Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Her Aday Programcının Öğrenmesi Gereken 3 Temel Programlama Dili

Hiçbir yere gitmeyen işinizden ve ilerlemeyen kariyerinizden bıkıp, köklü bir değişiklik yapmaya karar verdiyseniz, önceki işinizden vazgeçmeye hazırsınız demektir. 

Bilişim Teknolojileri, kazanabileceğinizi düşündüğünüz kazanç potansiyeline ve kariyer geliştirme fırsatlarına sahiptir. Seçeneklerinizi keşfetmek ve bir bilgisayar programcısı olarak kariyer yapmayı düşünmek için şimdi tam zamanı.

Bilgisayar programcıları, dijital dünyanın kurucularıdır. Yazılım geliştirmek ve bilgisayar programlarındaki hataları düzeltmek için farklı programlama dilleri kullanırlar. Günlük olarak kullandığınız uygulamalar ve yazılımlar, bilgisayar programcılarının perde arkası çalışmalarının ürünüdür.

Ama orada çok sayıda programlama dili varken, kodlamaya yeni başladığınızda nereden başlayacağınızı nasıl bileceksiniz?

Sizin gibi yeni başlayanlar için en iyi olan üç temel programlama dilini öğrenmek için uzmanları bir araya getirdik. Ne için kullanıldıklarını ve sizi programlama dünyasında nereye götürebileceklerini öğrenin.

Yeni başlayanlar için 3 temel programlama dili

Yanlış programlama dilini öğrenerek zaman kaybetmek istemezsiniz. Bu yüzden çaylak programcılar için mükemmel olan üçe indirdik: Java, Python ve JavaScript.

Wyncode Coding Academy’de Baş Öğretim Asistanı Walter Latimer, “Programlama dünyasında, üç dilin de aşina olması iyi, çünkü hangi geliştiricinin kullanacağını asla bilemezsiniz,” diyor . “Her birinin kendine göre değerleri var ve üçü de sektörde yoğun bir şekilde kullanılıyor.”

En iyi başlangıç ​​noktasını seçebilmeniz için her dilin dökümü aşağıda verilmiştir. Ayrıca, her bir programlama dilini gerektiren, geçen yıl yayınlanan işlerin sayısını belirlemek için gerçek zamanlı iş analizi yazılımını kullandık. Bulduğumuz şeye bir bakın – bu üç temel programlama dilinde yanlış gidemezsiniz!

1. Java

Latimer’e göre Java , orijinal kodlama dillerinden biridir ve genel web kodlamada hala oldukça popülerdir. Java, günlük olarak kullandığımız uygulamaların çoğunu geliştirmek için kullanılır. Çoğu web sitesi Java uygulamaları olmadan düzgün çalışmaz!

Yeni başlayanlar neden sevecek: Java, daha karmaşık dillere daha derinlemesine dalmadan önce kodlamayı iyice anlamak isteyen yeni başlayanlar için başvurulabilecek bir dildir. Latimer, “Zanaatlarının temellerini anlamak isteyen tüm ciddi kodlayıcılar için Java, konuya girmelerine olanak tanıyor,” diyor Latimer. Java’yı anlamak, programlamayı temel düzeyde anlamaktır.

Bununla ne yapabilirsiniz? Latimer, “Java, Android uygulamaları geliştirmek için çok önemlidir” diye açıklıyor. Java’da uzmanlaşmak, uygulama geliştiriciden yazılım mühendisine kadar bir dizi iş pozisyonuna kapı açabilir. Java, geçen yıl 630.000’den fazla iş ilanında yer alan ve ne kadar evrensel olduğunu gösteren bir beceriydi.

2. Python

Python , okunabilirliği ve basit kodlama felsefesiyle bilinen genel kullanımlı bir programlama dilidir. Silent Spring Institute veri bilimcisi Herb Susmann , Python’un programlama dünyasında web sunucuları kurma veya bir veritabanına bağlanma gibi ortak görevleri gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanıldığını açıklıyor . 

Yeni başlayanlar neden onu sevecek: Python’un popülaritesi, onu gelecek vadeden web geliştiricileri için akıllıca bir seçim haline getiriyor. Dilin kendisi karmaşıklığı reddeder ve öğrenmesi kolaydır. Susmann, “Python uzun zamandır iyi bir ilk programlama dili olarak kabul edilmektedir, bu nedenle yeni başlayanlar için birçok kaynak mevcuttur” diyor.

Bununla yapabilecekleriniz: Susmann’a göre Python deneyimine yeni başlayanlar, web sitelerini çalıştıran sunucu kodunu yazan bir arka uç geliştirici olarak fırsatlar için uygun olacaktır. Python’u görüntü işleme, makine öğrenimi veya şifreleme gibi görevler için de kullanabilirsiniz. Geçen yıl yaklaşık 270.000 iş ilanı Python’da yeterlilik sahibi adaylar arıyordu.

3. JavaScript

JavaScript , çoğunlukla İnternet tarayıcılarında kullanılan dinamik bir programlama dilidir. Top Draw’da kıdemli web geliştiricisi Tammy Valgardson’a göre, bu ön uç web geliştirmenin “kutsal üçlüsünün” bir parçası . “HTML içerikse ve CSS görünümse, JavaScript web sayfasındaki etkileşimdir” diye açıklıyor. JavaScript ayrıca oyun geliştirmede, PDF’lerde ve hem mobil hem de masaüstü uygulamalarında kullanılır.

Yeni başlayanlar neden onu sevecek: Valgardson’a göre JavaScript, nesneler, veri yapıları ve mantık yapıları gibi yaygın programlama öğelerine sağlam bir giriş sunuyor. JavaScript öğrenmeye başlamanızı sağlayacak çok sayıda ücretsiz veya düşük maliyetli çevrimiçi kaynak da vardır.

Bununla ne yapabilirsiniz? JavaScript’i bilen programcılar kendilerini web uygulaması geliştiricisi, ön uç geliştiricisi veya JavaScript mühendisi gibi konumlarda bulabilirler. Valgardson, “JavaScript öğrenmek sizi gerçekten bir yere götürebilecek bir kariyer yolunu açıyor” diyor. Aslında, JavaScript geçen yıl yaklaşık 470.000 iş ilanında gerekli bir beceriydi. 3

Programcı olmaya mı hazırlanıyorsunuz?

Bu temel programlama dilleri, bir bilgisayar programcısı olarak başarılı bir kariyerinizin temel taşlarıdır. Bilgisayar programlama sadece bir hobi olabilir, ancak isterseniz gelecek vaat eden bir mesleğe dönüşebilir.

Alanında başarılı olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı makalemizden öğrenin: Bilgisayar Programlama Zor mu? Bu 7 Özelliğe Sahipseniz Değil.

Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/basic-programming-languages-for-beginners/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.