Bilişim ProfesyonelleriMakale

Sunucu Sanallaştırma Nedir?

Sunucu Sanallaştırma Nedir?

Sunucu Sanallaştırma Nedir?

Sunucu Sanallaştırma Nedir? Sanal sunucuları çalıştırmak, daha verimli bir BT altyapısı oluşturmaya yardımcı olabilir.

İşletmelerin yıldan yıla artan günlük topladıkları veri hacimleriyle, geleneksel fiziksel sunucular tek başına iş gereksinimlerini karşılayamaz hale geldi. Bunun yerine birçok kuruluş sanallaştırmanın gücüne yöneliyor .

Bu, fiziksel bir varlığın sanal bir sürümünü oluşturduğumuz süreçtir ve bilgi işlemde genellikle sanal masaüstü veya sanal özel ağ (VPN) gibi sayısallaştırılmış bir uygulamaya atıfta bulunur . Sanal sunucu, bu anlamda bir dahili barındırma hizmeti tarafından sağlanan depolama yazılımıdır.

İşletmeler, teknolojinin sunucularının verimliliğini nasıl artırabileceğini daha iyi anladıkça, maliyetleri düşürürken ve donanımlarının yeteneklerini artırırken sanal makineler (VM’ler) daha yaygın bir şekilde kullanılıyor. En büyük faydalardan bazıları, örneğin çok çekirdekli işlemcilerde hissedilir; tek yongalar birden fazla sanal makineye güç sağlayabilir ve daha fazla donanım ihtiyacını azaltabilir.

Ek olarak, VM’ler, BT ekiplerine, fiziksel altyapı satın almaya veya satmaya gerek kalmadan sunucu ihtiyaçları için daha fazla kapasite ayrılarak daha fazla esneklik sunar. Ayrıca çok kısa sürede çağrılabilirler ki bu alternatifle mümkün değildir.

COVID-19 pandemisi boyunca,  bazı kuruluşların inanılmaz derecede kısa sürede büyük değişikliklere ihtiyaç duyması ve zaman zaman belirsiz taleple karşı karşıya kalmasıyla birlikte, iş esnekliğinin önemi çok net bir şekilde ortaya çıktı. Dijital dönüşüm ülke genelinde genişledikçe sanallaştırma modern ekonomi için daha önemli hale gelecek.

Sanallaştırma, temel olarak bir bilgisayar içinde bir bilgisayar oluşturma fikrine dayanır. Ana makine, CPU, depolama aygıtları ve işletim sistemleri gibi sanal çekirdek bileşenleri eklemenin yanı sıra kendi içinde başka bir bağımsız aygıtı simüle eder. VM üzerinde çalışan bu işlemler veya uygulamalar, depolama ve hesaplama kaynaklarına dayanmanın ötesinde ana makineyi etkilemez.

Sanallaştırmanın birçok uygulaması vardır; örneğin, Linux tabanlı işletim sistemleri, yalnızca Windows ile uyumlu programları çalıştırmak için bir Windows VM oluşturabilir. Gerçek dünya analizi yapmak isteyen siber güvenlik araştırmacıları, kötü amaçlı yazılımları kontrollü bir ortamda ve temel makineleri gerçekten kirletme riski olmadan test etmelerine olanak tanıyan korumalı sanal makineler de kullanabilir. 

Ancak sunucu uygulamaları için birincil fayda verimliliktir. Birden çok VM’yi barındırmak için tek bir sunucu kullanarak, farklı işletim sistemleri ve gerekirse kaynak tahsisleri ile birden çok farklı program birlikte çalıştırılabilir. Bu, BT departmanlarına daha fazla esneklik ve maliyet üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Bu, bir işletmenin halihazırda yatırım yaptığı fiziksel sunucunun, çalışan uygulamalar, görevler veya sanal masaüstleri olsun, eşzamanlı iş yüklerini çalıştırmak için kullanılabileceği anlamına gelir .

Sanal sunucu kullanmak aynı zamanda BT personelinin tüm işlemleri ve iş yüklerini görüntülemek, tüketimleri belirlemek ve tamamen sorunsuz performans için gerektiğinde iş yüklerini ayarlamak için tek bir gösterge panosu kullanarak çok daha fazla şeffaflığa sahip olması anlamına gelir.

Hipervizör nedir?

Sanallaştırma teknolojisine aşina olmasanız bile, neredeyse kesinlikle onun en büyük sağlayıcısına aşinasınızdır: endüstrinin önde gelenleri VMware. Şirket, en iyi bilinen ürünü ESXi hipervizörü olmakla birlikte, çeşitli sanallaştırma yönetimi teknolojileri sunmaktadır.

Hipervizörler, VM olarak çalışan konuk makineleri yöneten ve bu işlemleri denetlemek için ana makinede oturan sistemlerdir. Bare-metal (yerel olarak da bilinir) hipervizörler, doğrudan işletim sistemi olmayan bir sunucuda bulunur ve yukarıda bahsedilen ESXi’nin yanı sıra Microsoft’un Hyper-V yazılımı ve Oracle VM Sunucusu tarafından örneklendirilir.

Barındırılan hipervizörler, standart bir işletim sisteminin üzerinde ve ana bilgisayar işletim sistemi ile konuk makine arasında bir soyutlama katmanıyla VM’leri çalıştıran ayrı bir sistem türüdür. Bunlar genellikle masaüstü makineler için, uyumsuz yazılımları çalıştırmak için kullanılan önceden paketlenmiş uygulamalar olarak seçilir, çünkü bunlar daha kullanıcı dostudur ve çıplak metal hipervizörlerden daha az öğrenme eğrisi sunar.

Tablet aracılığıyla sanal sunucu kullanan bir adam

Sunucu Sanallaştırma faydaları nelerdir?

Sanal sunucu çalıştırmanın birçok faydası vardır. Bunların başında, sunucuları daha verimli hale getirme ve donanım maliyetlerini düşürme seçeneği, işletmelerin tek bir cihaz üzerinden birden fazla sunucu çalıştırmasına olanak tanır.

Sanal sunucuların çok yönlülüğü bir başka büyük avantajdır. Fiziksel sunucuların aksine, sanal sunucular mevcut bilgi işlem gücünü kullanır ve bu nedenle her işletmenin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak yukarı veya aşağı ölçeklenebilir.

Birçok fiziksel sunucu etkileyici çok çekirdekli işlemlere sahip olsa da, bunlar her zaman doğru şekilde kullanılmaz. Sürekli olarak aşırı ağır iş yükleriyle görevlendirilmedikçe, neredeyse savurgan olarak görülebilirler. Ancak, diğer sanal sunucularla paylaşılacak gücü bölmeyi seçerseniz, bu birden çok ortam arasında dağıtılabilir ve fiziksel cihazın daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Bu şekilde, aynı anda birden fazla iş yükünü, performanslarını olumsuz etkilemeden çalıştırmak için aynı miktarda işlem gücünü kullanabilirsiniz. 

Ayrıca, kuruluşlar sanal sunuculara yatırım yaparak, fiziksel alanı boşaltmanın yanı sıra BT departmanı tarafından yönetilmesi gereken ayrı donanım parçalarının sayısını sınırlayarak ekibin daha önemli görevlere odaklanmasını sağlayabilir. Sanal sunucular, entegre depolamayı kullandıkları ve önemli bilgilerin ayrı makinelerde depolanmasını gerektirmediği için veri yedekleme ve kurtarmayı yönetmeyi de kolaylaştırır. 

Son olarak, finansal açıdan daha verimlidirler: Bir işletme dijital dönüşüme geçerek mevcut eski altyapısını önemli ölçüde elden geçirmek isterse , sanallaştırılmış bir ortam, kaynakları hızla büyütmek veya küçültmek için hızlı bir yol sunar. Çok önceden yatırım yapma ihtiyacını ortadan kaldırır ve bu, maliyetlerin işletmenin diğer bölümlerine yeniden atanabileceği veya bazı durumlarda ortadan kaldırılabileceği anlamına gelir.

Sanallaştırma bir bütün olarak bir işletmeye nasıl fayda sağlar?

Sanallaştırmanın tüm kuruluş için faydaları olabilir. Gelişmiş BT kaynaklarıyla ilgilenmek için kalıcı olarak yeni çalışanları işe almak yerine , proje bazında sanal makineler oluşturmak için yükleniciler kullanılabilir. Tamamlandığında, daha fazla kaynak veya bütçe harcamamak için bu VM’ler geri alınabilir.

Bir şirket yeni uygulamalar veya hizmetler keşfetmek isterse, bunlar fiziksel donanımda yer kaplamak yerine sanal sunuculara kurulabilir, böylece yerden tasarruf edilir ve daha fazla esneklik sunulur. Bir uygulamanın iş ihtiyacına uygun olmadığına karar verilirse kaldırılabilir ve sanal sunucu kolayca kaldırılabilir.

Sağlayıcılar ve satıcılar artık işletmelerin kendi sanallaştırılmış kaynaklarını kurmak için ihtiyaç duyduğu araçları sağlıyor. VMware’in sanal sunucuları, Dell’in blade sunucuları ve Citrix’in sanal yazılım ve masaüstü araçlarının tümü, şirketlerin sanallaştırılmış bir altyapıya geçmelerini ve kendilerini eski sunucu zincirlerinden kurtarmalarını kolaylaştırıyor.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.