Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikMakale

Intel, 7nm CPU’yu en az 2022’ye erteliyor

Beklenen finansal sonuçlara rağmen hisse senetleri % 9 düştükçe ABD’li yonga üreticisinin sıkıntıları derinleşiyor.

Intel, 7nm CPU ürün yol haritasını altı ay erteledi. Müşteriler ve yatırımcılar, en erken 2022 veya 2023’e kadar bu yongalarla takılan ürünleri beklememeleri konusunda uyarıldı.

Şirket, 7nm işlemcilerinin getirilerinin de şirketin iç hedeflerinin 12 ay gerisinde kaldığı anlamına geliyor, yani yonga devi bu ürünleri ekonomik olarak uygun bir şekilde sunmaya devam etmiyor.

Intel, “Şirketin 7nm tabanlı CPU ürün zamanlaması önceki beklentilere göre yaklaşık altı ay değişiyor,” diye itiraf etti Intel, ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. “Birincil itici güç, Intel’in son verilere dayanan 7nm sürecinin getirisidir, şu anda şirketin iç hedefinin yaklaşık on iki ay gerisinde kalıyor.”

CEO’su Bob Swan’a göre, Tom’s Hardware tarafından bildirildiği üzere 2. çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin kazanç çağrısında konuşan gecikme, 7nm sürecindeki verimde bozulmaya neden olan bir “kusur modu” ndan kaynaklanıyor .

Bir gecikme haberi, Intel’in piyasaya sürmeyi planladığı tek bir yonga seti olan 7nm Ryzen 4000 serisinin sistem entegratörleri için zaten mevcut olduğu göz önüne alındığında Intel’i AMD’ye karşı daha da ileri götürüyor . AMD’nin 7nm yongaları ile donatılmış masaüstlerinin de yıl sonundan önce piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Intel’in gecikmesi, Intel’in son birkaç aydır istikrarlı bir şekilde azaldığı yönündeki önerilere de yakıt katıyor . Gerçekten de, Arayan Alpha’ya göre Intel hisseleri% 8,7 düşerek rakip AMD% 6 arttı. Kaygan bir tacın bu iddiası, Nvidida’nın son zamanlarda üreticiyi en değerli ABD yonga üreticisi olarak geçmesi gerçeğiyle de örneklenmiştir .

Ancak ironik bir şekilde, Intel yıllık bazda% 20’lik bir büyüme olan 19.7 milyar dolarlık üç aylık tahmini bir gelir elde etti. Bu aynı zamanda yaklaşık 20 milyar dolarlık bir tam yıl 2020 geliri anlamına gelecek. Şirketin başarısı, esasen 2019’un ikinci çeyreğine kıyasla% 34 veri merkezli gelir artışı ve% 7 PC merkezli büyüme gösterdi.

Şirketin 7nm haberi bir hayal kırıklığı olsa da, bu yıl 10nm ürünlere geçişini hızlandırma planları, artan hacimleri ve güçlü talebi takiben hızlandı. Büyüyen bir 10nm ‘Tiger Lake’ işlemci portföyü yakında piyasaya sürülecek ve ilk 10nm ‘Ice Lake’ CPU hala yıl sonuna kadar piyasaya sürülecek.

2021’in ikinci yarısı, Intel’in ilk 10nm tabanlı masaüstü CPU’sunun yanı sıra ‘Sapphire Rapids’ adlı 10nm tabanlı bir sunucu CPU kodunu içerecek olan ‘Alder Lake’ adlı yeni bir istemci CPU serisi çıkardığını görecek.

Haber kaynağına buradan ulaşabilirsiniz. Diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.