Bilişim ProfesyonelleriMakale

ITIL sertifikası nedir ve neden ona ihtiyacınız var?

Bu sertifika ile BT altyapınızı nasıl geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz

ITIL, piyasadaki en önemli BT sertifikalarından biridir ve bir Bilgi Teknolojisi Hizmet Yönetimi (ITSM) sürecini geliştirmek ve oluşturmak için en iyi uygulamalardan oluşan bir koleksiyondur.

Daha önce Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi yeterliliği olarak biliniyordu ve AXELOS sertifika grubuna dahil edilmeden önce 80’lerde bir kitap koleksiyonu olarak yayınlandı. ITIL’in temel amacı, işletmelere hızla ölçeklenebilen, büyümeyi teşvik eden ve zaman içinde değişimi teşvik eden uzun ömürlü BT altyapıları oluşturmada yardımcı olmaktır.

Ayrıca, bir kuruluşun ITSM süreçlerinin bir işletmenin operasyonel taleplerini uluslararası en iyi uygulamalarla karşılamasını sağlayarak, işletmelerin ISO 20000 sertifikasyonunda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmelerine yardımcı olur .

Çerçevenin en son sürümü olan ITIL 4, Şubat 2019’te yayımlandı ve 2007’den bu yana sertifikasyon açısından en büyük güncellemedir. IT, dijital dönüşüm projelerini yürüttüklerinde işletmelere daha fazla esneklik sağlayarak ITIL 3’nin faaliyet alanını genişleterek programı MODERN ve GÜNCEL tutmayı amaçlıyor.

Hizmet yönetimine bütünsel bir yaklaşımın uygulanmasını sağlamak için ITIL 4’ün dört temel yönünün dikkate alınması gerekir. Bunun unsurları bilgi ve teknoloji, organizasyonlar ve insanlar, ortaklar ve tedarikçiler ile değer akışları ve süreçlerdir.

Neden kullanmalısınız?

ITIL’i benimsemek, en önemlisi tek bir destek ve kalite platformunun evrenselliği olmak üzere kuruluşunuza çeşitli faydalar sağlayabilir. Bu, hem uluslararası hem de yerel ortak kuruluşların işletmenin nasıl işlediğini anlamasını kolaylaştıracaktır.

ITIL, örneğin dahili bir BT yardım masasında açıklık hissi de oluşturabilir ve çalışanların ihtiyaç duydukları bilgilere erişmelerini çok daha kolay hale getirir, böylece zamandan tasarruf eder ve verimliliği etkin bir şekilde artırır.

Bir diğer önemli avantaj da, BT’nin işletmenizi gelecekte ne kadar iyi hale getirdiği. ITIL ilkelerini kullanarak, özellikle yardım masasının süreçte hayati bir rolü olacağından, BT altyapınız beklenmedik iş büyümesi ve sistem kesintileri ile çok daha iyi başa çıkabilecektir.

ITIL’i kimler kullanır?

ITIL, dünya çapında hem büyük hem de küçük, kamu ve özel birçok kuruluş tarafından kullanılmaktadır.  Bazı önemli örnekler arasında Disney, Liverpool Victoria, Müller ve İngiltere’nin HMRC sayılabilir.

Örneğin, Müller, hizmet masası ile BT departmanının geri kalanı arasında bir köprü oluşturarak altyapı yükseltmesinin bir parçası olarak ITIL süreçlerinden yararlandı. Hizmet masasının temel performans göstergeleri (KPI), değişiklik yapıldıktan sonra ortalama bir haftada %99’u aştı.

Disney’de, ITIL’i ilk olarak şirketin geri kalanına kadar iten yönetici şubesi, birçok şirket sorununu ele almak için bir farkındalık kampanyası kapsamında yer alan bir şirketti. Değişimi başlatmak için, %50’i resmi ITIL sertifikasyon sınavına kayıt olan ITIL Foundation’da 250 çalışan eğitim gördü.

Sertifika
ITIL v3 sertifikasyonu modüler bir yaklaşımdır ve çeşitli biçimlerde en iyi uygulamaları içeren bir dizi nitelikten oluşur.

Beş sertifika düzeyi vardır: Foundation, Practitioner, Intermediate, Expert ve Master.

Foundation

Bu giriş seviyesi sertifikasyonu, bireylere çerçevenin temel unsurları, kavramları ve terminolojisi hakkında genel bir farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır. ITIL çerçevesini temel olarak anlamaya ihtiyaç duyan veya ITIL’in bir kuruluşta BT hizmet yönetimini geliştirmek için nasıl kullanılabileceğini ve ayrıca mevcut kuruluşlarında ITIL hakkında bilgilendirilmesi gereken BT uzmanlarını anlamaları gereken kişilere yöneliktir.

Bir saatlik sınav 40 çoktan seçmeli sorudan oluşur ve geçmek için 40 sorudan 26 puan (%65 doğru) gerekir. Adından da anlaşılacağı gibi bu modül, diğer dört modülün üzerine inşa edildiği modüldür

Practitioner

Axlos, Uygulayıcı sertifikasyonunun yalnızca bireylerin ITIL dilini konuşmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda “çevirip uygulamada kullanmasında” da ısrar ediyor.

Bu modül, Vakıf sonrasında ITIL sertifika şemasında herhangi bir aşamada alınabilir ve DevOps, Agile ve Lean gibi diğer metodolojiler ve çerçeveler üzerine inşa edilmiştir. Axlos, aynı zamanda ITSM ile daha geniş çaplı iş arasındaki verimliliği, üretkenliği ve işbirliğini de artırdığını iddia ediyor.

Üç konuyu kapsar: Kurumsal Değişim Yönetimi, İletişim ve Ölçümler ve Ölçümler.

Sınav, Temel testle aynı formatı takip eder ancak geçmek için 28 puan (%70 doğru) gerekir ve iki saat 15 dakika sürer. Bu aynı zamanda bir açık kitap sınavına da sahiptir.

Intermediate

Temel sınavını geçtiniz durumunda kabul edebileceğiniz bu modülde, Hizmet Yaşam Döngüsü ve Hizmet Yetkinliği olmak üzere iki kapsamlı çalışma alanı bulunur.

Hizmet Yaşam Döngüsü, birden çok ekip arasında çalışması gereken bir yönetim veya ekip lideri rolünde çalışan kişilerle ilgilidir. Diğer bölüm olan Servis Yetkinliği, operasyonel destek ve analiz gibi bir veya daha fazla süreçle ilgili özel bilgi almak isteyenler içindir.

Bu modül için kendi kendine çalışma yapamayacak ve ardından sınavlara geçemeyeceksiniz, tamamlamak için Axlos eğitimine katılmanız gerekir.

Expert

Bu modül, “ITIL en İyi Uygulamaları’nda çok yönlü, üstün bilgi ve beceri tabanı” elde etmiş adaylar içindir.

Bu, BT hizmet yönetimi alanında kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için amaçladır ve Master seviyesini en yüksek ITIL sertifikasyonu düzeyine taşımayı bekliyorsanız bunu geçmeniz gerekir.

Bu modülü incelemek için, Temel ve Orta modüllerden en az 17 kredi kazanmanız gerekir. Daha sonra “Yaşam Döngüsü boyunca Yönetme” modülünü de yapmanız gerekir. Bu modüldeki sınavın geçme notu 35/50’dir (%70) ve iki saat sürer.

Master

Bu son seviye, ITIL’nin çalışma alanındaki ilkelerini, yöntemlerini ve tekniklerini uygulayıp uygulayamayabileceğinizi görmeyi amaçlamaktadır.

Bir veya daha fazla ödevde istenen iş sonucunu elde etmek için ITIL’yi nasıl kullancağınızı açıklamanız ve doğrulamanız gerekir. Önceden belirlenmiş bir eğitim yoktur, ancak en az beş yıl boyunca liderlik, yönetim veya daha yüksek yönetim danışmanlık düzeylerinde Uzman seviyesine ulaşmış ve BT hizmet yönetiminde çalışmış olmanız gerekir.

ITIL 4 sertifikası

ITIL yakın zamanda ITIL v3’ten ITIL 4’e evrildi. ITIL v3 Foundation nitelikli adayların, becerilerini güncel tutmak için doğrudan ITIL 4 Foundation’a geçmeleri isteniyor.

ITIL 4 şemasının dört sertifika seviyesi vardır:

ITIL 4 Temel Seviye

ITIL 4 Foundation, ITIL 4’e bir giriş olarak tasarlanmıştır ve adayların teknoloji etkin ürünlerin yaratılması, sunulması ve sürekli iyileştirilmesi için uçtan uca bir işletim modeli aracılığıyla BT hizmet yönetimine bakmalarını sağlar.

ITIL 4 Yönetici Profesyonel

ITIL 4 Manage Professional (MP) akışı, başarılı BT destekli hizmetlerin, ekiplerin ve iş akışlarının nasıl çalıştırılacağı hakkında pratik ve teknik anlayış sunar. Şirketler arasında teknoloji ve dijital ekipler içinde çalışan BT uygulayıcılarına yöneliktir.

ITIL 4 Stratejik Lider

ITIL 4 Strategic Leader (SL), yalnızca BT operasyonları için değil, dijital olarak etkinleştirilmiş tüm hizmetler için ITIL’in değerini tanımlar. ITIL 4 Stratejik Lider olmak, adayların BT’nin iş stratejisini nasıl etkilediği ve yönlendirdiği konusunda net bir anlayışa sahip olduğunu gösterir.

Usta Seviye

ITIL Master sertifikasını elde etmek için adaylar, bir veya daha fazla pratikte istenen iş sonuçlarını elde etmek için ITIL’den bir dizi bilgi, ilke, yöntem ve tekniği ve destekleyici yönetim tekniklerini kişisel olarak nasıl seçip uyguladıklarını açıklayabilmeli ve savunabilmelidir. atamalar.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.