Bilişim ProfesyonelleriMakale

İş analisti nasıl olunur

Bilgi teknolojileri ve telekomdan perakende ve finans kurumlarına kadar hemen her sektör iş analistlerini kullanır. Peki gerekli beceriler nelerdir ve ne tür bir maaş bekleyebilirsiniz?

Birçok kuruluşta iş analistlerine artan bir talep var. Sayıları karıştırmayı ve bilgileri bulmak için verileri karıştırmayı seven herkes bunun onlar için kariyer olduğunu görebilir.

Ancak iş analistleri ne yapar ve nasıl biri olursunuz? İş analisti olmanın çeşitli yolları vardır. Bu kariyere ilk adım olarak, bu tür bir göreve uygun olup olmadığınızı belirlemeniz ve hangi becerilere, eğitime ve niteliklere ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekir.

İş analisti nedir?

İşin adı genel görünüyor, ancak bir iş analisti olmak kesinlikle monoton değil. Bu rol, çok çeşitli ve geniş kapsamlı bir rol ve işlerden işe değişmektedir.

Kuruluşa bağlı olarak bu, giriş seviyesinde bir pozisyon veya deneyimli profesyoneller için bir rol olabilir. Bu, iş analistlerinin çok çeşitli görevlerle uğraştığını ve bir şirketten diğerine iş tanımının çok farklı olabileceğini gösterir.

Bir iş analisti bir kuruluşun içinde çalışır ve verileri gözden geçirir, böylece bir kuruluşun planları iş hedefleriyle uyumlu olur. Bu, tek seferlik bir proje veya organizasyonun sürekli gelişimi olabilir ve teknoloji uzmanları ile daha geniş bir organizasyon arasında bir kanal görevi görür.

İş analistleri neden önemlidir?

İş analistleri, modern iş dünyasında önemli bir girişim olan dijital dönüşümü kolaylaştırdıkları için birçok kuruluş için önemlidir. Onların rolü, herhangi bir işletmenin geleceği için çok önemlidir. Bunu, önerilen bir dönüşümün veya yeni bir çözümün bir kuruluş üzerindeki etkisini ölçmek için sık sık iş fonksiyonlarını değerlendirerek yaparlar. 

Bir iş analistinin sorumlulukları nelerdir?

İş analistinin rolü çeşitlidir, ancak yönetim kurulu genelinde birkaç ortak sorumlulukları vardır.

Temel sorumluluk, genellikle bir tür teknik çözüm uygulayarak iş sorunlarını veya verimsizlikleri bulmak ve önerilerde bulunmaktır.

İş analistlerinin sorumlu olduğu birkaç önemli unsur vardır:

  • İnceleme : Analistler, ele alınması gereken başlıca iş sorunlarını keşfetmeli ve projeyle bağlantılı herhangi bir bilgiyi ortaya çıkarmalıdır.
  • Gereksinim analizi : Analistler, kapsamlı ve net olduklarından emin olmak için gereksinimleri düzenlemeli, belirlemeli ve modellemelidir.
  • Gereksinim belirtimi : Analistler, gereksinim belgelerinin paydaşlar için anlaşılması kolay bir şekilde biçimlendirildiğini doğrulamalıdır. Ayrıca paylaşmaları kolay olmalıdır.
  • Gereksinim doğrulama ve doğrulama : İş analistleri, gereksinimlerin karşılaşılan iş sorunuyla uyumlu olmasını, bunların ilgili tüm paydaşlar tarafından onaylanmasını ve önemli kalite standartlarını karşılamasını sağlamalıdır.

Bir iş analistinin temel becerileri nelerdir?

Bir iş analisti çok çeşitli becerilere sahip olmalıdır, ancak işte kariyerinizi ilerletmek için ihtiyaç duyacağınız bazı temel beceriler. 

Bir teknoloji kafası

Bir iş analistinin sahip olabileceği en önemli beceriler teknik becerilerdir. Çoğu analist, bir kuruluşun BT departmanında çalışır ve önerileri genellikle teknik bir çözüm içerir.

Günümüzün dijital dünyasında, analistler hangi BT çözümlerinin mevcut olduğunu iyi anlamalı ve en son temel trendler ve teknik yenilikler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Araştırma bilgisi

Projeler, işletme için bir sorunu çözmekle ilgilidir. Herhangi bir karar verilmeden önce, olası tüm sonuçların araştırılması gerekir. En uygun sonucu belirlemek, durumun analizini gerektirir. Bu, araştırma ve araştırmayı içerir. 

Sorunu kapsamlı bir şekilde araştırmak, derinlemesine sorular sormayı, tüm açıları araştırmayı ve diğer kuruluşların benzer sorunları nasıl ele aldığına bakmayı gerektirir. Tüm bu bilgiler, bulguları kuruluşa geri sunarken, kuruluşun bilinçli bir karar verebilmesi için gereklidir.

Eleştirel düşünen biri olun

Araştırma, iş analisti rolü için çok önemlidir, ancak yalnızca bulguların sunulmasıyla ilgili bir durum değildir. Harika bir iş analisti olmak için meselenin özüne inmelisiniz. Bu, bir sorunu çözmenin tüm yollarını düşünmek anlamına gelir. 

Bir analist, çeşitli olasılıkları nasıl belirlediklerini ve en uygun olanları nasıl incelediklerini göstermelidir, bu “kutunun dışında düşünmek” ve keşfedilmemiş alanlara geçmek anlamına gelse bile.

Seçenekleri değerlendirirken, her bir alternatifin etkisini ve olasılığını dikkate almalıdırlar. Bir analist ayrıca belirli bir sonucu seçme veya seçmeme risklerini de dikkate almalıdır. Birkaç seçeneğin geniş kapsamlı bir değerlendirmesi, kuruluşun akıllıca bir seçim yaptığından emin olmasını sağlamalıdır.

İnsanlardan biri olun

İş analistleri, kullanıcılar, yönetim, müşteriler ve diğer paydaşlar gibi insanlarla bu konular hakkında konuşmak için çok zaman harcar, bu nedenle insanlardan biri olmak bu iş için mutlaka sahip olmanız gereken bir beceridir.

Farklı görüşlere, ilhamlara ve niyetlere uyum sağlamak, bir organizasyondaki karakterlerin çeşitliliğini etkili bir şekilde dengelemek için vazgeçilmezdir. Bir kişinin bir işletmenin neresinde olduğunu, kime karşı sorumlu olduğunu ve kime rapor verdiğini bilmek, risk profillerini belirlemeye ve varsayımları ve teklifleri nasıl sunacağına karar vermeye yardımcı olacaktır.

İletişimci olun

İnsanları insan olmaya uygun olarak, iş analistleri iyi iletişimciler olmalıdır, çünkü bulgularınızı herkese iletmeniz ve nihayetinde izlenecek sonuç ne olursa olsun, katılım sağlamanız gerekir. Açık iletişim hatlarına sahip olmak, tüm paydaşların bir projenin ilerleyişi hakkında güncellenmesini sağlayacaktır.

İş analisti olmak için hangi niteliklere ve deneyime ihtiyacınız var?

İş gereksinimlerinin çeşitlilik gösterdiği göz önüne alındığında, ilgili nitelikler sektörden sektöre ve hatta şirketten şirkete değişebilir. 

Bir iş analistinin belirli bir dereceye veya kalifikasyona ihtiyacı olmasa da, böyle bir rolü üstlenmenin en iyi yollarından biri bilgisayar bilimi diplomasına veya MBA derecesine sahip olmaktır. Ayrıca işletme bilgi sistemleri veya işletme yönetimi alanında lisansüstü yeterlilik alabilirsiniz.

IIBA, IQBBA, IREB ve PMI gibi çeşitli kuruluşlar, iş analisti olma şansınızı artırabilecek sertifikalar sunar. Bu sertifikalar, Sertifikalı Analitik Uzmanı (CAP), İş Analizinde Giriş Sertifikası (ECBA)Sertifikalı İş Analizi Uzmanı CBAP sertifikası ve İş Analizinde PMI Uzmanı (PBA) gibi alanları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Genel olarak konuşursak, çoğu iş analisti, giriş seviyesi bir pozisyon kazanmak için üç ila dört yıl harcar. Giriş seviyesi bir işte bile, alanın farklı yönlerini öğrenmek için böyle bir rolde birkaç yıl daha alacak.

İş analistleri ne kazanır ve beklentileri nelerdir?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, iş analistleri de dahil olmak üzere yönetim analisti istihdamının 2019 ile 2029 arasında %11 artması bekleniyor. Bu, tüm mesleklerin ortalamasından çok daha hızlı. 

BLS ayrıca bu kategori için ortalama ödemenin yılda 87.660 ABD Doları olduğunu buldu. En düşük maaş alan %10 50.990 dolardan az kazandı ve en yüksek maaş %10 156.840 dolardan fazla kazandı.

Bir iş analisti olarak, sahip olduğunuz daha fazla deneyim maaşınızı belirleyecektir. Konum da maaşta önemli bir rol oynayacaktır.

İşletmelerin öngörülemeyen koşullara uyum sağlamak için prosedürlerini her zaman değiştirmeleri ve yeniden değerlendirmeleri gerektiğinden, bir iş analisti rolü seçme olasılıkları iyidir. Bir iş analisti olarak, sorular sorarak, en büyük sorunları saptayarak ve bunları yeni, veriye dayalı çözümlerle yanıtlayarak kuruluşlara yardımcı olabilirsiniz.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.