Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

İnternet Güvenliğini Neden Ciddiye Almalısınız?

Bize sık sık her hesap için farklı parolalarımız olduğundan, iki faktörlü güvenliği açtığımızdan ve bilgisayarlarımızı güncel tuttuğumuzdan emin olmamız gerektiği söylendi. Bütün bunlar yine de can sıkıcı olabilir. Birden fazla parolaya sahip olmak bunların takibini zorlaştırır, iki faktörlü güvenlik zahmetli ve kullanışsızdır ve Windows güncellemeleri her zaman en uygunsuz zamanda yüklemek ister, bu nedenle “Daha Sonra Hatırlat” ı tıklamaya devam etmek daha kolaydır.

Ama belki de bilgisayar güvenliğinin önemini anlasaydık, bu rahatsızlıktan bu kadar hüsrana uğramazdık. İşte internet güvenliğini ciddiye almanız için bazı temel nedenler.

Mali Hırsızlık

Geleneksel olarak bankalar, büyük ağır kapılar, güçlü kilitler ve gecikmelerle yerin altına inşa edilmiş fiziksel kasaları kullanarak paramızı her zaman güvende tuttu. 21. yüzyılda her işlem yapmak istediğimizde şubeyi ziyaret etmekten internet kullanımına geçtikçe işler biraz değişti.

Çevrimiçi bankacılığınıza erişimi olan herhangi biri parayı kontrol ettikleri hesaplara aktarabileceğinden, bu çevrimiçi konumu güvenli tutmak da önemlidir. Sadece banka hesabınız da değil.

Çevrimiçi alışveriş, uygun şekilde güvence altına alınmadıysa paranızı çalmak için kullanılabilecek kredi veya banka kartınızı kullanmanızı gerektirir. Mikro işlemlerle  gerçek paralı poker veya oynaması ücretsiz oyunlar oynamak bile genellikle bir kart, ödeme cüzdanı veya banka hesabına sahip olacaktır.

Neyse ki, tüm bu hesaplar  güvenli parolalar kullanılarak , iki faktörlü güvenlik sağlanarak, e-postalardaki bağlantılara tıklanmayarak ve bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımını güncel tutarak korunabilir .

Veri Hırsızlığı ve Uzlaşma

İster müşterilerin kişisel verileri, ister finansal veriler veya rakiplerinizin eline geçmeyi çok isteyeceği ticari sırlar olsun, her işletmenin önemli verileri vardır. Her ne ise, yanlış ellere geçerse şirketinize çok pahalıya mal olabilir.

Çalınan müşteri bilgileri itibarın zarar görmesine, yasal para cezalarına ve iş kaybına neden olabilir. Finansal veriler tedarikçilerle aranızdaki duruşunuza zarar verebilir ve ticari sırlar başkaları tarafından rakip bir ürün oluşturmak için kullanılabilir.

Bunları korumak hayati önem taşıyor ve bazı durumlarda kanun. Bu nedenle, güçlü parolalar kullandığınızdan, iki faktörlü güvenliği etkinleştirdiğinizden ve tüm hassas verilerin şifrelenmiş olduğundan emin olmalısınız. Özellikle trenlerde, otobüslerde veya diğer toplu taşıma araçlarında bir dizüstü bilgisayarı, bellek çubuğunu veya başka bir depolama aygıtını asla gözetimsiz bırakmayın.

Kimlik Hırsızı

Kimlik hırsızlığı birikimlerinizin, kazançlarınızın ve hatta işinizin kaybına neden olabilir. Suçlular, sizin adınıza banka hesapları, kredi kartları ve krediler için başvurma ve ardından borç para alma gibi birkaç temel bilgi parçasını kullanarak çok şey yapabilir. Ülkenizdeki yasalara bağlı olarak, sonunda bu borçlardan sorumlu olabilirsiniz veya en kötüsü, ödünç alanın siz olmadığını kanıtlamak için çok fazla zaman ve enerji harcayabilirsiniz.

Bu nedenle adresinizi, doğum tarihinizi veya annenizin kızlık soyadı gibi diğer önemli bilgileri çevrimiçi olarak yayınlamamanız önemlidir. Ayrıca, belgeleri çöpe atmadan önce parçaladığınızdan emin olun ve bankanızdan veya polisten olduklarını iddia etseler bile, aradıklarında veya e-posta gönderdiklerinde asla yabancılara bilgi vermeyin.

Bunların hepsi İnternet güvenliğini ciddiye almak için çok önemli nedenlerdir, ancak çoğu, çok geç olana kadar riskin ciddiyetini anlamada başarısız olur. Bu insanlardan biri olmayın; üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.