Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Hayatınızı Otomatikleştirmeye Yardımcı Olacak 3 Python Projesi

Python ile hayatınızı otomatikleştirmek için başlangıç ​​ve ileri düzey projeler.

Çoğu işin mesleğimize çok az değer katan bazı görevleri vardır. Bu tür görevleri bir kez yapmak çok önemli değil, ancak tekrarlayan ve zaman alıcı hale geldiklerinde otomatikleştirilmeleri gerekir.

Görevleri otomatikleştirerek zaman kaybetmeyi bırakacaksınız sıradan görevler ve sizin için en önemli olan şeylere odaklanın. Üstelik tüm bilginizi Python’da pratiğe dökecek ve hatta yeni şeyler öğreneceksiniz.

Bu kılavuzda, işteki bazı günlük görevlerimi otomatikleştirmeme yardımcı olan ve umarım size de yardımcı olacak 3 Python projesi göstereceğim.

1. Excel Raporlarını Otomatikleştirin

Thi n bir Excel raporlama yapmak için tek yapmanız gereken her şeyin k – Excel formülleri kullanmak, bir pivot tablo oluşturmak bir grafik yapmak ve çalışma sayfasını biçimlendirmek.

Bir kez yapmak kolaydır, ancak birçok kez yapmanız gerektiğinde işler karmaşıklaşır. Neyse ki Python bu görevleri otomatikleştirmenize yardımcı olabilir, bu nedenle bir dahaki sefere bir Excel raporlaması yapmanız gerektiğinde yalnızca birkaç tıklamaya ihtiyacınız olacak.

Bu proje nasıl çözülür

Python’da, Excel raporlamanızı otomatikleştirmek için openpyxl ve Panda’ları kullanabiliriz. İşte Python ile Excel raporlamanızı otomatikleştirmek için hazırladığım bir kılavuz. Her ikisi de harika Python kitaplıklarıdır, ancak dezavantajı, yeni başlayanların openpyxl’yi öğrenmesinin biraz zaman alması ve Excel’in ötesinde uygulamaları olmamasıdır.

Yine de Excel raporlamanızı otomatikleştirmek için daha kolay bir yaklaşım var. Yalnızca mitosheet (aka Mito) adlı bir Python kitaplığı yüklemeniz gerekir . Bu kitaplık, sezgisel bir Excel benzeri arabirim kullanarak verileri gruplandırmamıza ve özet istatistikleri hesaplamamıza olanak tanır. En iyi yanı, Mito’nun her düzenleme için kod oluşturmasıdır, böylece her düzenlemeye karşılık gelen Python kodunu görebiliriz.

Aşağıdaki örnekte, bir pivot tablo oluşturmak için mitosheet’in arayüzünü nasıl kullandığımı görebilirsiniz. Pivot tabloyu oluşturduktan sonra kod otomatik olarak oluşturulur, harika değil mi?

Pivot Tablo Oluşturma (Yazara göre resim)

ivot tabloları ve daha fazla Excel görevini otomatikleştirmek için mitosheet kitaplığını yüklemeniz gerekir. Yüklemek için önce yeni bir terminal veya komut istemi açın ve ardından aşağıdaki komutla Mito yükleyicisini indirin:

python -m pip install mitoinstaller

Ardından yükleyiciyi çalıştırın (bu komutun çalışması birkaç dakika sürebilir)

python -m mitoinstaller install

Bu kadar! Mitosheet ile ilk pivot tablonuzu nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için bu bağlantıyı kontrol edin .

2. Veri Görselleştirmeyi Otomatikleştirin

Çoğu veri analizi projesi, çok sayıda grafik içeren bir sunumla sona erer. Önceki işlerimde, Excel raporlamamı günceller ve ardından çubuk grafikleri, pasta grafikleri, kutu grafikleri ve daha fazlası gibi manuel olarak görselleştirmeler yapardım.

Bu zaman alıcı zordu, bu yüzden Python’da bir alternatif aradım. Çizim görselleştirmelerini otomatikleştirmeme yardımcı olabilecek birkaç kitaplık buldum. Yalnızca güncellenmiş Excel raporlamamı Python ile okumam gerekiyordu ve bir komut dosyası çalıştırarak tüm görselleştirmeler oluşturulacaktı.

Bu proje nasıl çözülür

Veri görselleştirmeyi otomatikleştirmek için önce istediğimiz grafiği oluşturan kodu yazmamız gerekiyor (tercihen bir Jupiter Notebook dosyasında). Ardından, sütun adlarının, verilerin şeklinin, veri türünün ve diğer önemli özelliklerin bir sonraki güncellemede aynı kaldığından emin olmak için giriş verilerinin (Excel dosyası) nasıl görünmesi gerektiğini yazın.

Şimdi “Python ile nasıl görselleştirme yapabilirim?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Python, standart ve etkileşimli görselleştirmeler yapmak için farklı seçenekler sunar. İşte Matplotlib/Seaborn ile görselleştirmeler yapmak için bir rehber ve işte Pandas/Plotly ile etkileşimli görselleştirmeler yapmak için başka bir rehber.

Bununla birlikte, bu tür kütüphaneleri öğrenmek, birkaç saatinizi alabilir. Burada Mito da yardımcı olabilir. İlgili Python kodunu oluştururken birkaç tıklama ile veri görselleştirmesi yapmak için Mito’yu kullanabilirsiniz . Bu kod, gelecekteki veriler için veri görselleştirmesinin oluşturulmasını otomatikleştirmek için kullanılabilir.

Nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Veri görselleştirme yapma (Görsel yazara göre)

Yukarıdaki gif’te, birkaç tıklamayla bir Netflix veri kümesinin barplotunu oluşturmak için mitosheet kitaplığını kullanıyorum. Sadece bir sütun seçmem , grafik düğmesine tıklamam ve voilà ! Grafik oluşturulur ve kod otomatik olarak oluşturulur.

3. Web Otomasyonu

Acemi bir veri analisti olarak yapmam gereken sıkıcı görevlerden biri, her gün bir müşterinin web sitesine dosya yüklemekti. Adımlar oldukça basitti: “X” web sitesine gidin, bu düğmeye tıklayın, açılır menüden bir seçenek seçin ve karşıya yükle’ye tıklayın.

Bunu yapmak 2 dakika kadar sürebilir, ancak bu adımları hafta boyunca yüzlerce kez tekrarlamam gerekti. Bu yüzden Selenium ile bu görevi otomatikleştirmeye karar verdim. Bu, Chrome gibi web tarayıcılarını Python aracılığıyla kontrol etmek için bir araçtır .

Bu proje nasıl çözülür

Herhangi bir web sitesini Python ile otomatikleştirmek için, önce normalde bir web sitesinde bir görev yapmak için izleyeceğiniz tüm adımları düşünün. Göreviniz, düğmelere tıklamayı, açılır menülerdeki öğeleri seçmeyi, metni tanıtmayı, yukarı/aşağı kaydırmayı, sayfalara giriş yapmayı vb. içerebilir.

Tüm görevler numaralandırıldıktan sonra, Selenium kullanarak Python’daki tüm adımları çoğaltın. Aşağıda YouTube’da yeni başlayanlar için Python Selenium öğreticim ve işte Python’da bir Selenium kılavuzu. Her ikisi de Selenium’da bir web sitesindeki hemen hemen her görevi kendiniz kontrol ediyormuşsunuz gibi gerçekleştirecek bir bot oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.