağan şüpheliden geliyor olsa da piyasada bu temel donanım parçalarını (“referans modelleri” veya “referans kartları” olarak bilinir) alıp birkaç son işlem dokunması uygulayacak bir dizi şirket var. çoğu zaman performans yükseltmelerini bir şekilde veya başka bir şekilde getirir.

Bu, genellikle termal verimlilik amacıyla riskli işleri müşterilerin eline alarak, değiştirilmiş muhafaza ekleyerek veya aynı nedenle birkaç ekstra fan ekleyerek hız aşırtma biçiminde olabilir. RGB aydınlatması da sizin için en yaygın olan ışıktır.

EVGA

Kaliforniya’da bulunan EVGA, üzerinde değişiklik yaptığı bilinen GPU’lar olan Nvidia ile uzun süredir devam eden ortaklığıyla daha çok oyun sektöründe tanınıyor.

NVIDIA kartları için çeşitli yükseltilmiş GPU’lar sunan bu değişiklikler, basit RGB aydınlatma yükseltmelerinden hız aşırtma yeteneklerine ve hatta sadece GPU için özel kapalı devre sıvı soğutma ünitelerine kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

EVGA ayrıca, GPU’ları birbirine zincirleme bağlamak için SLI köprüleri, anakartlar, güç kaynakları, oyun çevre birimleri ve daha fazlasını üretmekle de bilinir.

Gigabayt

EVGA gibi Gigabyte da bir satış sonrası GPU satıcısından daha fazlasını sunan başka bir şirkettir. GPU’lar ve çevre birimleri içeren EVGA’dan daha geniş bir ürün portföyüne sahiptir; ayrıca ekranlar, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, anakartlar ve katı hal sürücüler (SSD’ler) gibi diğer bilgisayar bileşenleri gibi daha büyük donanım parçalarına sahiptir.

Oyun kalabalığını aplomb ile cezbederken, örneğin profesyonel fotoğraf düzenleme deneyimine uygun dizüstü ve monitörlerle sektörün sanat ve yaratıcı köşelerine de hitap ediyor. Ayrıca, gelecekte yapay zeka ve derin öğrenme alanlarına genişlemeye yönelik daha fazla hırsa da, bu kaderler bebeklerinde yaşıyorlar.

MSI

Çeşitli ürün portföyüne sahip başka bir satış sonrası tedarikçi ise MSI’tır. Şirketin kökeni oyun alanında sağlam ancak belirli alanlarda reklam öğeleri, 3B animatörler, video editörleri ve daha fazlasını destekleyip paylaşıyor. Ayrıca, İş ve üretkenlik Serisinin bir parçası olarak yüksek performanslı, yüksek güvenlikli bilgi işleme odaklanan bir dizi kurumsal sınıf makine sunar. Her türlü işlem için gerçek bir kript olan MSI, yapay zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bulut sunucularında da girişimlere sahiptir.

Oyun alanındaki en güvenilir markalardan biridir ve hem Nvidia hem de AMD kartları için satış sonrası GPU’lar sunar.

ASUS

MSI gibi, Asus da sadece bilgisayar oyunları değil, teknoloji alanında da bir başka taç. Tayvan donanım firması 1989 yılında kuruldu ve dünyanın bir numaralı anakart ve oyun markası olduğunu iddia ediyor ve dünya çapında en iyi üç dizüstü bilgisayar satıcısı.

Oyuncular, Asus’un satış sonrası GPU alanında gösterdiği çabalarla çok iyi bir şekilde mücadele edeceklerdir. Ana markasının şemsiyesi altında kart üretiyor ve iki oyun filikası TUF ve Oyuncular Cumhuriyeti. Markalar çoğunlukla Nvidia GPU’larına hizmet eder ancak AMD fanları da çeşitli seçenekler sunar. Ancak Nvidia kartı arayanlara göre nispeten daha küçük bir rakam.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.