Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

Android Telefonunuzun Güvenliğini Görmezden Gelmek Çok Riskli

Birçoğumuz telefonlarımızı bilgisayarlarımızdan daha fazla kullanmamıza rağmen, mobil güvenliğimizi daha az ciddiye alıyoruz. Dizüstü bilgisayarlarımız ve masaüstü bilgisayarlarımız genellikle gelişmiş siber güvenlik yazılımları tarafından korunmaktadır. Bilgisayarlarımızdan internette gezinirken önlem alıyoruz. Ancak mobil cihazlarımızı koruma konusunda daha az proaktifiz.

Hackerlar bundan yararlanıyor. Kötü amaçlı yazılım tehditleri Android cihazlarda artıyor. Örneğin, Lucy adlı yeni bir Android fidye yazılımı, kredi kartı bilgilerinizi vermezseniz sizi terör eylemine katılmış olmakla tehdit ediyor. Üç gün içinde ödeme yapmazsanız, miktar üç katına çıkar! deniyor.

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye yazılımı, yeni dönemde artık çokça ortaya çıkan kötü amaçlı bir yazılım biçimidir. İnsanları cihazlarından uzaklaştırır ve erişimi yeniden sağlamak için anonim bir çevrimiçi ödeme talep eder. Ne yazık ki, ödeme yapıldıktan sonra bile kurtulmanın hiçbir garantisi yoktur.

Güvenliğinizi Güçlendirin

Android cihazınızı korumanın en iyi yolu proaktif olmaktır. Kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına ve Android cihazlara yönelik gittikçe artan diğer tehditlere karşı koruma sağlayan gelişmiş bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz. Cihazlarınızı korumak için bu aşağıdaki işlemleri gerçekleştiriyor.

  • Proaktif: Gerçek zamanlı koruma kalkanı, fidye yazılımını cihazınızı kilitlemeden önce tespit eder.
  • Güvenli gezinme: Yazılım, siz Chrome tarayıcısını kullanırken kendinizi rahat hissetmeniz için kimlik avı URL’lerini tarar.
  • Gizlilik Denetimi: Android cihazınızdaki tüm uygulamalar güvenlik ve güvenlik açısından denetlenir.
  • Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcısı: Tüm dosyalar, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer istenmeyen programlara karşı hızlı ve etkili bir şekilde taranır.
  • Hızlı: Tüm bu koruma, Android cihazınızın sorunsuz çalışmasını sağlayan şaşırtıcı derecede hafif bir pakette.

Bluetooth ve WiFi Konusunda Akıllı Olun

Bluetooth ve WiFi’yi yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda Android cihazınızın ayarlarında etkinleştirin. Bilgisayar korsanları, telefonunuza Bluetooth aracılığıyla bağlanabilir ve menzil içindeyken verilerinizi hızla indirebilir. Telefonunuz aracılığıyla arama yapmak ve metin mesajları göndermek için Bluetooth’u da kullanabilirler.

Aynı şekilde, bilgisayar korsanları da düzenli olarak bağlandığınız ağları incelemek için etkin WiFi ayarınızı kullanabilir. Bu bilgileri, cihazınızı sahte WiFi bağlantı noktaları ile hedeflemek için kullanabilirler. Yalnızca güvenli ve güvenilir WiFi ağlarına bağlanın. Aksi takdirde, kişisel verilerinizi bilgisayar korsanlarına ve kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Yazılımınızı Güncel Tutun

Güvenilir olmayan kaynaklardan gelen uygulamaları kullanmayın. Android’iniz için her zaman uygulamaları Google Play’den indirin. Ama tetikte olun ve indirdiğiniz programın güvenli olup olmadığını kontrol etmeye çalışın, uygulamanın yorumlarını inceleyip, yazılanları mutlaka okuyun. Google Play bile bazı güvenli olmayan uygulamaları barındırabiliyor. Güvenlik sorunlarını önlemek için uygulamaların otomatik olarak güncellenmesine izin verin. Aynı şekilde işletim sisteminizi güncel tutun. Bazen, en son mobil güncellemeler kritik güvenlik açıklarını ortadan kaldırır.

Kimlik Avı Dolandırıcılıklarını Tanıyın

Şüpheli web sitelerini ziyaret etmekten kaçının ve gölgeli görünen reklamları tıklamayın. Verilerinizi korumak için kimlik avı girişimlerini tanıyın. Bilgisayar korsanları, hassas bilgileri elde etmek için mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla kullanıcıları hedefler. Örneğin, bankanızdan hesap bilgilerinizi isteyen sahte bir e-posta gönderebilirler.

Android cihazınızda çok hassas kişisel bilgiler varken, güvenliğini göz ardı edemezsiniz. Ancak en iyi siber güvenlik yazılımı ile ve doğru uygulamaları benimseyerek Android cihazınızı güvenle kullanabilirsiniz.

One thought on “Android Telefonunuzun Güvenliğini Görmezden Gelmek Çok Riskli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.