Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikManşet

Google yeni bir denizaltı veri kablosu oluşturacak

Google, İngiltere, ABD ve İspanya’yı birbirine bağlayan denizaltı veri kablosu oluşturacak. Grace Hopper kablosu Meet, Gmail ve Google Cloud gibi Google hizmetlerine güç sağlayacak.

Google, hizmetlerini geliştirme çabasının bir parçası olarak İngiltere, ABD ve İspanya’yı birbirine bağlayan bir deniz altı fiber optik ağ kablosu inşa ediyor.

Google’ın dördüncü özel denizaltı kablosu olan ‘Grace Hopper’ kablosu New York’tan çalışacak ve İspanya’da Bilbao’ya ve İngiltere’de Cornwall’a ayrılacak.

Google’a göre, su altı kabloları dünya verilerinin% 98’ini taşıyor ve küresel iletişimin hayati bir parçası. Bunlar tipik olarak, daha sonra diğer şirketleri bunları kullanmak için ücretlendiren iletişim şirketleri grupları tarafından oluşturulur.

Grace Hopper kablosu , ABD ve İngiltere’yi 2003’ten bu yana bağlayan ilk yeni kablolardan biri olacak ve Meet, Gmail ve Google Cloud gibi Google hizmetlerine güç sağlayacak . Aynı zamanda teknoloji devinin İngiltere’ye giden özel bir denizaltı kablo güzergahına ilk yatırımını ve İspanya’ya giden ilk güzergahını da işaret ediyor. Bilbao iniş noktası Madrid’de yaklaşmakta olan bir Google Cloud bölgesini de entegre edecek.

Google’a göre, kabloda ABD’yi Avrupa’ya bağlayan internet altyapısında önemli bir yükseltme olan 16 fiber çifti (32 fiber) bulunacak. New Jersey merkezli denizaltı kablo sağlayıcı Eatontown ile bu yılın başlarında kablo yapımı için bir sözleşme imzalandı ve projenin 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor.

Kablonun adı, ilk bağlayıcılardan (derleyiciler) birinde yaptığı çalışmalarla tanınan Amerikan bilgisayar bilimi öncüsü Grace Brewster Murray Hopper’a bir kafa. Ayrıca, hapsolmuş bir güve erken bir Harvard Mark II bilgisayarını kısa devre yaptığında bir programda gerçek bir hata bulmakla ünlüdür.

Şirketin denizaltı kablosu projelerinin yapımını denetleyen Jayne Stowell, Google’ın güvenilebilecek bir internet bağlantısına ihtiyacı olduğunu söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Tek bir kabloya sahip olmak yeterli değildir, çünkü ağdaki herhangi bir eleman zaman zaman kırılabilir ve denizin 8.000 metre altındaysa onarılması biraz zaman alır .”

Haber Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/infrastructure/network-internet/356586/google-to-build-deepsea-data-cable-from-us-to-spain-and-uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.